تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ مهر ۹۶.::. ساعت : ۲:۳۰ ب.ظ

   440 بازدید

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: فقط هفت تا 10 درصد سدها در خشکسالی دریاچه ارومیه تاثیرگذار هستند.
جوان پرس : مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: فقط هفت تا 10 درصد سدها در خشکسالی دریاچه ارومیه تاثیرگذار هستند.به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، دریاچه روزگاری نیلگون ارومیه با مرگ دست و پا می‌زند و آنگونه که گفته‌اند رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون، رنگ قرمز دریاچه نیز از حال نزار آن خبر می‌دهد و در این میان ستاد احیایی برای نجات آن تشکیل شد که در این ستاد چندین نهاد و اداره موظف به همکاری برای احیای اورمو گولو شدند که یکی از این ادارات شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی است.

پس برای این منظور با کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی در خبرگزاری فارس گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که خلاصه آن در ادامه آمده است:

در مورد خطرات کمبود آب بفرمایید که این موضوع چه تاثیری بر آینده استان خواهد داشت؟

طبق بررسی‌های صورت گرفته از آنجایی که اقتصاد آذربایجان‌غربی بر پایه کشاورزی بوده است و 90 درصد آب‌های سطحی استان و 92 درصد آب‌های زیرزمینی استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و این ا موضوع توجه به جلوگیری از هدررفت آب در این بخش را بیش از پیش نشان می‌دهد.

ولی در مورد خطرات کم‌آبی در آینده باید گفت که جایگزین شدن آب شور به جای آب شیرین، پایین آمدن کیفیت آب شیرین، تخریب خاک که امکان کشت را از بین می‌برد، شور شدن آب چاه‌ها، نشت خاک به گونه‌ای که توان جذب آب را از دست می‌دهد، آسیب رساندن به تجهیزات مانند لوله‌های آب، گاز و … که ضرر اقتصادی فراوانی را به همراه دارد، افزایش زلزله، ایجاد هزینه برای مردم و ایجاد ترک و حفره‌های عمیق از جمله این خطرات است.

در ارتباط با دلایل خشک شدن دریاچه ارومیه توضیح بفرمایید؟

از جمله دلایلی که برای خشک شدن دریاچه ارومیه مطرح می‌شود ابتدا تغییر رژیم بارندگی‌ها، کاهش بارش برف در منطقه، افزایش یافتن درجه حرارت کره زمین، توسعه برداشت آب از بالادست رودخانه‌ها، تغییر نوع اراضی از دیم به زمین‌های باغی و زراعی، تغییر نوع الگوی کشت از محصولات کم‌آب به محصولات پرآب و توسعه بی‌رویه کشت محصولات پرآب مانند چغندرقند است ولی در مورد اینکه هر کدام چقدر نقش دارند نمی‌توان اظهارنظر کرد.

دلایلی که ارائه شد در مواردی جزء حوادث طبیعی محسوب می‌شود ولی برای دلایلی که عامل انسانی دخیل بوده چه اقداماتی صورت گرفته است؟

برای حل مشکلات با عامل انسانی ستاد احیای دریاچه ارومیه به جمع‌بندی و راهکارهایی رسید‌ه‌ایم و برای این منظور یک برنامه 10 ساله‌ای طراحی شد تا شرایط دریاچه به شرایط اکولوژی طبیعی خود برسد و در ادامه این برنامه‌ها، امسال ستاد احیا در حال سپری کردن سال سوم است.

در این مدت‌ اقداماتی انجام شده که آب از سدها و رودخانه‌ها به دریاچه ارومیه برسد و ساختن سد سیلوه با هدف تامین 95 میلیون مترمکعب آب و سد چپرآباد با هدف تامین 90 میلیون مترمکعب آب برای دریاچه ارومیه در این راستا صورت گرفته است سد کانی‌سیب نیز با 34 کیلومتر طول در صورت تکمیل 6 هزار میلیون مترمکعب آب به دریاچه انتقال می‌دهد.

 با توجه به اینکه  برخی افراد سدها را از عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه می‌دانند و نسبت به ساختن سدها در استان اعتراض دارند در این مورد نظرتان را بفرمایید؟

هفت تا 10 درصد سدها در خشکسالی دریاچه ارومیه تاثیرگذار هستند ولی حالا اگر این اندازه و نه بیشتر در خشکسالی آن نقش دارند دلیل و منطق دارم و آن اینکه دو سد مهم در حوزه آبریز دریاچه به نام سد شهید کاظمی بوکان و سد مهاباد است که هر دو در سال 1350 ساخته شده‌اند ولی با این وجود دریاچه در آن زمان نه تنها خشک نشد بلکه در سال 74 آب دریاچه در بیشترین میزان خود قرار داشت و ظرفیت سدهای ساخته شده بعد از این دو سد با هم برابر با ظرفیت این دو سد مذکور می‌شد.

کلام آخر…

دریاچه ارومیه به هر زبانی که می‌تواند حال و روزگار خود را به گوش دوستدارانش می‌رساند ولی این دوستان باید تا دیر نشده به داد آن برسند چرا که دوستان ایرانی عادت بدی دارند و اینکه بعد از مرگ رفیق خود به یاد آن می‌افتند پس باید قبل از دیر شدن کاری ‌می‌کردند.

تا دیر نشده به فریاد اورمو گولو باید شتافت.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108570
دیدگاه خود را به ما بگویید.