تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۳۳ ب.ظ

   619 بازدید

به گفته مسئولين شركت آب منطقه اي دولت نگاه ويژه اي به اتمام و اجراي پروژه هاي عمراني صيانت از آب در استان دارد

جوان پرس : به همت واحد روابط عمومي شركت آب منطقه اي آذربايجان غربي تور خبري بازديد از پروژه هاي عمراني در شمال و جنوب استان با حضور خبرنگاران رسانه هاي مختلف برگزار شد. پروژه سد چپرآباد اشنويه،خط انتقال جلديان و سد سيلوه پيرانشهر و سد كرم آباد پلدشت از جمله اين پروژه ها بشمار مي رفت.

http://www.agrw.ir/uploaded_files/DCMS/News_files/wrm_99f891_1507537360.jpg

به گزارش خبرنگار ما ؛ سد چپرآباد اشنويه، کانال انتقال آب جلديان و سد مخزني سيلوه در پيرانشهر، از جمله پروژه‌هاي عمراني شرکت آب منطقه اي آذربايجان غربي هستند که با آماده سازي و تکميل آنان، اميدي تازه براي نجات درياچه اروميه و توسعه بخش كشاورزي و تامين آب شرب ايجاد مي شود.
در بازديد خبرنگاران از پروژه‌هاي عمراني جنوب استان که توسط شرکت آب منطقه اي آذربايجان غربي فراهم شد، موقعيت و اهداف پروژه‌ها در معرض ديد قرار گرفته و توضيحات لازم براي اصحاب رسانه ارائه شد.
سد مخزني اشنويه در جنوب استان در دست اجرا است؛ اين سد خاکي با هسته رسي براي تامين آب درياچه اروميه و تامين آب آشاميدني شهرهاي نقده، اشنويه و نالوس و در مرحله دوم تامين آب اراضي دشت کاني رش به ميزان 1053 هکتار است.
سعيد تقي پور مجري طرح سد چپرآباد در جمع خبرنگاران با بيان مشخصات اين پروژه گفت: فاز اول سد چپرآباد از سال 81 تا سال 89 اجرا شده و اجراي فاز دوم آن نيز از سال 90 تاکنون ادامه دارد.تقي پور به پيشرف فيزيکي سد مخزني اشنويه اشاره و بيان کرد: پيشرفت فيزيکي کلي طرح تا انتهاي شهريور 96 برابر با 94درصد است.
تاکنون براي ساخت اين سد 84 ميليارد تومان هزينه شده و براي خريد اراضي مخزن و اتمام ساخت آن نيز 83 ميليارد تومان ديگر نياز است.
«قاسم بهنام» مجري طرح کانال انتقال آب جلديان، شبکه جلديان و سروکاني و سد مخزني سيلوه پيرانشهر در بازديد ميداني خبرنگاران گفت: 95 ميليون متر مکعب آب از سد سيلوه به درياچه اروميه از مسير کانال جلديان و سدچپرآباد منتقل خواهد شد.
وي با بيان اين‌که مسير کانال از خروجي تونل جلديان پايين دست سد سيلوه به طرف مخزن سد چپرآباد در مجاورت روستاهاي قبه، کوليچ، جلديان و صوفيان است، عنوان کرد: تامين آب کشاورزي بخشي از اراضي دشت جلديان و سروکاني به مساحت حدود 2 هزار و 606 هکتار از ديگر اهداف اين طرح است که با ايجاد شبکه بهره برداري در دسترس کشاورزان خواهد بود.
باتوجه به بازديدهاي صورت گرفته، دريافتيم که علاوه بر انتقال 95 ميليون متر مکعبي آب به درياچه، توليد برق در نيروگاه جلديان ظرفيت نصب 5/3 مگاوات از ديگر اهداف ساخت سد مخزني سيلوه است.
باتوجه به گفت و گوهاي صورت گرفته با مجري طرح، بر اساس گزارش هواشناسي حداقل بارندگي ماهانه در محدوده طرح، در ماه‌هاي مرداد و شهريور و حداکثر آن در ماه‌هاي بهمن و اسفند است.
گفتني است که اين سد در 12 کيلومتري پيرانشهر و 2/5 کيلومتري روستاي سيلوه قرار داشته و بر روي رودخانه لاوين (سرچشمه اصلي رودخانه کلاس) ايجاد شده است. حجم مخزن آن نيز در تراز عادي بالغ بر 84‌ميليون مترمکعب است.
از سال 86 عمليات اجرايي بدنه سد سيلوه شروع شده و در ارديبهشت امسال و در سفر رياست جمهوري به استان به بهره برداري رسيده و آبگيري آن آغاز شده است. در مجموع براي ساخت سد سيلوه و کانال انتقال آب جلديان اعتباي بالغ بر 450 ميليارد تومان هزينه شده است.
همچنين توسعه بخشي از اراضي دشت پيرانشهر به وسعت 4 هزار و 680 هکتار، تامين آب آشاميدني پيرانشهر در افق توسعه به ميزان 17/9 ميليون مترمکعب در سال، توسعه اراضي دشت جلديان و سروکاني با تونل جلديان به وسعت 2 هزار 600 هکتار، انتقال آب به درياچه اروميه از طريق کانال جلديان و سد چپرآباد به ميزان 95 ميليون مترمکعب در سال، جاذبه‌هاي توريستي در منطقه و توليد برق 13/2‌گيگا‌وات ساعت در سال، از اهداف مهم و اساسي اين طرح است.
رويکرد بهره برداري از حقابه کشور در رودخانه مرزي ارس
مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي آذربايجان غربي گفت: به منظور استفاده از حقابه کشور از رودخانه مرزي ارس در محدوده آذربايجان غربي، مطالعات و عمليات اجرايي گسترده اي در قالب پروژه‌هاي توسعه منابع آب در حال انجام است.

