تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۸:۰۰ ب.ظ

   408 بازدید

حال در کنار اوضاع ناخوش و بیمار منطقه در حوزه های اقتصادی و اشتغال و برخی از مسائل پیش رو که نیازمند مساعدت و توجه بیشتر مسئولان ارشد کشوری و استانی و همچنین تلاش و همگرایی بیشتر مسولان شهرستانی و منطقه ای

جوان پرس : شهرستان های مرزی پیرانشهر و سردشت با 3 شهر و 4 بخش که روی هم حدود 260 هزار نفر جمعیت  را در خود جای داده اند مناطقی کشاورزی و البته مرزی همجوار با کشور عراق و منطقه اقلیم کردستان عراق که قرابت فرهنگی و اجتماعی در دو طرف حاکم است می باشند ، بلحاظ موقعیت جغرافیایی ،  ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی دارای حساسیت ویژه ای هستند و مسئولانی که در این دو شهرستان مدیریت می کنند باید به نسبت بسیاری از شهرهای ایران دارای توانمندی خاصی بوده و شب و روز تلاش کنند تا حداقل بتوانند زره ای از مشکلات این دو منطقه محروم را به حداقل برسانند.

http://photos.wikimapia.org/p/00/02/86/74/23_big.jpg

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/139212230907358392336594.jpg

 مشکلات چند سال اخیر مرزی جنوب استان در این دو شهرستان حول تعطیلی بازارچه ها  و معابر و داستان غم انگیز کولبران که بیش از 70 هزار نفر از این مسیر ارتزاق می کنند خود گویای درد و رنج مردمان دیار قندیل ، حاج عمران ، کیله ، میرآباد ، ارتفاعات جاسوسان ، حاج ابراهیم و … است.

اگر بگویم مشکلات این دو شهرستان 100 برابر و چه بسا 1000 برابر مشکلات برخی از شهرهای مرکزی کشور است چیزی به گزاف نگفته ایم . از مشکلات اقتصادی گرفته تا سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی و دهها نکته ریز و درشت که سنگلاخی است پیش پای مدیران و  کسانی که در این نقطه ایران زمین سکنی گزیده اند.

بدون شک در کنار رسالت مسئولان و مدیران نقش نماینده مردم این دو حوزه که در قامت وکیل دو شهرستان فعالیت می کند هم از لحاظ جغرافیایی و طویل بودن بسیار مهم است و هم از لحاظ مشکلات مرزی و حواشی پیش رو.

 متاسفانه به رغم آنکه یک منطقه مرزی است و بایستی تریبون و پیشخوان توسعه استان آذربایجان غربی و حتی کشور باشد از یک عقب ماندگی تاریخی رنج می برد و حتی  برکت رزق و روزی مرزی هم نصیب سفره های اهالی و ساکنین مردم منطقه نشده است.

بعد از تبدیل شدن تمرچین به یک مرزی رسمی در سال 85 امیدها زنده شد و مردم خوش بین به روند توسعه شهرستان پیرانشهر شدند و از طرف دیگر فعال شدن بازارچه کیله و قاسم ره ش در سردشت هم باعث گردید تا چند سالی شاهد رونق اقتصادی و تجاری در منطقه باشیم تا اینکه با حرکت داعش در منطقه و موضوع استقلال اقلیم کردستان عراق و برخی از حواشی پیرامونی ایجاد شده توسط دولت بغداد و فشار بر مرز باعث گردید تا بازار مرزی و دادوستد کساد شود و از یک طرف موضوع کولبران به یک معضل اساسی تبدیل شد و هنوز هم این بحران اقتصادی و مرزی ادامه داد.

 حال و روز این ایام مردمان این دیار و چه بسا از خیلی از مناطق کشور اصلا خوب نیست ؛ مدت مدیدی است معابر مرزی این دو شهرستان با تصمیم دولت مرکزی عراق مسدود شده و فشارهای زیادی بر ساکنین دو طرف وارد آمده است.

 وضعیت کشاورزی و دامپروری و معادن و توریسم اش نیز تعریف آنچنانی ندارد و از قبل برخی از سیاست های سال های ماضی مردم در این حوزه دچار مشکلات عدیده ای هستند.

http://www.kurdpress.com/Docs/1/1/1396/7/11/PDBdmx4sm0q/XL_Atch_6_pdbdmx4sm0q.jpg

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1393/03/19/139303191936359962957764.jpg

در این دوره و بخصوص در یک سال اخیر همه تلاش مسئولان ارشد استانی و شهرستانی سعی در  مرتفع کردن مشکلات و به حداقل رساندن آنها بوده است. وکیل مردم هم در خانه ملت خیلی سعی کرده تا مشکلات معابر مرزی و موضوع ساماندهی فعالین این حوزه را مرتفع سازد.

