تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۶ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ

   259 بازدید

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در ادامه گفت: برخی ها منطقه آزاد را به عنوان بانک می بینند و هرجا نیاز به پول دارند از سازمان منطقه آزاد درخواست اعتبار می کنند.

جوان پرس : به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اهمیت تحقق پیام مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال گفت: اقدامات زیربنایی و زیرساختی در حال انجام در منطقه آزاد ماکو در راستای تولید و ایجاد اشتغال است.

حسین فروزان افزود: هدف راهبردی سازمان منطقه آزاد ماکو رفع مشکلات زیرساختی از جمله مشکل برق، گاز، آب، فاضلاب، مخابرات و … بود که بحول و قوه الهی در 4 سال گذشته این موارد حل شده است.

وی با اشاره به عقد 25 قرارداد با صاحبان صنایع در جهت ایجاد واحدهای تولیدی که به تبع آن اشتغال را همراه دارد افزود: پنج سالن هزارمتری برای این منظور نیز در شهرک صنعتی شماره 2 احداث شده است که برای تولیدات اشتغالزا و دانش بنیان به تولیدکنندگان واگذار می شود.

وی افزود: شهرک صنعتی شماره یک با تمام ظرفیت فعالیت می کند و تقریبا موانع اشتغالزا در منطقه برطرف شده و در صورت ادامه روند توسعه منطقه، تا سال 1400 هیچگونه جوان بیکار در منطقه نخواهیم داشت.

فروزان  با اشاره به اینکه تولیدات کشاورزی اشتغالزا در منطقه آزاد ماکو تقویت می شود گفت: واگذاری 2هزار هکتار از اراضی ملی به شرکت شرکت توسعه و عمران اراضي کشاورزي (بانک زمین) با حجم سرمایه گذاری یک هزار میلیارد ریال با اشتغالزایی 500 از جمله اقدامات اشتغالزا در راستای تولید است که از نیمه دوم سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو به احداث سد کرم آباد که 2هزار و دویست هکتار از اراضی قره قویون، شوط و پلدشت را زیر کشت می برد اشاره کرد و ادامه داد: ایجاد مجتمع کشت و صنعت توسط شرکت یک و یک در زمینی به مساحت 700 هکتار از اراضی ملی با حجم سرمایه گذاری 580 میلیارد ریال از دیگر اقدامات حمایتی دولت در بخش کشاورزی است.

*** محرومیت زدایی از چهره چالدران با الحاق به قلمرو منطقه آزاد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه محرومیت زدایی از چهره چالدران در سایه الحاق آن به منطقه آزاد ماکو انجام می شود گفت: تناسب تاریخی چالدران با ماکو، شوط و پلدشت و تعامل فرهنگی و اجتماعی مردم این شهرها باعث شده است که الحاق چالدران به ماکو برای دولت و مجلس در اولیت قرار گیرد.

حسین فروزان در خصوص اظهارات نماینده خوی در خصوص الحاق خوی به منطقه آزاد گفت: آرزوی ما این است کل استان آذربایجان غربی منطقه آزاد شود به شرطی که منافع مالی گمرکی در منطقه هزینه شود.

وی اظهار داشت: بنده پیام تقدیر و تشکر برادر بسیجی جناب آقای کبیری در خصوص الحاق خوی به این منطقه را ارج می نهم ولی سازمان منطقه آزاد هیچ نقشی در الحاق و توسعه منطقه در شورای برنامه ریزی استان ندارد و هر تصمیمی دولت و مجلس بگیرد از آن حمایت می کنیم.

*** برای فنس کشی منطقه آزاد ماکو 700 میلیارد ریال اعتبار لازم است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه مطالعات حصارکشی منطقه آزاد ماکو انجام گرفته افزود: 700 میلیارد ریال اعتبار برای تسطیح و فنس کشی این منطقه به عنوان  وسیع ترین منطقه آزاد کشور نیاز است.

حسین فروزان با اذعان بر این که الحاق چالدران به منطقه آزاد ماکو در عملیات فنس کشی تغییر ایجاد می کند افزود: اگر تاکنون عملیات اجرایی این پروژه محقق نشده بخاطر این است که منتظر نتیجه الحاق چالدران بودیم وگرنه حصارکشی جزو اولویت برنامه های سازمان است.

وی به اظهارات برخی افراد درخصوص اینکه چرا عملیات فنس کشی از ارس آغاز نمی شود، گفت: آغاز کردن یک پروژه و صرف اعتبار با مدت زمان طولانی مهم نیست بلکه نتیجه و بهره برداری پروژه ها مهم است.

وی به مشکلات پیش رو در بحث تملک و معارض نیز اشاره کرد و گفت: برخی ها فکر می کنند احداث یک فنس به این راحتی است در حالیکه فقط حل مشکلات آزاد سازی مسیر و معارض بسیار زمان بر بوده و انرژی زیادی را صرف می کند.

