تاریخ انتشار :دوشنبه 7 آوریل 14.::. ساعت : 4:00 ب.ظ

   307 بازدید

bhrouz (64)

از نظر سیاسی نیز وضعیت این شهر با آنچه که درشهرهای اطراف آن می گذرد تفاوتی خاص دارد.

جوان پرس / بهروز ميرزايي شير مرد :  مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان جوان پرس است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان جوان پرس می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.

 

 شهرستان تکاب را می توان شهر تفاوت ها نامید ! بسیاری از کسانی که با منطقه شمال غرب  ایران آشنایی دارند بر این باورند که تکاب فارغ از تقسیمات و مرزبندی های سیاسی و جغرافیایی از بسیاری از جهات نسبت به شهرهای همجوار خود دارای تمایزاتی آشکارو جالب است به عنوان مثال زبان های کردی و ترکی  رایج در این شهر در هیچ کجای کشور نظیر نداشته ومختص به  همین منطقه است ، یا اینکه طبیعت تکاب بهار را دیرتر از سایر نقاط درک کرده و جان می گیرد، به این مسئله می توان مواردی همچون کوه های غنی از مواد عالی معدنی ،تاریخی با پشتوانه قوی و فرهنگ خاص مردم این شهر از قبیل نجابت ،ماخوذ به حیا بودن و غریب نوازی و مهمان نوازی را نیز اضافه کرد.

 

از نظر سیاسی نیز وضعیت این شهر با آنچه که درشهرهای اطراف آن می گذرد تفاوتی خاص دارد.

 

بسیاری از اهل فن،صاحب نظران و کسانی که مطالعاتی در زمینه های جامعه شناسی،علوم سیاسی ،روانشناسی و جامعه شناسی سیاسی داشته اند ضمن صحه گذاشتن بر وجود این تمایز ،آن را یکی از مهمترین دلایل عقب ماندگی و محرومیت مادی این شهرستان می دانند.به عبارت دیگر از نظر آن ها بخشی از دلایل محرومیت این شهرستان می تواند وضعیت خاص روانی حاکم بر این شهر باشد  که خود این وضعیت معلول نگاه های خاص سیاسی و امنیتی مسئولان این شهر در چند دهه اخیر بوده است که تکاب را به جزیره ای دور افتاده در اقیانوس پرتلاطم تحولات سیاسی کشور مبدل کرده است.

 

اما براستی در این شهرستان چه می گذرد و مردم و نخبگان شهر نسبت به مسائل سیاسی چه دیدگاهی دارند؟

 

برای پاسخ به این پرسش می توان دیدگاه های موجود در شهر را به سه گروه عمده تقسیم کرد:1. منفی نگرها 2. مثبت نگرها یا سفید نگرها 3. گروه خاکستری ها، که در این مجال سعی می کنیم به دور از هرگونه جانبداری و قضاوت پیرامون هر یک از این گروهها و نظریات آن ها را که برداشت شخصی نگارنده از وضعیت سیاسی حاکم بر تکاب است ،در ذیل بیان نماییم :

 

1- دیدگاه منفی نگرها

 

این قبیل از افراد جامعه با نگاهی بدبینانه به گذشته و آینده سیاسی شهر اصولا چشم انداز روشنی را برای آینده ترسیم نمی کنند .از نظر این گروه عمده ترین دلایل عقب ماندگی سیاسی و اقتصادی تکاب را باید در وقایع رخ داده در ماه ها و سال های اول انقلاب در این شهرستان جستجو کرد.

 

به نظر این افراد تندروی هایی که در آن دوران از جانب برخی ها صورت گرفت، باعث ایجاد نوعی فضای سنگین ترس و خوف عمومی در شهر گردید فضایی که نه تنها در سال های بعد تلطیف نشد بلکه با دامن زدن به آن توسط عده ای ،در تارپود مردم این شهر نهادینه گشت به طوری که روح مطالبه گری حتی در چهاچوب قانون در مقابل کم کاری ها ،اشتباهات مسئولان از میان مردم رخت بست و تکاب به حیاط خلوتی برای برخی از مسئولان تبدیل شد تا بدون نقد مردم به فعالیت خود ادامه دهند.

 

از نظر این قبیل افراد بعد از وقایع اوایل انقلاب به نوعی زمان در این شهر متوقف گشت و تکاب نتوانست پا به پای سایر شهر های کشور تحولات سیاسی و اجتماعی درک کند و مردم به جای حرکت به جلو دچار توهم توطئه، محافظه کاری افراطی و خودسانسوری شدند. از نظر این گروه برای حل مشکلات تکاب باید روحیه انقاد و مطالبه گری را در مردم دوباره زنده کرد و این به وجود نمی آید مگر اینکه این مسائل با دید جامعه شناسی،روانشناسی و تاریخی مورد کند کاو قرار گیرد.

 

می توان گفت این گروه را غالبا تکابی های اصیل، طبقه نسبتا مرفه وبرخی جوانان دهه پنجاه که آن وقایع را درک کرده اند تشکیل می دهند و نسبت به گروههای دیگر در اقلیت هستند.

 

2- دیدگاه مثبت نگرها 

 

دسته دوم کسانی هستند که برخلاف گروه اول فکر می کنند ،آن ها وقایع و سخت گیری های اوائل انقلاب را  در آن شرایط بحرانی لازم و طبیعی می دانند، از نظر این افراد این ها وقایعی است که در هر انقلابی بسته به شرایط حاکم بر جامعه وقوع آنها اجتناب ناپذیر است.