در کنار مدیران اجرایی و مسئولانی که در منطقه فعالیت می کنند نماینده مردم در خانه ملت است که باید جور کم کاری همکاران خود در ادوار گذشته و بسیاری از ضعف ها و چالش های موجود را پاسخ دهد و بخشی از آنها را مرتفع نماید.

 حدود 6 سال و اندی از فعالیت دکتر رسول خضری پزشک عمومی که بواسطه طبابت چند ساله و فعالیت در بطن مردم و خوشنامی و نام خانوادگی اش توانست ردای وکالت مردم این منطقه را بر تن کند و بدون شک بدلیل مشکلات موجود ، حواشی پیرامونی مرز و تعطیلی بازارچه ها و معضل کولبران ، بیماران بمباران شیمیایی سردشت و معضل کمبود امکانات ، موضوع دانش آموزان شین آباد و بسیاری از پروژه های قد و نیم قد در حوزه انتخابیه هم در بیرون شهرها و هم در درون شهرها سال های پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و اگر بگوییم به رغم همه تلاش ها و اقدامات انجامی و نقاط قوت و ضعف ؛ دوران وکالت دکتر خضری به عنوان نماینده مردم در پیرانشهر و سردشت به پرچالشی ترین دوران نمایندگی همه وکلای ادوار انقلاب این منطقه تبدیل شده ، چیزی به گزاف نگفته ایم.

 با این حال خضری در این چند سال تلاش کرد اندکی از مشکلات مردم منطقه را در حوزه اختیاراتش بکاهد و در دوره اول حضورش با عضویت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اقدام به اجرایی کردن کارهای زیربنایی حوزه سلامت در دو شهرستان کرد که نمونه بارز آن احداث بیمارستان 64 تختخوابی شهرستان پیرانشهر و احداث چندین درمانگاه و کلینیک در هر دوشهرستان بوده است اما در دوره دوم حضورش به کمیسیون اجتماعی خانه ملت رفت تا بتواند در  این حوزه هم تلاش کند.

https://d2wr0tw8ub6fra.cloudfront.net/ChannelNews/31025_L16x9.jpg

در کنار همه مشکلات زیرساختی  ، مدیریتی ، کشاورزی و موارد قابل طرح در منطقه ؛ بدون شک رسیدگی به مشکلات مرزنشینان و معضل بی سرانجام کولبری و ساماندهی معابر مرزی  و ساماندهی بازارچه های بی رونق خود یک قانون جداگانه و رستم دستانی می خواهد در این کارزار که باید بجنگد و برای حل آنها تلاش کند و برای این مهم باید تمامی مولفه ها کنار هم چیده شود.

 در ادامه این یادداشت نگاهی گذرا به برنامه های و اقدامات انجامی نماینده مردم حوزه در خانه ملت و آنچه که رسول خضری در مدت چند هفته اخیر دنبال کرده است می شود؛

 ? یکی از اقدامات و برنامه های ارزشمند دکتر خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در چند هفته اخیر حضور شهرداران و اعضاي شوراي اسلامي و نمايندگان دهياران شهرهاي سردشت و پيرانشهر و ميراباد و گردكشانه و شهر ربط و بخشهاي مركزي و وزينه و لاجان با محوریت رفع مشکلات مالی ، تخصیص اعتبار و تامین تجهیزات   آتشنشانی و خدمات رسانی شهری با دکتر افشاني  معاون عمراني وزير كشور و رئيس سازمان شهرداريها و دهياريهای کشور و همچنین نشست شهردار و اعضای شورای شهر پیرانشهر با دكتر نوربخش رئيس سازمان تأمين اجتماعي كشور در ارتباط با بخشودگي جرايم و ديركرد بدهي شهرداري به سازمان تأمين اجتماعي و احداث درمانگاه تأمين اجتماعي برگزار شد.

?نشست مشترک جهت توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان ، استانداران تهران و آذربایجان غربی ؛ دکتر خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت وفرماندار پیرانشهر و سردشت و روسای اتاق های بازرگانی اقلیم کردستان و استان های آذربایجان‌غربی و شرقی، کرمانشاه، سنندج، همدان، اصفهان و کاشان و همچنین مسئولان ارشد اقلیم کردستان عراق و در راس آنها نچیروان بارزانی و استانداران اربیل و… برگزار شد.

