تاریخ انتشار :دوشنبه ۷ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۹:۰۰ ق.ظ

   127 بازدید

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی امروز یکشنبه اعلام کرد که در حال حاضر 68 درصد ظرفیت سدهای 13 گانه این استان پر از آب است.

جوان پرس : همزمان با اعلام افزایش ۴۲ درصدی بارش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی در سال زراعی امسال نسبت به سال گذشته، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: ۶۸ درصد ظرفیت سدهای این استان  پر از آب است. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی امروز یکشنبه اعلام کرد که در حال حاضر ۶۸ درصد ظرفیت سدهای ۱۳ گانه این استان پر از آب است.

کیومرث دانشجو در حالی که با ایرنا گفت وگو می کرد، افزود: در زمان حاضر یک میلیارد و ۵۶۵ میلیون مترمکعب آب در مخازن این سدها ذخیره شده است.

وی اضافه کرد: حجم آب موجود در پشت سدهای استان با وجود اضافه شدن سد سیلوه و سرریز شدن آن، تنها حدود ۶۰ میلیون مترمکعب بیشتر از سال گذشته است و بدون احتساب این سد تازه بهره برداری شده، شاهد کاهش ۳۵ میلیون مترمکعبی در این حجم هستیم.

وی بیان کرد: آب موجود در پشت چهار سد بوکان، شهرچای ارومیه، ماکو و ارس ۲ پلدشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۳، ۳۱، ۱۵ و یک میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی ادامه داد: علاوه بر آن، آب پشت سد آغ چای چایپاره به عنوان دومین سد بزرگ آذربایجان غربی پس از بوکان نیز در بالاترین حد خود ثابت مانده و همچون سال گذشته سرریز شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: کاهش ۵۴ میلیون مترمکعبی مجموع آب موجود در ۲ سد بزرگ بوکان و شهرچای ارومیه بیشتر از مجموع آب ذخیره شده در پشت سدهای ارس ۲، قیقاج، شهید قنبری و دریک است.

دانشجو افزود: بیشترین میزان کاهش حجم آب در پشت سدهای آذربایجان غربی به سد شهرچای ارومیه با ۳۱ میلیون مترمکعب اختصاص دارد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی روز شنبه  میزان بارش نزولات آسمانی در استان را ۴۰۲ میلی متر اعلام کرد و گفت: این میزان ۴۲ درصد و حدود ۱۱۹ میلی متر بیشتر از زمان مشابه سال آبی گذشته است.

وی در ادامه گفت وگوی خود با ایرنا افزود: در مدت مشابه سال گذشته ۲۸۳ میلی متر بارش در آذربایجان غربی ثبت شده بود.

وی با اشاره به وجود سه حوضه آبریز دریاچه ارومیه و رودخانه های زاب و ارس در آذربایجان غربی اضافه کرد: به طور متوسط در هرکدام از این حوضه ها به ترتیب ۴۰۰، ۷۸۴ و ۳۱۱ میلی متر بارش در سال آبی جاری گزارش شده که ۵۱، ۵۴ و ۲۲ درصد بیشتر از سال آبی گذشته است.

وی اظهار کرد: بارش های امسال نسبت به متوسط دراز مدت نیز به طور متوسط ۲۶ درصد افزایش دارد که این افزایش در حوضه آبریز ارس ۴۹ درصد، دریاچه ارومیه ۲۰ درصد و رودخانه زاب حدود ۲۶ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: در روزهای ابتدایی خرداد ماه جاری نیز بارش های خوبی در استان ثبت شده و متوسط بارش ها به ۲۱ میلیمتر رسیده است.

دانشجو افزود: این میزان ۱۰ برابر مدت مشابه ابتدای خرداد سال گذشته و بیش از پنج برابر متوسط درازمدت است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114410
دیدگاه خود را به ما بگویید.