بسیاری از این افراد برخلاف گروه قبلی مخالف کالبد شکافی این قبیل مسائل مخصوصا در نزد نسل جوان می باشندو معتقدند که چون نسل امروزی شرایط حاکم بر فضای آن روز جامعه را درک نکرده اند نمی توانند قضاوتی منصفانه در این زمینه داشته و در نتیجه دچار شبهه خواهند شد .

از نظر این گروه فضای سیاسی حاکم بر تکاب برخلاف آنچه که گروه اول معتقدند فضایی مرده و عقب مانده ای نیست ،بلکه فضایی است فعال و پویا که گام به گام با تحولات کشور پیش می رود ، تقدیم صدها شهید و جانباز گرانقدر،حضور گسترده در راهپیمایی ها و مشارکت حداکثری در انواع انتخابات ها هر کدام نشانه ای از بلوغ فکری وسیاسی مردم را نشان می دهد.

 

این افراد ریشه بسیاری از محرومیت های اقتصادی و مادی منطقه تکاب را در عواملی مانند ضعف مدیریت ها ،بومی نبودن مسئولان ،عدم تفکیک حوزه انتخابیه و مسائلی از این دست می دانند.

 

این گروه را غالبا کارمندان کشوری و لشگری ،روحانیون برخی از بازاریان و افرادی که غالبا تفکرات اصول گرایی دارند تشکیل می دهند و نقش تعیین کننده ای در تصمیم گیری های مسئولان در اداره امور شهرو مسائلی مهم از قبیل تائید یا رد صلاحیت کاندیداها در انتخابات محلی را دارا می باشند.

 

3- دیدگاه خاکستری ها

 

گروه سوم از مردم دیدگاهی متفاوت نسبت به دو گروه فوق دارند از نظر آن ها اوضاع سیاسی و امنیتی تکاب و به تبعا وضع روانی حاکم بر مردم آن ،نه آنقدر سیاه است که قائل به یک فضای بسته و نا امید کننده باشیم و نه آنقدر باز که بتوانیم آن را با شهرهای همجوار مقایسه کنیم .

 

این گروه ضمن پذیرش محافظه کاری شدید در بین عامه مردم و خودسانسوری در بین خواص،به دنبال راهکارهای اصلاحی در چهارچوب های معین قانونی برای برون رفت از این مشکل اجتماعی هستند.

 

از نظر این گروه،مردم درطول سالیان گذشته به دلیل نبود فضای مناسب دچار انباشت حرف گشته اند که می شود با ایجاد مکان هایی برای افراد تحصیل کرده جهت تبادل نظر درباره مشکلات و معضلات شهر، باز گذاشتن دستن معلمان و اساتید  در مدارس و مراکز آموزش عالی جهت ایجاد بحث های غیر درسی،برگزاری همایش ها و محافل گوناگون پیرامون مسائل اجتماعی و فرهنگی ،آموزش وآگاهی بخشی در زمینه حقوق شهروندی به مردم ،حمایت از رسانه های حقیقی و مجازی و کمک به توسعه آن ها و مسائلی از این دست می توان کمک شایانی جهت دگرگونی روحیه محافظه کارمردم و تشویق و ترغیب آن ها به همفکری و مشارکت در امورمختلف فرهنگی و سیاسی نمود.

 

این بخش از جامعه بیشتر متشکل از افراد تحصیل کرده ،دانشجویان ،برخی از معلمان واساتید و قشر جوان غالبا از نسل دوم و سوم انقلاب می باشند و اکثرا تفکرات اصلاح طلبی دارند.

 

البته ناگفته نماند که بسیاری بر این باور هستند که مردم تکاب اعم از عوام و حتی برخی از خواص را نمی توان به راحتی در این گونه دسته بندی ها جای داد به دلیل اینکه بسیاری ازاین افراد با احساس کوچکترین خطری پیرامون منافع شخصی خود به راحتی تغییر موضع داده و گذشته خود را منکر می شوند و کمتر کسی حاضر است بخاطر پایبندی به اصول و مواضع  خود هزینه بپردازد.

 

به هر حال با بررسی و نگاهی موشکافانه به تفکرات این گروه ها و تطبیق آن با واقعیت های تکاب امروز می توان به جرات به نظر کسانی که شهرستان تکاب را به لحاظ وضعیت سیاسی متمایز از شهرهای دیگرمی دانند صحه گذاشت و اگر این وضعیت را یک مشکل عمده در راه پیشرفت مادی و معنوی این شهر بدانیم لاجرم برای حل آن باید چاره ای اندیشیده شود و این میسر نمی شود مگر اینکه افراد از همه گروه ها بتوانند در فضایی دوستانه، عادلانه ، مساوی و به دور از هر گونه حواشی مخرب، آنچه را که در چنته دارند در طبق اخلاص گذاشته و به کار گیرند.

 

امیدواریم دراین فصل زیبای بهار که نسیم آن روح و جانی دوباره به طبیعت خشکیده از سرمای زمستان می دهد با روی کار آمدن فرماندار جدید دولت تدبیر و امید وبا توجه به شعار اعتدالگرایی این دولت ،و در سالی که از سوی مقام معظم رهبری،سال اقتصاد و فرهنگ و مدیریت جهادی نام گرفته است شاهد تحولی محسوس در تعاملات بین مثلث مردم ،مسئولان ونخبه گان بدون توجه به جناح بندی ها و نگرش های سیاسی و غیره بوده تا با یک همت جهادی همه دست به دست دهیم به مهر، میهن خویش کنیم آباد. انشالله

Print Friendly
کدخبر : 34365
دیدگاه خود را به ما بگویید.