«کيومرث دانشجو» اضافه کرد: اين فعاليت‌ها در قالب طرح توسعه بهره‌برداري از رودخانه ارس در محدوده آذربايجان غربي با اعتباري بالغ بر 10 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري از محل صندوق توسعه ملي در دست اجراست.
دانشجو افزود: امکان ذخيره و تنظيم آب از طريق سدهاي قيقاج، ارس2 و کرم آباد و توسعه اراضي پايين دست به وسعت ناخالص 27 هزار هکتار با اجراي شبکه‌هاي آبياري مدرن، ايجاد اشتغال، درآمدزايي و بهبود وضعيت اقتصادي، رونق گردشگري و تامين آب بخش صنعت از جمله اهداف اين پروژه بشمار مي‌رود.
پيشرفت 70 درصدي سد کرم آباد پلدشت
مدير دفتر طرح‌هاي توسعه منابع آب آذربايجان غربي در جريان بازديد خبرنگاران استان از سد کرم آباد پلدشت گفت: اين سد مخزني 70 درصد پيشرفت فيزيکي دارد که ساخت آن از سال 1394 شروع شده و تا پايان سال جاري به بهره برداري مي‌رسد.
«حسين علي بيگي» افزود: تاکنون براي ساخت اين سد 900 ميليارد ريال هزينه شده است. وي ادامه داد: براي ادامه پروژه و بهره برداري از آن اعتباري در حدود 330 ميليارد ريال نياز است تا بهره برداري کامل سد با هزينه 1230 ميليارد ريال صورت گيرد.
وي افزود: براي راه اندازي خط انتقال آب 21 کيومتري کرم آباد و تجهيز ايستگاه‌هاي پمپاژ نيز حدود 1110 ميليارد ريال هزينه مي‌شود.وي با اشاره به اهداف راه اندازي اين خط انتقال گفت: انتقال، تنظيم و مصرف آب مازاد سد در 19 هزار و 200 هکتار از اراضي کرم آباد از اهم اهداف اين طرح است.
مدير دفتر طرح‌هاي توسعه منابع آب آذربايجان غربي افزود: با بهره‌برداري از اين خط سالانه 112 ميليون متر مکعب آب از طريق خطوط لوله فولادي تحت فشار به ظرفيت5/49متر مکعب در ثانيه از درياچه پشت سد ارس به سد کرم آباد منتقل مي‌شود.
علي بيگي با اشاره به مشخصات سد کرم آباد گفت: اين سد با هسته رسي به ارتفاع 43 متر داراي مخزني به ظرفيت 54 ميليون متر مکعب است. وي افزود: بر اساس برنامه زمان بندي بايد اين سد در سال 1397 به بهره‌برداري برسد که با عمليات‌هاي صورت گرفته اميدواريم تا پايان سال جاري اين طرح را به بهره برداري برسانيم.سد کرم آباد در طول جغرافيايي 45 درجه و 5 دقيقه و عرض جغرافيايي 39 درجه و 5 دقيقه در 30‌کيلومتري جنوب پلدشت واقع شده است که از شمال به رودخانه ارس و شبکه آبياري و زهکشي پلدشت، از جنوب و شرق به جاده ارتباطي حسن کندي تا نازک بالا و از غرب به ارتفاعات هاجاکوچا و قره چي محدود شده است.گفتني است محدوده اي که با انتقال آب رودخانه ارس به زمين‌هاي کشاورزي تبديل خواهند شد، در گذشته مراتعي بي نظير بودند که متاسفانه بر اثر خشکسالي‌هاي اخير در حال تبديل به بيابان هستند و اميد مي‌رود با اجراي طرح سرمايه گذاري استفاده از حقابه ايران از رودخانه مرزي ارس اين زمين‌ها آباد شده و به چرخه زندگي برگردند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108419
یک دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    باسلام .آقای دانشجو جنوب استان علی الخصوص سد ساروق تکاب یادش رفته و فقط به شمال استان توجه دارند.تمام تلاش آقای دانشجو برای عدم تخصیص آب به اراضی کامل شده آبیاری تحت فشار روستاهای تکاب که بیش از 1000 هکتار اماده تزریق آب است شد که دست کشاورزان عزیز تکابی خالی ماند و این ظلم بزرگی بود که بر مردم تکاب رفته …

دیدگاه خود را به ما بگویید.