تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۵ آذر ۹۱.::. ساعت : ۲:۳۹ ب.ظ

   695 بازدید

  50 سال پیش دخترها در روستا قبل از اینکه به سن 12 سالگی برسند برای اینکه یک نان خور از خانواده کم شود شوهر داده می شدند و پسرها نیز برای اینکه کمکی برای اهل خانه بیاورند تا کمک حال مادرانشان در آشپزی و سایر کارها از جمله کشاورزی و مرغداری باشد خیلی زودتر از اینکه پا به سن 20 سالگی بگذارند برای خود همسر برگزیده و داماد می شدند.

  جوان پرس :  شاید این ازدواج در آن روزگاران در سنین جوانی جز آداب و سنن محسوب می شود و حتی اگر جوانان سن را فراتر از 20 می گذاشتند و هنوز در خانه پدری زندگی می کردند به عنوان ننگ برای خانواده ها قلمداد می شدند، اما اکنون شرایط تفاوت بسیاری کرده و اتمام تحصیلات تکمیلی، آغاز کسب و کار و داشتن شرایط روحی و فکری برای پذیرش زندگی جدید به عنوان یکی از مهم ترین شرایط برای آغاز زندگی مشترک محسوب می شود؛ اما به نظر می رسد تاریخ در حال تکرار مجدد است و سن ازدواج در برخی نقاط از جمله آذربایجان غربی از بیش از 20 سال به رقمی کمتر از 14 سال کاهش یافته است.

 * کاهش سن ازدواج در آذربایجان غربی

  مدیر کل ثبت احوال آذربایجان غربی ضمن تایید این عدد ابراز داشت: آخرین آمار در مورد ازدواج حکایت از آغاز زندگی زناشویی هزار و 488 دختر 10 تا 14 سال و 52 پسر زیر 15 سال دارد که رقمی تکان دهنده است وجود دارد.

   محمد جوان همچنین از ثبت ازدواج 13 دختر زیر 10 سال در آذربایجان غربی در سال جاری خبر داد و افزود: بیش تر این ازدواج ها در بین خانواده های اهل تسنن و ساکنان نوار مرزی شکل می گیرد که باید به لحاظ فرهنگی و جلوگیری از ادامه این روند برنامه ریزی اساسی صورت گیرد.

  وی با بیان اینکه تمام ازدواج ها با اخذ حکم رشد از سوی دفاتر رسمی به ثبت می رسد، تاکید کرد: هیچ ازدواجی بدون اجرایی شدن موارد مذکور توسط اداره ثبت احوال به ثبت نمی رسد.

  جوان در ارتباط با پیامدهای منفی ازدواج های زودهنگام که اغلب ریشه در سنت ساکنان برخی مناطق استان دارد، گفت: دستگاه های متولی قانون باید برای جلوگیری از این موضوع با جدیت وارد عمل شوند چرا که نوجوانان در این سن به جای اتخاذ تصمیمی منطقی از روی هیجان اقدام کرده و ممکن است با روبه رو شدن با مشکلات زندگی و از بین رفتن هیجانی که دلیل انتخاب شان شده از انتخاب و عمل خود پیشمان شوند.

 * ازدواج نوجوانان یکی از آسیب زاترین اشکال ازدواج است

   راضیه یارعلی استاد دانشگاه ارومیه و جامعه شناس در این ارتباط با بیان اینکه ازدواج نوجوانان یکی از آسیب زاترین اشکال ازدواج است، گفت: از آن جا که این افراد خودشان تصمیم گیرنده نیستند بعد از ازدواج فکر می کنند که قربانی نظرات دیگران شده اند و اغلب برای حفظ زندگی خود انگیزه لازم را ندارند.

  وی آغاز زندگی مشترک بین دو جوان را نیازمند داشتن رشد جسمی، روانی و اجتماعی عنوان کرد و افزود: برای یک ازدواج موفق، آمادگی زیستی، روانی، مادی و اجتماعی بسیار ضروری است اما افرادی که با سن کم اقدام به انجام این سنت کرده و یا از سوی خانواده ها مجبور به ازدواج می شوند شرایط لازم برای پذیرش زندگی مشترک را ندارند که عواقب آن نه تنها خانواده بلکه جامعه را نیز متشنج می کند.

  یارعلی، سن مناسب ازدواج را برای دختران 18 تا 24 سال و برای پسران 24 تا 28 سال دانست و افزود: نزدیک به 80 درصد ازدواج ها از انگیزه های غلط و خودخواهانه نشأت می گیرد که فشار اطرافیان، رهایی از تنهایی و افسردگی، فرار از رشد و بالندگی، پر کردن خلأ احساسی و معنوی، پذیرش اجتماعی، تأمین مخارج زندگی، اعتماد به نفس پایین و بی ارزش شمردن ارزش خود از جمله این موارد است.

  استاد دانشگاه ارومیه خاطرنشان کرد: کنترل خانواده ها و برگزیدن بهترین روش تربیتی برای جلوگیری از دور شدن جوانان و نوجوانان از محیط خانواده، افزایش فرهنگ خانواده برای جلوگیری از اعمال فشار به فرزندان در خصوص آغاز زندگی مشترک و برنامه ریزی مسئولان برای نظارت بیشتر بر وضعیت جامعه و جلوگیری از روابط ناسالم بین پسران و دختران که در برخی مواقع منجر به ازدواج های زودهنگام می شود، از جمله راهکارهای اساسی در زمینه ممانعت از کاهش سن ازدواج محسوب می شوند.

  * امنیت و آرامش در یک جامعه نتیجه ازدواج سالم است

    معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی نیز ضمن تاکید بر ازدواج به عنوان قراردادی برای بقای انسان، افزود: امنیت و آرامش در یک جامعه، نتیجه ازدواج سالم و محیط آرام بخش خانواده است، به دلیل اینکه ازدواج عامل تشکیل خانواده بوده و دیر کردن در زمان این امر مهم سبب تأخیر در تشکیل خانواده های نوپا است موضوع از اهمیت بیشتری در تحقیق و بررسی برخوردار است.

  احد مهرمند یکی از شاخص های مهم در سنجش سلامت و بهداشت روحی و جسمانی مردم جامعه را سن ازدواج دانست و تاکید کرد: در ایران اسلامی که هنجارهای دینی نزد عموم دارای اهمیت ویژه است و جوانان بخش اکثریت جمعیتی را تشکیل می دهند، این ارزیابی در حوزه اخلاق اجتماعی و روحیه جمعی نیز مطرح می شود و دامنه تأثیر سن ازدواج را به حوزه های رفتاری و فرهنگی هویتی جوانان جامعه منتقل می کند.امید آن می رود با پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر خانواده ها برای حفظ فرزندان خود در برابر انواع ناهنجاری های اجتماعی و اخلاقی نسبت به تشکیل خانواده به موقع فرزندان خود تلاش کنند.

* گزارش از: فاطمه جعفرنژاد / فارس – آذربايجان غربي

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 10383
دیدگاه خود را به ما بگویید.