تاریخ انتشار :سه شنبه ۳۰ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ

   603 بازدید

دریاچه ارومیه

 کاهش شوری دریاچه ارومیه از فوق اشباع به 140 گرم در لیتر

حسن عباس نژاد در گفت و گو با ایسنا، با بيان اينكه زيست آرتميا در شرايط فعلي درياچه اروميه فقط در فصل آبگيري ديده مي شود،  افزود: با افزايش ورودي آب و همچنين آغاز فصل آبگيري درياچه اروميه در شرايط بحراني كنوني، زيست به وفور آرتميا دراين تالاب تنها در فصل بهار به چشم مي خورد.

 

وي ادامه داد: اما با رسيدن فصل تابستان و تبخير آب و افزايش غلظت شوري،‌ از جمعيت آنها كم شده و در مواقعي نيز از بين مي روند به طوري كه اين روند تا اواخر زمستان ادامه مي يابد.

 

وي کاهش شوری دریاچه ارومیه از فوق اشباع به 140 گرم در لیتر در سالجاري كه با افزایش ورودی آب امكان پذير شده است را  از دلایل اصلی کاهش غلظت شوری تالاب درياچه اروميه عنوان و اضافه کرد: میزان آب ورودی به تالاب دریاچه ارومیه در حال حاضر به 2 میلیارد متر مکعب رسیده است که این امر موجب زیست دوباره آرتمیا در این دریاچه شده است.

 

عباس نژاد در ادامه با بیان اینکه افزایش راندمان بارش از طریق بارور سازی ابرها، زودبازده ترین راهکار در نجات دریاچه ارومیه از بحران خشکسالی است، تصریح کرد: بارورسازی ابرها حدود 10 ودر برخي مواقع  تا30 درصد می تواند موجب تغییر و افزایش راندمان بارش شود همان گونه كه انجام آزمايشي اين روش در اوايل سال گذشته در استان،‌ موجب افزايش 20 درصدي راندمان بارندگي شد.

 

مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی در ادامه همچنين از اجرايي شدن بارورسازي ابرها در تيرماه سالجاري در استان خبر داد.

 

مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی لایروبی انهار و رودخانه ها را از دیگر برنامه های این اداره کل در راستای افزایش تغذیه دریاچه ارومیه دانست و ادامه داد: تا کنون 3 میلیارد تومان اعتبار در راستای اجرای پروژه لایروبی انهار و رودخانه ها در استان اختصاص یافته كه در تعدادی از حوزه های باتلاقی این عملیات انجام شده تا آب به صورت مستقیم به مخزن دریاچه وارد شود؛ البته این مناطق باتلاقی به دلیل شرایط خاص نیازمند استفاده از تکنولوژی خاصی می باشند تا عملیات آبرسانی تسریع یابد.

 


Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5662
دیدگاه خود را به ما بگویید.