http://news.ostan-ag.gov.ir/Portals/1/1397/02/SADQ2593012124lkjhg.JPG

دکتر رسول خضری ، نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح دستارودهای مهم سفر اخیر هیأت اقتصادی ایرانی به اقلیم کردستان عراق گفت : طی نشست های متعددی که با عنوان “همایش توسعه همکاری های اقتصادی ایران و اقلیم کردستان عراق” و با حضور مقامات دولتی از جمله، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، وزیر صنعت ، معدن و تجارت ایران ، وزیر صنایع جمهوری عراق ، جمعی از وزرای اقلیم کردستان عراق ، استانداران مدعو ، برخی از فعالان بخش خصوصی دو طرف و رؤسای اتاق های بازرگانی، طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه ( 12 و 13 اردیبهشت ماه) با مسئولان اقلیم برگزار شد ، توانستیم در راستای توسعه فعالیتهای اقتصادی و تجاری میان دو طرف به نتایج ارزنده ای دست پیدا کنیم که در این خصوص طرفین ضمن درخواست حذف گمرک مضاعف در مناطق صفر مرزی از دولت مرکزی عراق ، بر کوشش و اهتمام جدی برای رسمی شدن بازارچه های مرزی غیر رسمی موجود در دو طرف با رعایت الزامات کلی سیاستهای ملی دو کشور تأکید و موافقت کردند.
وی در با اشاره به اهمیت این سفر ادامه داد : این سفر نیز دستاوردهای بسیار مهمی برای هر دو طرف بویژه ایران و ساکنان مناطق مرزی کشور با اقلیم کردستان عراق را بهمراه داشت و قرار بر این شد تا جهت پیگیری موضوعات مطرح شده در این سفر کمیته ای مشترک تحت عنوان کمیته مشترک هماهنگی و توسعه روابط اقتصادی دوجانبه بعنوان مسئول پیگیری مصوبات و تصمیمات اتخاذ شده تا رسیدن به نتایج نهایی شکل گرفته شود.

خضری اضافه کرد : همچنین در خصوص ایجاد مناطق آزاد تجاری مشترک در مناطق مورد توافق طرفین مقرر گردید پس از بررسی های لازم موضوع را تا حصول نتیجه مثبت در دستور کار کمیته مشترک دو طرف قرار دهند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه ضمن اشاره به توافق دو طرف بر سر موضوع برگزاری 2 نمایشگاه اختصاصی و دائمی ایران در اربیل و سلیمانیه تصریح کرد : در این سفر مقرر گردید که اتاق مشترک بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی مابین عراق و ایران و اتحادیه اتاق های بازرگانی اقلیم کردستان نسبت به تشکیل کمیته مشترک بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران و اقلیم کردستان عراق اقدام شود.

http://news.ostan-ag.gov.ir/Portals/1/1397/02/1C5A29190123021_jkj021444412.JPG

?جلسه بررسي كليات طرح ساماندهي معابر كولبري با حضور رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در كمیسيون شوراها و أمور داخلي مجلس با أكثريت قاطع آرا تصويب شد.

?جلسه رسول خضری نماینده سردشت و پیرانشهر و بیگلری نماینده سقز و بانه با کرباسیان وزیر امور اقتصاد و دارایی و قول مساعد وزیر اقتصاد در جهت کمک هر چه بیشتر به کولبران و بازاریان مناطق مرزی.

?بنا به دعوت رسول خضري نماينده مردم پیرانشهر و سردشت حسن نيا معاون وزير و رئیس سازمان راهدارى و حمل و نقل جاده اي كل كشور با همراهی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای اذربایجان غربی ، معاون راهداری در شهرستان پیرانشهر حضور داشتند که مهم ترین مصوبات این حضور و نشست با مسئولان شهرستانی و بازدید از برخی پروژه های در حال اجرا بر اساس اعلام کانال رسمی این نماینده به شرح زیر می باشد:۱-بهسازي و اسفالت جاده انديزه -اشنوزنگ -رزگاري بطول ١٥ كيلومتر با تخصيص اعتبار أوليه يك ميليارد٢-بهسازي و اسفالت جاده كاسورده -زيوه -كهنه لاهيجان٣-تعريض و بهسازي و ايمن سازي اسفالت پلهاي مسير جاده پيرانشهر -سردشت ٤- بهسازي و اسفالت جاده ميراباد – الواتان-ساوان جديد٥-شروع ادامه عمليات جاده ربط -بوكان (گوله -گندمان)كه همزمان با دستور وزارتخانه از چند روز قبل دستگاه بولدزر مستقر گرديده است.

✅ حال در کنار اوضاع ناخوش و بیمار منطقه در حوزه های اقتصادی و اشتغال و برخی از مسائل پیش رو که نیازمند مساعدت و توجه بیشتر مسئولان ارشد کشوری و استانی و همچنین تلاش و همگرایی بیشتر مسولان شهرستانی و منطقه ای اینها تنها بخشی از برخی از برنامه های در دستور کار بود که در چند مدت  اخیر انجام گرفته ؛ با این اوصاف امیدواریم شاهد رونق روزهای شاد و پرزرق و برق منطقه و استان و کشور در حوزه اقتصاد و اشتغال باشیم که این روزها بیشتر از هر ایام دیگری به همدلی ، اتحاد ، یکرنگی ، تلاش و همت با تکیه بر انتخاب نیروهای شایسته و متخصص و توانمند و از بین بردن تبعیض و فسادها در این حوزه ها دارد و بایستی فارغ از گروه و جریان به فکر ارتقای شاخص ها و اعتلای نام ایران زمین باشیم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113709
دیدگاه خود را به ما بگویید.