تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۶ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ

   619 بازدید

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون حقوقی و قضایی با مطرح کردن طرحی می‌گویند می‌خواهند خدمت سربازی را برای پسران و دختران اختیاری کنند.

جوان پرس : برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون حقوقی و قضایی با مطرح کردن طرحی می‌گویند می‌خواهند خدمت سربازی را برای پسران و دختران اختیاری کنند.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون حقوقی و قضایی با مطرح کردن طرحی می‌گویند می‌خواهند خدمت سربازی را برای پسران و دختران اختیاری کنند و پسرانی که تمایلی برای رفتن به سربازی نداشته باشد می‌توانند با پرداخت ۳ برابر مبلغی که دولت برای یک سرباز هزینه می‌کند کارت معافیت خود را تحویل بگیرند.

در این طرح پرحاشیه، بحث سربازی اختیاری دختران بار دیگر مطرح شده است ولی هنوز مشخص نیست با تصویب احتمالی این طرح، دختران چگونه به خدمت سربازی اعزام خواهند شد. به نظر می‌رسد در این برهه تاریخی چنین طرحی می‌تواند مخالفان و موافقان بسیاری داشته باشد. لازم به ذکر است که بسیاری از مراجع تقلید هم با خدمت سربازی دختران مخالفت کرده‌اند و از همه مهمتر اینکه مطرح شدن این طرح در حالی صورت گرفته است که تصمیم در خصوص این امر باید حتما مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گیرد.

در خصوص مطرح شدن این طرح و زوایای آن طیبه سیاووشی، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون زنان و از اعضای فراکسیون حقوقی، قضایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هنوز ابعاد این طرح مشخص نشده ولی می‌توان گفت که قرار نیست دختران در خدمت سربازی اسلحه به دست بگیرند گفت: این طرح هنوز در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح نشده و مشخص است که اطلاع دقیقی از آن نداشته باشیم. باتوجه به اینکه در کمیسیون حقوقی قضایی عضویت دارم به صورت کلی با این طرح آشنایی دارم. لازم به ذکر است که این طرح هنوز برای تصویب و تبدیل شدن به قانون به مجلس نیامده است.

وی در مورد اینکه نحوه خدمت سربازی دختران چگونه خواهد بود، ادامه داد: آنچه مشخص است قرار نیست دختران در بخش نظامی حضور داشته باشند و برای عملیات نظامی آماده شوند. به نظر باید از دختران در مسائل آموزشی و بهداشتی و همچنین رویکرد نرم افزاری استفاده شود.

نماینده مردم تهران در پایان گفت: جزئیات این طرح به صورت کامل مطرح نشده ولی آنچه مشخص است دختران در طول خدمت سربازی اسلحه به دست نخواهند گرفت.

نقش زنان در ارتش تاریخچه‌ای دارد که به ۴۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. در طول تاریخ زنان نقش‌های بسیاری در ارتش از جمله نگهبانی و حضور در جنگ‌ها داشته‌اند هرچند که خدمت وظیفه زنان در ارتش همواره موضوعی جنجالی بوده و به همین دلیل نسبت کمتری از زنان در تاریخ در کنار مردان جنگیده‌اند.

جنگیدن زنان در خط مقدم میدان جنگ، همچون مردان تنها راه حضور آنان نیست بلکه برخی زنان به عنوان امدادگر و پرستار در پشت جبهه فعالیت دارند.

از آغاز دهه ۱۹۷۰ میلادی، بیشتر کشورهای غربی اقدام به سربازگیری از بین جمعیت زنان کردند اما تنها برخی از آنها به زنان اجازه دادند تا نقش کاملی در میدان‌های جنگ داشته باشند که می‌توان از آن جمله به نیوزیلند، کانادا، دانمارک، فنلاند، ایتالیا و تایوان اشاره کرد.

برای مثال در زمان جنگ جهانی دوم، در انگلیس زنان برای کمک به تولید محصولات کشاورزی به خدمت سربازی فراخوانده شدند.

