تاریخ انتشار :سه شنبه 26 آوریل 16.::. ساعت : 10:36 ق.ظ

   648 بازدید

دیابت
خبرنگاران و اصحاب رسانه آذربايجان غربي با شركت در يك كلاس تخصصي سلامت عمومي، راههاي غلبه بر ديابت و فشار خون را آموزش ديدند.

جوان پرس : خبرنگاران و اصحاب رسانه آذربایجان غربی با شرکت در یک کلاس تخصصی سلامت عمومی، راههای غلبه بر دیابت و فشار خون را آموزش دیدند.

  مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی هدف از برگزاری این کلاس آموزشی را آشنا ساختن اصحاب رسانه و خبرنگاران با مخاطرات بیماری واگیر دیابت و فشار خون و نیز بهره گیری از توان حرفه ای آنها برای انتقال حساسیت موضوع حفظ سلامت عمومی به سطح جامعه عنوان کرد.

علی افشانی کاهش وزن، پرنوشی، پرخوری و پرادراری را از علائم مهم و شایع دیابت در بین افراد عنوان کرد و افزود: اگر دیابت درمان نشود ممکن است کشنده باشد و افراد در صورت مشاهده بی رمقی، تکرر ادرار، کاهش وزن و تشنگی زیاد باید به پزشک مراجعه کنند.
وی اظهار کرد: وجود دیابت در بستگان درجه یک، بی تحرکی، چاقی و تغذیه ناسالم از عواملی است که افراد را در معرض دیابت قرار می دهد.
وی با بیان اینکه دیابت شامل نوع یک، نوع ۲ و دیابت بارداری است، اضافه کرد: دیابت نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است که ۹۰ درصد افراد مبتلا به دیابت در این دسته قرار دارند.
وی ادامه داد: نابینایی، نارسایی کلیوی، قطع عضو، عوارض قلبی، عروقی و مغزی و عصبی از جمله عوارض دیابت است.
افشانی با بیان اینکه نزدیک به پنج میلیون نفر از مردم ایران مبتلا به دیابت هستند، گفت: مداخلات و تغییر روش زندگی، دیابت را حداقل ۱۱ سال به تاخیر می اندازد و در ۲۰ درصد موارد بروز آن را منتفی می کند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی افزود: مداخلات موثر در این زمینه تغییر روش زندگی شامل کاهش وزن، استفاده از رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی با شدت متوسط است.
این جلسه آموزشی در ششمین روز از هفته سلامت برگزار شد

Print Friendly
کدخبر : 89017
دیدگاه خود را به ما بگویید.