تاریخ انتشار :پنج شنبه ۹ دی ۹۵.::. ساعت : ۱۲:۳۰ ب.ظ

   375 بازدید

گسترش و کارآمدسازی فرایند نظارت اصلی ترین اقدام در مبارزه با فساد است

جوان پرس : گسترش و کارآمدسازی فرایند نظارت اصلی ترین اقدام در مبارزه با فساد است؛ فرایندی که در جمهوری اسلامی نه تنها به شکل ساختاری و در چارچوب نهادهای نظارتی، بلکه باید به صورت درونی و به واسطه تقوای مسوولان صورت گیرد و در جامعه نهادینه شود تا ریشه کاستی ها، فساد و انحراف را بخشکاند.

 «حسن روحانی» رییس جمهوری چهارشنبه (هشتم دی ماه) در نشست تخصصی «جامعه نظارت و بازرسی دولت» که در محل سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، از ضرورت تقویت بازوی نظارتی نظام و همچنین خودنظارتی مسوولان برای مقابله با فساد سخن گفت. به گفته روحانی، اساسا اگر هرگونه اختیار و قدرت در یک نظام، توام با نوعی بازرسی و نظارت نباشد، احتمال انحراف و فساد در آن بسیار زیاد است.
روحانی افزود: در فرهنگ اسلام یک بخشی از کنترل قدرت، کنترل داخلی انسان ها است که تقوی می نامیم. تقوی همان قدرت و توانی است در نهاد یک انسان که بشر را از انحراف و خطا باز می دارد. تقوی یعنی نگهدارنده‌ و متقی کسی است که دارای توانمندی نفسانی و قدرتی در درون است که می تواند او را از انحراف و خطا بازدارد.
با توجه به این سخنان رییس جمهوری، سه محور در زمینه نظارت و فرایند آن برجستگی می یابد.
1- مبنایی ترین نیروی بازدارنده در برابر خطای عامدانه انسانی، خودنظارتی است؛ نظارتی برآمده از وجدان و شکل گرفته از آموزه های دینی و باورهای فطری. شکل گیری جمهوری اسلامی ایران به معنی پی افکندن دولتی بود که مسوولان آن علاوه بر وظایف و اختیارات قانونی به واسطه باورهای دینی از خودنظارتی و تقوا برخوردار باشند. اگر مسوولان نظام این قدرت درونی را در نهاد خود تقویت کنند، بسیاری از فسادها در آغاز راه شکل گیری متوقف خواهد شد.
تقویت خودنظارتی و تقوا در نظام اسلامی نه تنها در میان مسوولان، که باید در میان شهروندان جامعه نهادینه شود. به عبارتی در نظام مردمسالاری دینی، نظارت باید از بطن جامعه برخیزد و به شکل مطالبه و سازوکاری خودکار سد راه کم کاری، منفعت جویی، سوء نیت، ناکارآمدی، فساد و انحراف شود.
2- خودنظارتی اما چاره ای کافی برای مقابله با فساد نیست. تفاوت توان و ظرفیت انسان ها و باورمندی ها در کنار بسیاری از واقعیت های جامعه، کشور را از وجود نهادهای نظارتی بی نیاز نمی کند. یکی از ویژگی های مردمسالاری که آن را از نظام های خودکامه متمایز می سازد، وجود نهادهای نظارتی است که عملکرد دیگر نهادها را مورد ارزیابی مستمر و دقیق قرار می دهند. نظام جمهوری اسلامی ایران همچون سایر نظام های مردمسالار از بازوهای نظارتی متعددی برخوردار است که برای مقابله با فساد مسوولان و نهادهای مختلف اعم از اجرایی، قضایی و تقنینی و دستگاه های زیر امرشان تعبیه شده اند. علاوه بر آن هریک از دستگاه ها و نهادها از نظارت درونی سلسله مراتبی هم برخوردارند. با این حال برخی کاستی های قانونی و اجرایی، عملکرد نظارتی این نهادها را با مانع هایی مواجه می کند.
تقویت نهادهای نظارتی، ایجاد بسترهای قانونی لازم برای رفع موانع عملکرد بهینه آنها، بیشینه سازی همکاری میان ارکان نظام و نهادهای مختلف برای تسهیل نظارت سازمانی و … اقدام هایی است که باید در دستور کار دستگاه های گوناگون قرار گیرد و به عنوان مکملی بر خودنظارتی عمل کند.
3- غلبه نگاه های سیاسی و جناحی در نهادهای نظارتی، یکی از آسیب هایی است که نظارت دستگاه ها را از عنصر تاثیرگذاری و کارآمدی تهی می سازد. اگر نهادهای نظارتی کنش خود را بر اساس رویکردهای سیاسی و سلیقه ای تنظیم کنند و بر همین اساس در برابر افراد و نهادهای مختلف رفتارهای دوگانه بروز دهند، نه تنها به اعتبار خود نزد مردم آسیب خواهند زد، بلکه اطمینان مردم به نظام را هم دچار خدشه خواهند کرد.
در برابر، عملکرد فراجناحی نهادهای نظارتی، برقراری عدالت در فرایند نظارت و جلوگیری از اثرگذاری رقابت ها و دعواهای سیاسی بر ارزیابی ها نه تنها بسیاری از چالش های پیش روی مبارزه با فساد را از بین خواهد برد، بلکه اعتماد مردم به مسوولان دستگاه های مختلف را پس از افشای مصادیق فساد بازیابی و تقویت خواهد کرد.

* خبرنگار: اعظم حمیدپور / ايرنا

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 99873
دیدگاه خود را به ما بگویید.