تاریخ انتشار :چهارشنبه ۷ آبان ۹۳.::. ساعت : ۹:۰۰ ب.ظ

   202 بازدید

 حجت الاسلام ديرباز : مداحان و مرثیه خوانان از خواندن روضه به سبک غربی پرهیز کنند.

جوان پرس : نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری توصيه هاي مهمي به مداحان و مرثيه خوانان داشت ، حجت الاسلام عسگر ديرباز  تاكيد كرد : مداحان و مرثیه خوانان از خواندن روضه به سبک و فرهنگ غربی پرهیز کنند.

 حجت‌الاسلام دیرباز در گفت‌وگو با تسنیم  با تسلیت ایام شهادت امام حسین(ع) و با اشاره به راه‌های جلوگیری از آسیب‌های عزاداری محرم اظهار کرد: در وهله نخست اشعاری که در عزاداری‌های حسینی خوانده می‌شود باید در عین نشان دادن مظلومیت حضرت سیدالشهدا(ع) و یارانش، بیانگر عزت نفس و شخصیت انسانی و الهی ایشان باشد.

نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری افزود: شاعران مذهبی باید علاوه بر نشان دادن چهره مظلومیت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) جنبه حماسی حرکت ایشان را در اشعار خویش نشان دهند و در این رابطه سبک خواندن نیز بسیار حائز اهمیت است.

دیرباز تصریح کرد: یعنی مداحان و مرثیه خوانان باید از خواندن روضه به سبک “رپ” و “متال” که تناسبی با مرثیه و عزاداری ندارد پرهیز کنند هرچند در بین برخی جوانان علاقه‌مندانی داشته باشد.

وی گفت: اگر چنین سبک‌های عزاداری در جامعه ترویج شود ذائقه عزاداران بتدریج تغییر یافته و به سمت موسیقی‌هایی می‌رود که تناسبی با عزاداری‌ها ندارد و از سوی دیگر شکل و نحوه عزاداری نیز در جامعه بسیار مهم است چون بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی وقتی فرد، عزیز خود را از دست می‌دهد در درجه نخست گریه می‌کند و سپس به سر و سینه می‌زند و این عکس‌العملی طبیعی است.

نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: باید شکل عزاداری‌ها، داغداری فرد را نشان داده و کارها و اقداماتی که تناسبی با تاثر و حزن و اندوه قلبی را ندارد پرهیز شود برای مثال کارهایی از قبیل قفل زدن یا آسیب رسانی به بدن و قمه زنی حرام است و با توجه به اینکه آذربایجان‌غربی نیز در یک موقعیت حساس جغرافیایی قرار داشته و با سه کشور هم مرز است باید در نحوه عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع) دقت شود.

دیرباز با اشاره به راهکارهای ترویج عزاداری سنتی در جامعه افزود: بهترین راه ترویج عزاداری سنتی به وسیله رسانه ملی امکان پذیر است یعنی در جامعه حساسیت لازم نسبت به اشعاری که محتوای مناسبی ندارند ایجاد شود و از سوی دیگر به مداح اهل بیت(ع) به شکل کاملا محترمانه برای اصلاح سبک کنونی مرثیه خوانی تذکر داده شود بنابراین عزاداری سنتی به این معنا است که براساس سنت حضرت محمد(ص) و ائمه اطهار(ع) باشد.

نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: با بیان اینکه منبری ها و سخنرانان مذهبی نقش عمده ای در معرفت افزایی حسینی در بین دوستداران اهل بیت(ع) دارند، باید به توضیح و تحلیل وقایع جریان عاشورا بپردازند بنابراین برای معرفت افزایی عاشورا و بهره برداری آن برای تعالی جامعه، منبری های باسواد و اهل مطالعه بیشترین نقش را بر عهده دارند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 51568
دیدگاه خود را به ما بگویید.