تاریخ انتشار :جمعه ۸ مرداد ۹۵.::. ساعت : ۵:۰۰ ب.ظ

   542 بازدید

محمدي : انتظارات ما از توسعه ناموزون شهري و بزرگ شدن شهرها به صورت افقي يا عمودي تقريبا بدون برنامه بوده و از آهنگ مناسبي تبعيت نمي‌کند!

جوان پرس : سخنگوی شورای شهر ارومیه گفت: توسعه شهری کنونی در کلیه شهرهای کشور از جمله ارومیه جولانگاه سوداگری افراد زیادی شده است و بنابراین توسعه امروزی شهرهای ما غیر فنی و غیر علمی بوده و اصلا قابل دفاع نیست.
میرعلی محمدی در گفت‌‌و‌گو با تسنیم ، به تشریح نقش سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداریها برای کنترل کیفی ساخت و ساز پرداخت و اظهار داشت: نظام مهندسی ساختمان کشور در حال حاضر دارای بیش از ۴۰۰ هزار عضو و به عنوان بزرگترین تشکل فنی مهندسی کشور محسوب می‌شود که در این میان سهم نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌غربی ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر بوده و سهم ارومیه نیز ۸ هزار و ۲۰۰ نفر است.
سخنگوی شورای شهر ارومیه بیان کرد: آنچه که در دنیا ساخته می‌شود به عنوان مصنوع کار مهندسان در حوزه تخصصی خود است و به نظر می‌رسد کار مهندسی در ایران بایستی مورد ارزیابی جدی قرار گرفته و بازبینی شود.
وی گفت: چون با وجود سیستم کنونی کارایی این سازمان رو به افول است متاسفانه توسعه شهری کنونی در کلیه شهرهای کشور از جمله ارومیه جولانگاه سوداگری افراد زیادی شده است و بنابراین توسعه امروزی شهرهای ما غیر فنی و غیر علمی بوده و اصلا قابل دفاع نیست.
محمدی تصریح کرد: با کمال تاسف گرایش به شهر فروشی به سیستم رایج در کشور مبدل شده است ساختمانهای بد قواره و خیابانهای بی‌قواره شهری که تولید آلودگی بصری می‌کنند حاصل کار طرح‌های تفصیلی ناکارآمد شهری است و متاسفانه اتفاق ناگواری است که رخ می‌دهد.
سخنگوی شورای شهر ارومیه بیان کرد: واقعیت این است که سیستم مهندسی کشور یک مدیریت بازرگانی یا سوداگری در شهرهایمان را تجربه می‌کند و مهندسان قدرت عملی هدایت فنی و مهندسی توسعه شهری را ندارند.
وی گفت: بایستی بتوانیم مفهوم مهندسی را در شهرهایمان با بهره‌وری و کارایی ملی القاء کنیم، در شهرهای بزرگی مثل تهران هزاران ساختمان بلند ساخته می‌شود ولی همواره از عدم وجود هوای مساعد شهری گله‌مند هستیم و یا در شهر ارومیه توسعه ساختمان‌های بلند در برخی از خیابانها مثل بلوار شهید بهشتی و جاده بند احداث می‌شوند اما همواره جلوی جریان هوای مناسب که در امتداد رودخانه شهرچایی حرکت می‌کند سبب اختلال در شرایط زیست محیطی مردم می‌شود.
عضو شورای شهر ارومیه افزود: از ابتدای تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان(اسفند سال ۱۳۷۴) موضوع منع مداخله افراد فاقد صلاحیت در سند ساخت و ساز لحاظ شده اما در کنار آن شرط لازم و کافی، رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای و نظام کنترل ساختمان توسط مراجع ذیصلاح است و این به روشنی در مصوبات قانونگذار ذکر شده است.
محمدی بیان کرد: در حال حاضر در کشور دو نظام فنی و مهندسی برای طراحی، نظارت و اجرای ساختمان‌ها وجود دارد، نظام فنی و اجرایی که بر احداث ساختمانهای دولتی نظارت دارد و نظام مهندسی ساختمان که بر احداث ساختمان‌های غیر دولتی نظارت می‌کند.
عضو شورای شهر ارومیه تصریح کرد: انتظارات ما از توسعه ناموزون شهری و بزرگ شدن شهرها به صورت افقی یا عمودی تقریبا بدون برنامه بوده و از آهنگ مناسبی تبعیت نمی‌کند، بسیاری از شهرها به حدود تعداد جمعیت طرح پیش‌بینی شده در طرح تفصیلی خود نمی‌رسند بنابراین بازار ساخت و ساز بایستی به سمت و سوی بهسازی و نوسازی شهری پیش رود و چاره‌ای جز این نداریم.
محمدی بیان کرد: در این راستا نیاز به کمک و مشارکت مردمی است، بافت میانی و قدیمی شهرها بایستی همان ارزش و اعتبار سابق خود را پیدا کنند به عبارتی پرداختن به نوسازی بافت قدیمی واقع در مراکز شهرها نیاز به اجرای قانون و در نظر گرفتن تسهیلات مناسب برای بالا بردن انگیزه ساکنان در آن محدوده‌ها نیازمند مبرم است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 93561
دیدگاه خود را به ما بگویید.