تاریخ انتشار :چهارشنبه ۹ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۱۴ ق.ظ

   895 بازدید

مدير درمان دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني آذربايجان غربي: امسال در کمتر از دوماه 4 مورد اهداي اعضا از مرگ مغزي در استان ثبت شده است.

جوان پرس : داستان اهدای عضو، حکایت یک بام است و دو هوا که یک سرش غم است و غصه از دست‌دادن و سر دیگرش هم حال خوش بخشش زندگی. بخشیدن همیشه زیباست و حس خوبی به انسان می‌دهد، اما اگر بخواهی اعضای بدن یکی از عزیزانت را که دچار مرگ مغزی شده، ببخشی باید بیش از حد بزرگوار باشی و بخشنده. وقتی ارزش کارت را در مقابل برخی اندازه می‌گیری تازه می‌فهمی هستند انسان‌هایی که شاید مثل ما نتوانند لفظ قلم صحبت کنند و بنویسند اما روحی به بزرگی آسمان دارند. از سخی‌ترین انسان‌های روی کره خاکی می‌نویسم از آنها که زندگی بخشیدن عادت‌شان است.
گستره فعالیت‌ها و روند عضوگیری سفیران
ماجرای اهدای عضو، ماجرای عاشقی است؛ داستان قرب الهی است؛ سرگذشت خانواده‌های ایثارگری است که با گذشتن از اعضای کالبد عزیزانشان، ناامیدی مطلق همنوعان نیازمند به عضوشان را به لحظاتی سرشار از امید و اعتقاد تبدیل می‌کنند و شادی وصف‌ناپذیر این درماندگان را به نظاره می‌نشینند و الحق که چه دشوار است این تصمیم، چه مصمم است این اراده وصف‌ناپذیر و چه آزمون الهی غریبی را با سربلندی پشت سر می‌گذارند؛ گویی در آن لحظات عجیب در اوج وصلند و می‌توان فریاد اناالحق را از ذره ذره وجودشان شنید. اینجا مکانی است برای گفتن از بخشش، ایثار، بزرگی و … گرچه نوشتن از مرگ چندان شیرین نیست، اما گاهی عروج یک فرشته، ناجی جان کسانی می‌شود که لحظات زندگی‌شان را با مرگی سخت دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. فراز این فرشته مرگ نیست، جاودان شدن است، ثبت شدن در خاطره‌هاست و ماندن برای همیشه است؛ و چه ماندنی؛ ماندنی که روح زندگی را در کالبد رنجور کسی می‌دمد که امیدی به فردایش ندارد و روزنه امیدش هر روز کوچک‌تر می شود و افق نگاهش محدودتر. من با چشمان خود دیدم که اهدای عضو و جان بخشیدن به یک فرد چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد و همیشه با خود فکر می‌کردم که ‌ای کاش من هم می‌توانستم در این کار خیر سهیم باشم.
درباره اهدای عضو بیشتر بدانیم
انتقال اعضای یک فرد به فرد دیگر برای نجات زندگی یا بهبود کیفیت زندگی وی را اهدای عضو می‌گویند. اهدای عضو می‌تواند از افراد زنده (در مورد کلیه و اهدای قسمتی از کبد یا ریه بزرگسالان به فرزندانشان) یا از افراد مرگ مغزی و مرگ قلبی در شرایط خاص و با تجهیزات و تمهیدات ویژه انجام شود.
لزوم فرهنگسازی درست در اهدای عضو
قسمت فرهنگی پیوند عضو در اختیار نهادهای فرهنگی است؛ در عین حال باید توجه کرد که چه اطلاعاتی را در ارگان‌های فرهنگی و رسانه‌ها منتقل می‌کنیم. به‌عنوان مثال اگر فیلمی ساخته شود و در آن فیلم نشان دهیم که فرد مرگ مغزی زنده می‌شود، می‌خواهید به خانواده فرد مرگ مغزی که اعضای عزیزش را اهدا کرده، ‌چه جوابی بدهید؟ آنها با دیدن این فیلم می‌گویند کاش اهدا نکرده بودیم و صبر می‌کردیم تا عزیزمان برمی‌گشت. همچنین به فردی که اکنون یکی از اطرافیانش دچار مرگ مغزی شده چه می‌گویید؟ آنها با دیدن چنین فیلم‌هایی می‌گویند مگر آن فیلم را ندیدید که مرگ مغزی برگشت. در سایت اهدای عضو آمده است هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار پیوند افزوده می‌شوند و نکته مهم اینجاست کسانی می‌توانند آنها را نجات دهند که تقدیرشان رفتن بود و تصمیمشان ماندن -کسانی که مرگ مغزی می‌شوند و کارت اهدا دارند و با اهدای اعضای خود زیبا ماندن را در رفتن تصویر کردند. در هر ۱۰ دقیقه یک نفر به لیست انتظار اضافه می‌شود. در هر ۲ ساعت یک بیمار نیازمند به پیوند، جان خود را از دست می‌دهد. در هر ۱۲ ساعت یک بیمار موفق به دریافت عضو حیاتی می‌شود و به زندگی بازمی‌گردد. متاسفانه هنوز خیلی از افراد کما را با مرگ مغزی اشتباه می‌گیرند، در مرگ مغزی هیچ امیدی برای برگشت بیمار نیست و مغز مرده و اعضای بدن کم‌کم فاسد می‌شود اما در کما