تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۰ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۰:۰۰ ق.ظ

   544 بازدید

سیب و انگور آذربایجان توانایی تأمین بازار داخل و جهان را دارد

نماینده ارومیه در مجلس هشتم با اشاره به این‌که سیب و انگور آذربایجان غربی علی‌رغم کیفیت بالا و توانایی رقابت با محصولات سایر کشورها حمایت نمی‌شود، گفت: واردات میوه محصولات تولید داخل را خفه می‌کند.

سلمان ذاکر در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به تولید انواع میوه‌های تابستانی در کشور، گفت: در شرایطی که میوه‌ تولید داخل می‌تواند حرف اول را در کشور و جهان بزند دلیلی به واردات میوه نیست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس هشتم شورای اسلامی با اشاره به تولید ۲ میوه استراتژیکی سیب و انگور در استان آذربایجان غربی، تصریح کرد: کیفیت تولید این محصولات به گونه‌ای است که توانایی تأمین بازار داخل و جهان را دارد اما متأسافانه حمایت نمی‌شود.

وی با تأکید بر لزوم تقویت این ۲ میوه در استان آذربایجان غربی، تصریح کرد: در حالی که می‌توانیم از واردات بسیاری از میوه‌ها خودداری کنیم امروز شاهد ورود انواع میوه‌های خارجی در بازار داخل هستیم.

ذاکر با طرح این سوال  که امروز میوه سیب فرانسه و پرتقال مصری در بازار میوه ایران چه می‌کند؟ تصریح کرد: در حالی که از نعمت‌های خدادادی برخوردار هستیم و توانایی تأمین نیاز داخل را داریم ضرورت ریشه ‌کنی واردات بیش از گذشته وجود دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس هشتم با اشاره به این که فصل تولید میوه در آذربایجان غربی رسیده است، گفت: این در حالی است که شلیل، آلو و چیپس میوه جات به میزان ۱۰ تا ۲۰ تن از سوی سایر کشورها وارد می‌شود.

وی با بیان این‌که  واردات میوه محصولات ما را خفه می‌ کند و  کمر کشاورزان را می‌‌‌شکند، افزود: مسئولان زمینه صادرات محصولات داخلی را باید فراهم کنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس هشتم شورای اسلامی با اشاره به این‌که برخی استان‌ها مانند آذربایجان غربی که قطب معدن کشورهستند از ظرفیت‌بالایی نیز در بخش کشاورزی برخوردارند، گفت: باید این‌ قطب‌ها را در سیاست‌گذاری‌ها دریابیم  به طوری که  کشور را به سمت استقلال اقتصادی سوق دهد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 4889
دیدگاه خود را به ما بگویید.