در میانمار نیز تنها زنانی که ازدواج کرده یا طلاق گرفته و صاحب فرزند باشند از رفتن به سربازی معاف می‌شوند.

اما در آمریکا وضعیت سربازی زنان به این گونه است که زنان برای خدمت سربازی ثبت‌نام نمی‌شوند اما می‌توانند به طور داوطلبانه به خدمت برده شوند.

همچنین زنان فنلاندی از سال ۱۹۹۵ میلادی می‌توانستند داوطلبانه به خدمت سربازی بروند و در ۴۵ روز نخست اعزام، به آنان فرصت داده می‌شود تا از ادامه این خدمت انصراف دهند. در صورتی که از مدت ۴۵ روز نخست بگذرد، زنان نیز موظف به رعایت تمامی قوانین هستند و تنها دلایل پزشکی و بارداری آنان را به طور موقت از انجام خدمت معاف می‌سازد.

زنان در یونان به عنوان متخصصان حقوق‌بگیر در ارتش گمارده می‌شوند اما موظف نیستند همچون مردان به خدمت سربازی بروند.در مکزیک و سوئیس نیز زنان به طور داوطلبانه می‌توانند به خدمت سربازی بروند.در بین کشورهایی که در آنان، زنان به شیوه‌های مختلف با مقوله خدمت سربازی ارتباط پیدا می‌کنند تنها در رژیم صهیونیستی است که زنان نیز همانند مردان ملزم به خدمت اجباری هستند.

 داستان تلخ سربازی دختران

بدون شک در دنیای کنونی که هر لحظه بوی نفت ، باروت و اسلحه به مشام و گوش می رسد آشنایی همه اقشار جامعه با اصول و آمادگی های دفاعی ضرورتی انکار ناپذیر است که باید در دستور کار متولیان امر قرار گیرد اما وکلای مردم بهتر است بجای طرح این مساله و به سربازی فرستادن دختران به فکر تحکیم بنیان خانواده و تقویت نهاد اجتماع به عنوان اساسی ترین نقش بانوان در جامعه باشند.

امروزه ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی مثل خوره به جان خانواده ها و جامعه افتاده و از یک طرف با روند رو به رشد آسیب های اجتماعی روبرو هستیم و از طرف دیگر با کاهش ازدواج و بالا رفتن سن ازدواج و افزایش طلاق مواجه می باشیم. دختران نسل جدید متاسفانه به صورت جدی با بنیان های خانه و خانواده فاصله گرفته اند و در زندگی ماشینی امروزی گیر کرده اند.

بر اساس یک سیاست و عرف غلطی که در جامعه و حوزه اشتغال نهادهای دولتی و خصوصی به شدت در حال افزایش است اشتغال بانوان و دخترانی است که  در جامعه رو به فزونی است و می رود بجای ترویج اشتغال پسران به فکر اشتغال دختران باشیم که این مهم هم به یک بحران و معضل تبدیل شده است و در حال حاضر در اکثر سازمان ها و ادارات و بخش خصوصی این بانوان هستند که مشغول بکار می باشند و بجای آنکه مردان نان آور خانه و خانواده باشند زنان و دختران نان آور خانه و خانواده شده اند .

 حال با این اوضاع بد اقتصادی و اجتماعی برخی از وکلای مردم در خانه ملت بجای آنکه به فکر حل این مشکلات باشند در صدد اضافه کردن بار مشکلات روانی بر دوش خانه و خانواده ها هستند. اگر هدف مسائل آموزشی و بهداشتی و همچنین رویکرد نرم افزاری و یا حتی دفاعی است  در حال حاضر این مهم را باید از مدرسه و دانشگاه و از نهاد خانواده آغاز کرد آیا بهتر نیست این مهم را به نهاد جامعه و محلات و خانواده ها بکشانیم تا این مشکلات و معضلات دوچندان نشود و دختران به جای دغدغه رفتن به سربازی به فکر تحکیم بنیان خانه و خانواده و کاهش سن ازدواج و تقویت بنیان های اجتماعی باشند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116372
دیدگاه خود را به ما بگویید.