امکان برگشت به زندگی وجود دارد؛ آنچه در بیشتر مصاحبه‌ها افراد برگشته از کما به اشتباه از واژه مرگ مغزی استفاده می‌کنند. خلاصه آن‌که هر فرد مرگ مغزی می‌تواند با اهدای ارگان‌های حیاتی خود جان یک تا۸ نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای بافت و نسوج خود یک تا ۵۳ نفر را از معلولیت رهایی بخشد. اگر افراد به‌طور داوطلبانه در زمان حیاتشان کارت اهدای عضو را گرفته باشند، پس از مرگ کمک بسیار زیادی در تصمیم‌گیری به خانواده‌هایشان خواهند کرد چرا که در لحظه از دست‌دادن یک عزیز تصمیم‌گیری برای نزدیکانش دشوار است و از آنجا که زمان برای فرد متقاضی اعضا بسیار مهم است، تصمیم‌گیری باید بسیار سریع اتفاق بیفتد.
ثبت کارت اهدای عضو برای هر ایرانی
هر هموطن ایرانی می‌تواند با مراجعه به آدرس www.www.ehda.centerدر منزل خود از طریق این سامانه مرکزی قابل دسترس در سراسر کشور فرم اهدای عضو را تکمیل و تصویر کارت خود را چاپ و ذخیره کند. هموطنان نوعدوست، مهربان و ایثارگر توجه داشته باشند که می‌توانند با اهدای اعضا، جان بیماران نیازمند را نجات دهند و نام و یاد آنها را علاوه بر ثواب اخروی جاودانه و ماندگار کنند.به گفته مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی استان در صورتی که پنجاه درصد کاندیداهای پیوند راضی به اهدای عضو شوند فردی بخاطر نرسیدن عضو پیوندی جانش را از دست نمی دهد.
ثبت ۴ مورد اهدای اعضا از مرگ مغزی در آذربایجان غربی
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی  در گفتگو با خبرنگار ما گفت: امسال در کمتر از دوماه ۴ مورد اهدای اعضا از مرگ مغزی در استان ثبت شده است.
علی شرق با اشاره به افزایش میزان اهدای کلیه از بیماران مرگ مغزی در استان می‌گوید: بیماری که دچار مرگ مغزی می‌شود هیچ‌گونه درک و پاسخی به محرک‌های محیطی ندارد، هیچ تحرک یا تنفس خودبه‌خودی ندارد، هیچ واکنش یا رفلکسی ندارد و کاملا با حالت اغما یا کما که امکان بازگشت به حیات فرد وجود دارد متفاوت است.شرق، می‌گوید: در سال گذشته ۱۱ مورد پیوند از مرگ مغزی به ۲۸ بیمار دیالیزی با موفقیت انجام شد که این آمار در مقایسه با سال ?۹۵ بیش از ۶۰ درصد رشد دارد، امسال نیز تا کنون در کمتر از دوماه ۴ مورد اهدای اعضا از مرگ مغزی ثبت شده است.
وی، با اشاره به ثبت نام از علاقمندان به اهدای عضو در استان، ابراز می‌کند: بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر در سال ۹۶ با پرکردن فرم‌های اهدای عضو تمایل خود را برای اهدای اعضا پس از مرگ اعلام کردند که این میزان رشد قابل توجهی نسبت به سال‌های گذشته دارد.
مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی، درباره نحوه انتخاب موارد دریافت پیوند، می‌گوید: اولویت اهدای عضو با توجه به حال عمومی بیماران دیالیزی انتخاب شده و بیمارانی که وضعیت وخیم تری نسبت به سایرین دارند در اولویت‌های اول قرار دارند که پس از بررسی سن، جنس و آزمایشات علمی چندگانه در نوبت پیوند قرار می‌گیرند.
شرق، با تاکید بر افزایش فرهنگسازی اهدای عضو از مرگ مغزی در استان و اهدای عضو به معنای واقعی کلمه و کاملا رایگان، عنوان می‌کند: خانواده‌های افرادی که دچار مرگ مغزی می‌شوند با مشاوره‌های تیم پزشکی و درمان بیمارستان و توجیه این که بیمار مرگ مغزی به هیچ عنوان مکان بازگشت به زندگی نداشته و اهدای اعضای قابل پیوند می‌تواند نجات بخش ۸ نفر باشد، نسبت به اهدای عضو عزیزان خود رضایت داده و با این کار ضمن نجات جان چندین نفر دیگر موجب طلب بخشش برای عزیز از دست رفته خود توسط گیرنده عضو پیوندی می‌شوند.مدیردرمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی کلید گره گشایی از استقبال کم مردم از فرهنگ اهدای عضو را فرهنگسازی و آگاهی بخشی دانست و گفت: همکاری های بین بخشی و اهتمام رسانه ها بویژه صداو سیما در این زمینه بسیار راهگشاست.وی از این خبر داد که به زودی انجمن اهدای عضو ایرانیان در آذربایجان غربی نیز آغاز بکار می کند و می تواند در زمینه فرهنگسازی بسیار موثر واقع شود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114498
دیدگاه خود را به ما بگویید.