تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۱:۰۰ ب.ظ

   246 بازدید

خروج آمریکا از برجام، واکنش های مختلفی را در جهان به دنبال داشت و در این میان سکوت اغلب دولت های عربی در مقابل ذوق مرگ شدن سعودی ها نشان داد که .....

جوان پرس : خروج آمریکا از برجام، واکنش های مختلفی را در جهان به دنبال داشت و در این میان سکوت اغلب دولت های عربی در مقابل ذوق مرگ شدن سعودی ها نشان داد که حنای ریاض که تلاش دارد خود را کدخدای جهان اسلام جا بزند دیگر رنگی ندارد و دوران دنباله روی کورکورانه اعراب از سیاست های منطقه ای و بین المللی سعودی ها پایان یافته است.

به گزارش ایرنا، سکوت کشورهای عربی در این رابطه نکته بسیار حائز اهمیت، تامل برانگیز و در بردارنده پیام مهمی است. و نشان می دهد آن ها که با اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در خروج یکجانبه از برجام مخالف هستند.

** استقبال سعودی، امارات و بحرین از خروج آمریکا از توافق هسته ای
دولت های سعودی، امارات و بحرین سه شنبه شب پس از اعلام خارج شدن آمریکا از توافق هسته ای از این اقدام ترامپ استقبال و اعلام حمایت کردند و در همین راستا بار دیگر ادعاهای بی پایه و اساس خود علیه ایران را تکرار کردند.
در میان 21 کشور عرب در جهان فقط امارات، بحرین ودولت مورد حمایت سعودی ها در یمن از سعودی پیروی کردند و مصر فقط به اظهار این مطلب که ‘با دقت بسیار تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را دنبال کرده’، بسنده کرد.
سکوت سایر کشورهای عربی در این رابطه نکته بسیار حائز اهمیت و تامل برانگیز و در بردارنده پیام مهمی است. سکوت آنها نشان می دهد که با اقدام آمریکا و ترامپ مخالف هستند.
این امر نشان داد که جایگاه و موقعیت ریاض در میان جهان عرب و اسلام به شدت آسیب دیده است و نقش و تاثیر ریاض در میان مسلمانان و عرب ها به شدت کم رنگ شده است.

** اهداف محور غربی عربی عبری از تشدید فشارها علیه ایران
آمریکا و همپیمانانش پس از شکل گیری جنبش های عربی در جهان اسلام به همراه رژیم صهیونیستی با تشکیل مثلث غربی – عربی – عبری درصدد برآمدند تا به نقشه ‘ خاورمیانه بزرگ’ ، ‘ تجزیه کشورهای عربی و اسلامی ‘ ، ‘ شکل گیری طرح سایکس پیکو جدید در منطقه ‘ و ‘ روی کار آوردن رژیم های وابسته به خود در کشورهای تشکیل دهنده محور مقاومت ‘ تحقق بخشند و به همین منظور گروه های تروریستی و در راس آنها القاعده و داعش را تشکیل دادند تا به کمک آنها در میان مسلمانان تفرقه و برادرکشی راه بیاندازند و چهره اسلام را در میان افکار عمومی جهان خدشه دار و منفور کنند و باعث به هدر رفتن منابع قدرت و ثروت در میان کشورهای عربی و اسلامی شوند.
اما آنها برای تحقق بخشیدن به اهداف یاد شده خود به مانع و سد محکمی به نام محور مقاومت به رهبری ایران برخورد کردند که تمام طرح هایشان را نقش بر آب کرد . در حقیقت عراق و سوریه با حمایت و کمک های سیاسی و نظامی ایران توانستند بر گروه تروریستی داعش فائق آیند و بدین ترتیب توطئه تجزیه این دو کشور ناکام باقی ماند.
در واقع مثلث غربی – عربی – عبری با تاکید بر بی اثر کردن برنامه موشک های بالستیک و نقش و حضور منطقه ای ایران می خواهند کشورمان را به عنوان بزرگ ترین مانع موجود از سر راه خود بردارند تا به راحتی بدون هیچ مانعی برای برآورده شدن اهداف شان در خاورمیانه به تاخت و تاز بپردازند.

