تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۳:۰۰ ب.ظ

   210 بازدید

با تشکیل دولت دوازدهم توسط آقای روحانی، ایشان در این چهار سال اولویت‌هایی را باید مدنظر قرار دهد.

جوان پرس : با تشکیل دولت دوازدهم توسط آقای روحانی، ایشان در این چهار سال اولویت‌هایی را باید مدنظر قرار دهد.

روزنامه اعتماد درستون نگاه روز به قلم اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی ایران، آورده است: با تشکیل دولت دوازدهم توسط آقای روحانی، ایشان در این چهار سال اولویت‌هایی را باید مدنظر قرار دهد. مهم‌ترین کاری که آقای روحانی در این مقطع تاریخی از جامعه‌مان باید بکند حفظ این سرمایه اجتماعی است که در این انتخابات ایجاد شد و مردم اعتماد کردند و رای دادند و شعارها را محقق دانستند به این امید که در آینده عملیاتی خواهد شد. این یک سرمایه عظیمی را ایجاد کرده که از آن همبستگی ملی حاصل می‌شود و می‌تواند در بزنگاه‌هایی که ممکن است جامعه دچار مخاطرات اجتماعی داخلی و خارجی شود به کشور کمک کند. آقای روحانی باید بتواند این سرمایه را حفظ کند.

این نگرانی وجود دارد که ممکن است به سمتی برویم تا این سرمایه دوباره کاهش پیدا کند. در مقطعی از انقلاب مردم احساس کردند که نمی‌توانند خواسته‌های‌شان را به دست آورند و محقق نخواهد شد اما با اقبالی که مردم در انتخابات نشان دادند و شور و حالی که پیدا کردند و آن اراده جمعی که پیدا شد، این سرمایه مقداری بازسازی شد و مردم پای صندوق آمدند و رای دادند.

این مساله رسالت بزرگی را روی دوش آقای روحانی می‌گذارد که باید این سرمایه حفظ شود و در آینده شاهد باشیم تا در مقاطع مختلف بتوانیم این پشتوانه را برای جامعه‌مان داشته باشیم. به همین دلیل باید به صورت مستمر و مکرر با مردم گفت‌وگو و صحبت شود و رای و نظر مردم به عناوین مختلف اخذ شود که برای این کار راه‌های مختلفی وجود دارد و باید به این بازخوردهایی که از آرای مردم گرفته می‌شود پاسخ مثبت داد.

در این زمینه در عرصه‌های سیاسی و احزاب کمی موضوع متفاوت است و در عرصه‌های فرهنگی مردم وقتی احساس کنند با وجود داشتن دیدگاه‌های متفاوت از بخش‌هایی از حاکمیت، دیده می‌شوند و مورد توجه قرار می‌گیرند به دولت اعتماد خواهند کرد. مثلا ما در مقاطعی شاهد بودیم کنسرت‌های موسیقی لغو می‌شد یا تجمعات مردم به هم می‌خورد و مردم نمی‌توانستند حرف‌شان را بزنند که این مسائل از مواردی است که باید برای آینده فکری برای‌شان کرد.

ممکن است گفته شود اینها دغدغه اصلی مردم نیست و دغدغه اصلی مردم اقتصاد است اما امنیت اجتماعی و امنیت عمومی جامعه به اضافه ایمن‌سازی فضای زندگی که مردم حس کنند ایمن هستند و می‌توانند اعتماد کنند از مواردی است که جامعه از رییس‌جمهور انتظار دارد و رییس‌جمهور هم برای آینده جامعه باید روی این نکات دقت لازم را داشته باشد.

البته قطعا آقای روحانی دقت کافی را دارد ولی بهتر است عوامل جانبی را هم دخیل کند تا به خواست مردم توجه شود.
انتظار دیگر این است که به‌گونه‌ای برخورد شود تا نخبگان جامعه رو بیایند و بتوانند در مناصب اجرایی جامعه را از ظرفیت خود بهره‌مند کنند. برای این کار آقای روحانی باید فضا را باز کند تا کسانی که با نخبگی، فرهیختگی و دانش خودشان می‌توانند جامعه را صیانت ببخشند این بستر برای‌شان فراهم شود. این مساله می‌تواند کمک بزرگی به بهبود شرایط اجتماعی و زیستی کشور کند.

تامین نیازهای جامعه برای حفظ سرمایه اجتماعی مساله مهم دیگری است که رییس‌جمهور باید مدنظر قرار دهد. مثلا تثبیت قیمت‌ها می‌تواند بخشی از همان حسی باشد که مردم احساس کنند فضا برای‌شان ایمن است و می‌توانند محاسبه کنند و آینده را رقم بزنند. بحث اشتغال و توجه به ظرفیت عظیم جوانان از نکات مهم دیگر است. با اینکه من خودم زن هستم و همیشه دغدغه بانوان را دارم اما مساله جوانان برایم از اهمیت بیشتری برخوردار است.

امروز می‌بینیم جوان جامعه ما انتظاراتی دارد و این سرمایه عظیم باید حفظ شود. با ظرفیت کاری و خلاقیت‌هایی که جوانان دارند نباید احساس سرخوردگی کنند و باید احساس کنند که مورد توجه هستند و آینده‌شان اهمیت دارد. این کار مستلزم این است که جوانان در قالب‌های مختلف محافظت شوند و زمینه برای رشدشان فراهم شود. به‌خصوص در انجمن‌های کارآفرینی می‌توان جوانان را جذب کرد. چابک بودن دولت مشروط به این است که نیروی خلاق جوان را به عرصه کار مدیریتی وارد کنیم.

هرچند این مساله دربرگیرنده همه جامعه نیست و تنها بخشی از جامعه را می‌توان این‌گونه پوشش داد. طبق آمار، میلیون‌ها ایرانی جوان چه زن و چه مرد بیکار هستند و از دولت انتظار دارند و حق خودشان می‌دانند که شغل داشته باشند. هر ایرانی که در سرزمین ما زندگی می‌کند حق و حقوقی دارد که در بحث‌های حقوق شهروندی هم مورد توجه است و باید حکومت برای آنها شرایط مناسبی را فراهم کند. هرچند مسلما یک‌ شبه همه شرایط محقق نمی‌شود و از طرفی نمی‌توان گفت همه مشکلات معلول این دولت است بلکه بسیاری از مشکلات معلول دولت‌های قبل هستند که بار آن به دوش این دولت افتاده است. به هر حال ما یک جامعه واحد هستیم و بهتر است همه شرایط بهتری را برای نسل آینده فراهم کنیم تا این سرمایه عظیم علمی و فرهنگی از جامعه ما گریزان نشود. مساله دیگر انتخابات است.

ما در انتخابات دور قبل مشکلاتی داشتیم و نیروهایی وارد مجلس شدند که گرچه با فضای مجلس بیگانه بودند اما نیروهایی دلسوز و علاقه‌مند هستند و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. اما مساله حذف نیروهای فکور، اصیل و دلسوز نظام از مجموعه کسانی که ثبت‌نام کردند ولی توسط شورای نگهبان حذف شدند می‌تواند حل شود. آقای روحانی می‌تواند با توسعه بخشیدن تعاملات خود با شورای نگهبان اجازه ندهد حذف نیروها دیگر تکرار شود تا شاهد فضای بازتری در انتخابات باشیم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 107559
دیدگاه خود را به ما بگویید.