تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۱ تیر ۹۷.::. ساعت : ۳:۰۰ ب.ظ

   112 بازدید

معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه گفت: ۲۱ کیلومتر از تونل انتقال آب از این سد به سمت دریاچه ارومیه حفاری شده است.

جوان پرس : معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه گفت: ۲۱ کیلومتر از تونل انتقال آب از این سد به سمت دریاچه ارومیه حفاری شده است.

میکاییل بهادری در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های محلی و سراسری با بیان اینکه طول این تونل انتقال آب ۳۶ کیلومتر است، افزود: حفاری توسط ۲ دستگاه مکانیزه /TBM/ از ورودی و خروجی این تونل توسط قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه بخش میانی این تونل نیز در حال حفاری دستی است، ادامه داد: تاکنون ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده است.
به گفته وی طبق برنامه ریزی ها طرح حفاری تونل برای انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۹ به اتمام می رسد و با بهره برداری از آن سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به پیکره دریاچه منتقل می شود.
معاون اجرایی طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه، گفت: پیشرفت فیزیکی کل طرح بیش از ۵۰ درصد، تونل ۶۲ درصد و سد کانی سیب ۴۳ درصد است.
بهادری با اشاره به اینکه اعتبار اولیه این طرح ۲۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است، ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبار مورد نیاز، مشکلی در مسیر اجرای طرح ایجاد نشود.
وی با اشاره به اینکه کل آورده سد کانی سیب و بند ‘بادین آباد’ یک میلیارد و ۸۰ میلیون مترمکعب است، بیان کرد: این طرح نقش مهمی در احیای دریاچه ارومیه خواهد داشت.
به گزارش ایرنا در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه یکهزار و ۲۷۰ متر و ۶۷ سانتی متر برآورد شده که یک سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 115551
دیدگاه خود را به ما بگویید.