** رویکرد رسانه ها و مقامات سعودی قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام
نشریه های سعودی به همراه شبکه تلویزیونی العربیه قبل از اعلام نظر شب گذشته ترامپ بر گزینه احتمالی خروج آمریکا از برجام تاکید کرده و به زمینه سازی در این خصوص پرداختند و در گزارش های خویش سناریوهای احتمالی فراروی ایران در مرحله پسا برجام را مطرح کردند.
این رسانه ها قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام بر تاثیر منفی تصمیم ترامپ در اقتصاد و بازارهای بورس و ارز و کالا در ایران تاکید کرده و به بزرگ نمایی در این خصوص پرداختند.
اظهارات ضد ایرانی مسئولان سعودی هم در قبل و بعد از سخنرانی ترامپ به طور تامل برانگیزی شدت گرفت. به عنوان مثال دولت سعودی در نشست دیروز صبح خود با دستاویز قرار دادن قطع روابط سیاسی مغرب با ایران بار دیگر ادعاهای بی پایه و اساس خود را علیه کشورمان تکرار کرد.
از سوی دیگر عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی دیشب از برون رفت آمریکا از توافق هسته ای استقبال و اعلام حمایت و پشتیبانی کرد و علیه ایران به گزافه گویی پرداخت.
پی بردن به دیدگاه و نقطه نظرات کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و در راس آن ها عربستان به چند دلیل برای ایران حائز اهمیت است:

*دلیل اول: این کشورها همسایه ایران به شمار می روند و دانستن دیدگاه ها و نقطه نظرات همسایه حتی در زندگی شخصی افراد نیز دارای اهمیت است تا بتوان بر اساس آنها به سود و زیان و توطئه چینی احتمالی که این دیدگاه ها برای کشور ما به همراه دارد، پی برد و موضع گیری مناسبی در قبال آنها اتخاذ کرد.
*دلیل دوم: عربستان و اذنابش در منطقه جزو همپیمانان غربی ها و در راس آنها آمریکا به شمار می روند. رهبران این کشورها به طور مستمر با یکدیگر نشست و برخاست و تماس و ارتباط دارند و از نزدیک در جریان دیدگاه ها و نقطه نظرات یکدیگر قرار دارند و به همین دلیل قرار گرفتن در جریان خط تبلیغاتی و رسانه ای آنها می تواند برای ایران در بردارنده اهمیت بسیاری باشد.
*دلیل سوم : استفاده سعودی از دلارهای نفتی به عنوان اهرم فشار بر آمریکا

در همین راستا وزارت خزانه داری آمریکا در فروردین ماه سال گذشته برای نخستین بار پس از 40 سال تاکید کرد که میزان و ارزش این اوراق بهادار و سرمایه گذاری های دولتی عربستان بیش از 116 میلیارد و 800 میلیون دلار است.
ریاض در طی چند سال گذشته همواره به پشتوانه دلارهای نفتی و سرمایه های خود در بانک های آمریکایی واشنگتن را در موارد متعددی تحت فشار سیاسی قرار داده است و به عنوان مثال تهدید کرد که در صورت فاش شدن نقش عربستان در حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر و یا محکوم شدن جنایات سعودی ها در یمن و یا حمایت هایش از گروه های تروریستی دلارهایش را از بانک های آمریکا بیرون خواهد کشید.
سیاست خارجی سعودی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران همواره بر تحریک سران آمریکا علیه کشورمان مبتنی بود و سران سعودی همواره در نشست های خصوصی شان با سران آمریکا، آنها را علیه ایران تشویق و ترغیب کرده اند . اما این رویکرد پس از به پادشاهی رسیدن سلمان بن عبدالعزیز در 23 ژانویه 2015 ( جمعه 3 بهمن 93 ) شکل علنی و گسترده به خود گرفت.
در همین رابطه رهبران سعودی به همراه سران عرب هم فکر و هم رای خود قبل از اعلام خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ از کشورهای غربی به ویژه آمریکا می خواستند تا بند موسوم به ‘بند غروب برجام ‘ که بر اساس آن ده سال جهت نظارت بر تاسیسات هسته ای ایران در نظر گرفته شده ، حذف شود و نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای به یک امر دائمی و همیشگی تبدیل شود.
آنها همچنین واشنگتن را به ازسرگیری تحریم های گذشته و اعمال مجازات های جدید اقتصادی علیه ایران و افزودن موضوع ‘ نظارت بر برنامه موشک های بالستیک ‘ و ‘ برچیدن نقش و حضور ایران در منطقه’ تشویق و ترغیب می کردند .
رسانه های گروهی سعودی هم به طور گسترده و با آب و تاب اظهارات و تهدیدهای مقامات رژیم صهیونیستی علیه ایران را بازتاب دادند و در اخبار و گزارش های خبری و مقاله های خود به گزینه ‘جنگ مستقیم میان ‘اسراییل’ و ایران و یا حمله به مواضع نیروهای حامی محور مقاومت در سوریه’ پرداختند.
گزارش از : قاسم غضبانپور

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113950
دیدگاه خود را به ما بگویید.