تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۹:۳۰ ق.ظ

   295 بازدید

مسئول دبیرخانه دائمی سواد رسانه ای در استان آذربایجان غربی  همچنین گفت : امروزه با فراگیر شدن کانال های تلگرامی در جامعه ، بحث شناسنامه دار شدن الکترونیکی محتوای دیجیتال (شامد) به موضوعی جدی و حتمی تبدیل شده است

جوان پرس : حسین قدیمی مسئول دبیرخانه دائمی همایش سواد رسانه ای و بین الملل استان آذربایجان غربی گفت : با توجه به درخواستهای اساتید، دانشجویان و پژوهشگران شرکت کننده در دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی، آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات تا پایان مردادماه و آخرین مهلت ارسال اصل مقالات تا پایان شهریور ماه تمدید شده است.
وی خاطرنشان کرد: دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با موضوع خانواده که همزمان با هفته فرهنگ عمومی میباشد در دو بخش «علمی پژوهشی» و «تجربی کاربردی» برگزار می شود .
این کارشناس فضای مجازی در ادامه گفت: علاوه بر اساتید، دانشجویان و پژوهشگران، تمام کارشناسان اداری و فعالان رسانه های جمعی و مجازی می توانند تجربیات و گزارش های کاربردی خود را مکتوب کرده و برای دبیرخانه الکترونیک همایش به نشانی Mliteracy.saramad.ir ارسال نمایند.
مسئول دبیرخانه همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی با اشاره به اهمیت توجه به این موضوع گفت : موضوعات و محورهای اصلی این همایش در حوزه خانواده و با موضوعاتی همچون خانواده و توانمندسازی،خانواده و سبک رسانه ای،خانواده، دین و اخلاق و خانواده و آموزش خواهد بود که علاقه مندان در مدت زمان اعلام شده می توانند تا ۳۱ مرداد ۹۷ چکیده مقالات و پایان شهریور متن مقالات و گزارش ها خود را ارسال نمایند.

مسئول دبیرخانه دائمی سواد رسانه ای در استان آذربایجان غربی  همچنین گفت : امروزه با فراگیر شدن کانال های تلگرامی در جامعه ، بحث شناسنامه دار شدن الکترونیکی محتوای دیجیتال (شامد) به موضوعی جدی و حتمی تبدیل شده است
وی در ادامه خاطر نشان کرد : ۴۴ درصد از کل جرایم فضای مجازی در فضای تلگرام رخ می‌دهد، بنابراین همانگونه که نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای ،دارای هولوگرام هستند، ثبت واحراز هویت صفحات در شبکه های اجتماعی و نیز وب سایت ها امری ضروریست
مسئول دبیرخانه سواد رسانه ای استان افزود : بر این اساس تمامی فعالین فضای مجازی باید در سامانه samandehi.ir مراجعه کرده تا هویت ادمین کانالو یا مدیر سایت و .. احراز شده و مشخص شود چه کسی آن را راه اندازی کرده است.
قدیمی در ادامه با تاکید بر اهمیت شامد خاطر نشان کرد : افراد با استفاده از کد شامد در فضای مجازی دارای مالکیت مادی و معنوی شده و به دولت برای قانونگذاری و جرم‌انگاری تخلفات فضای مجازی کمک ویژه خواهد کرد.
وی ضمن اشاره به اهمیت مسئولیت محتوا در فضای مجازی گفت : برخلاف نشریات مکتوب این امر در فضای مجازی به عهده تولید کنندگان محتوا بوده چرا که برای مدیریت محتوای فضای مجازی نیازمند قوانینی متقن و محکمی هستیم .
مسئول دبیرخانه سواد رسانه ای استان در ادامه افزود : مدیران کانالها ( فرد ایجاد کننده محتوا)علاوه بر اینکه حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته و بعبارتی محتوای تولید شده دارای پشتوانه حقوقی میشود، مسئول محتوای تولید شده ( ادمین کانال) پاسخگوی مردم در قبال محتوای کانال نیز خواهد بود که این امر منجر به روند بازخورد گیری مناسب از تولید محتوای موجود در کانال ها خواهد بود.
این کارشناس فضای مجازی در مورد تفاوت اعطای کد شامد برای محتواهای مختلف گفت : برای سایتها لوگوهای هوشمند تهیه و اعطاء می شود که از طریق این لوگو سرورهای وزارت نظارت کرده و بمحض وقوع جرم و تخلف آن سایت حذف خواهد شد.
وی افزود : در فضاهای مختلف در شبکه های اجتماعی نیز این رسانه ها دارای یک کد انحصاری شامد خواهند بود که وقتی کاربران بر روی آنها کلیک نمایند ، کلیه مشخصات ادمین برای افراد مشخص خواهد شد.
قدیمی ضمن تاکید بر اهمیت کد شامد جهت شناسایی فعالین در فضای مجازی گفت : در این سامانه ،کد ملی مدیر سایت ( ادمین) ثبت شده و سپس این موارد با مشخصات ثبت شده وی در سامانه ثبت احوال کشور مقایسه خواهد شد چنانچه مغایرتی بین اطلاعات ثبت شده در هر دو سامانه نباشد اطلاعات ثبت خواهد شد وگرنه به فرد مورد نظر اطلاع داده خواهد شد تا نسبت به اصلاح اقدام نماید.
مدیر مجتمع دیجیتالی شهید باکری در پایان خاطر نشان کرد : بایدگفت مردم بهترین ناظر هستند و می‌توانند در کنار دولت جهت شناسایی کانال‌های کلاهبرداری و نامتعارف کمک نموده و از طریق مراجعه به لینک و کد کانال، تقلبی بودن آن را تشخیص دهند و کانال‌های دارای محتوای ناهنجار اجتماعی و کلاهبرداری را گزارش کنند .

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116502
دیدگاه خود را به ما بگویید.