وی با اشاره به این که امروز مردم منطقه شاهد به ثمر رسیدن اقدامات عمرانی یکی پس از دیگری هستند ادامه داد: همه می دانیم که فنس کشی و حصارکشی حق مردم این منطقه است لذا تصمیم داریم بزودی مناقصه احداث فاز اول  فنس کشی از گیت ورودی ماکو را آغاز کنیم.

*** ضرورت تغییر نگاه به مناطق آزاد؛ سازمان های دیگر هم وظایفی دارند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در ادامه گفت: برخی ها منطقه آزاد را به عنوان بانک می بینند و هرجا نیاز به پول دارند از سازمان منطقه آزاد درخواست اعتبار می کنند.

وی افزود: سازمان های دیگر هم وظایفی دارند در حالیکه انتظار دارند سازمان منطقه آزاد هم کار شهرداری ، هم اداره راه و شهرسازی و… را بکند.

فروزان تصریح کرد: نگاه و نگرش به مناطق آزاد باید تغییر کند و همه به این نتیجه و واقعیت برسند که مناطق آزاد، رقیب هیچ دستگاهی نیستند بلکه براساس یک مدل اقتصادی، ایجاد شده اند تا مزیت های رقابتی برای جذب سرمایه در کشور ایجاد کنند و در صورتی که دستگاه های اجرایی حمایت نکنند، سرعت تحقق این اهداف، کاهش خواهد یافت.

*** اجرای ماده 65 احکام دائمی برنامه توسعه کشور برای رسیدن به اهداف تعیین شده مناطق آزاد مهم است

حسین فروزان با اشاره به ماده 112 احکام موقت برنامه پنجم که با تصویب ماده 65 به احکام دائمی تبدیل شد افزود: به منظور ساماندهی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و ایفای نقش مؤثر آنها در تحقق اهداف سند چشم انداز بيست ساله نظام ماده 65 احکام دائمی برنامه توسعه کشور تدوین شد که بر اساس آن اعمال مدیریت یکپارچه و ایجاد رشد اقتصادی مناسب در این مناطق صورت می گیرد.

وی همپيوندی و تعامل اثرگذار اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی و ارائه الگوي توسعه ملي در بخش هاي در رسیدن به اهداف تعیین شده در مناطق آزاد را از دیگر بندهای این ماده عنوان کرد و افزود:  بر اساس این ماده مدیران سازمان های مناطق آزاد به نمایندگی از طرف دولت، بالاترین مقام منطقه محسوب می شوند و کليه وظایف، اختيارات و مسؤوليت های دستگاه های اجرائی دولتی مستقر در این مناطق به استثنای نهادهای دفاعی و امنيتی به عهده آنها است.

فروزان ابراز امیدواری کرد: با حمایت های دبیرشورای عالی مناطق آزاد و حمایت های قانونی بزودی شاهد تحقق ماده 65 برنامه توسعه کشور در منطقه آزاد ماکو باشیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سازمان منطقه آزاد در واقع نقش سازمان عمران را ایفا می کند افزود: این سازمان مسوولیت های اصلی خود یعنی افزایش صادرات کالا و خدمات، انتقال فناوری های نوین، تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج کشور و گسترش و تسهیل تولید بر اساس سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب را زمانی می تواند به نتیجه برساند که ماده 65  اجرایی شود.

این مقام مسئول نظارت وزارت امور اقتصادی و دارایی به مناطق آزاد و گمرک را تاثیرگذار خواند و گفت: با توجه به آشنایی و اشرافیت وزیرمحترم اقتصاد و اموردارایی به گمرک ومناطق آزاد امید است در راستای شکوفایی صادراتی، تولیدی و اقتصادی منطقه مفید باشد.

*** در سال 1400 منطقه آزاد ماکو مدرن ترین منطقه در مرز اروپا می شود

حسین فروزان با اشاره به اتمام پروژه های زیرساختی تا پایان شهریور 1397 اظهار داشت و آرزو کرد : در صورت ادامه روند توسعه منطقه آزاد ماکو، این نوید را به مردم می دهیم که در سال 1400 منطقه آزاد ماکو مدرنترین ویترین ایران در مرز ترکیه و اروپا تبدیل می شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه و شکوفایی منطقه آزاد ماکو به عنوان جوانترین منطقه آزاد کشور با بهره برداری تدریجی پروژه های زیرساختی آن، دور از انتظار نیست افزود: تصمیمات اقتصادی را نباید داخل تصمیمات سیاسی کرد و برای پیشرفت بیش از پیش در منطقه ما نیازمند همدلی و همراهی همه مسوولان منطقه ای ، استانی و کشوری هستیم.

فروزان در پایان اظهار داشت: پیش بینی می شود با توجه به اقدامات انجام شده در منطقه و در صورت رفع برخی مشکلات و موانع موجود در ارتباط صادرات و واردات ، همکاری و همدلی همه طرف های دخیل و حل برخی اختلافات موجود در این زمینه می توان در آینده شاهد شکوفایی و توسعه چشمگیر در منطقه آزاد ماکو و شمالی ترین نقطه جمهوری اسلامی ایران بود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108283
دیدگاه خود را به ما بگویید.