تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۸:۳۹ ب.ظ

   100 بازدید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی : ۲۴۵ پروژه عمرانی،اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی استان با اعتباری بالغ بر ۲۱۸ میلیارد ریال سرمایه گذاری همزمان با گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی در سطح استان کلنگ زنی و افتتاح می شود.

 جوان پرس :  رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تا پایان نیمه اول سالجاری میزان اراضی مجهز به آبیاری نوین به ۱۲۰ هزار هکتار می رسد.

 اسمعیل کریم زاده بعد از ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران به مناسبت بزرگداشت هفته جهاد کشاورزی اظهارداشت: در حال حاضر ۵۷ هزار هکتار از ۳۸۰ هزار هکتار اراضی استان به آبیاری تحت فشار مجهز است.

وی با بیان اینکه همزمان با هفته جهاد کشاورزی ۱۴۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی که به آبیاری تحت فشار مجهز شده اند به بهره برداری می رسد افزود: اجرای طرح آبیاری تحت فشار در ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار اراضی کشاورزی استان نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با مهار آبهای مرزی نیز در دست اجراست.

کریم زاده با تاکید بر اینکه این طرح باید تا نیمه اول امسال به بهره برداری برسد عنوان کرد: با بهره برداری این طرح ها تا پایان نیمه اول امسال مجموع اراضی کشاورزی مجهز استان به سیستم آبیاری نوین به ۱۲۰ هزار هکتار می رسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در ادامه از تولید ۶.۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان خبر داد و افزود: این استان در زمینه تولید سیب، انگور، گندم، چغندرقند و عسل رتبه های برتر کشوری را داراست.

کریم زاده با اشاره به افزایش ۲.۵ برابری صادرات سیب درختی از کشور در مقایسه با سال گذشته، ادامه داد: در سال جاری حدود ۷۰۰ هزار تن سیب درختی از کشور به کشورهای خارجی صادر شده است، که حدود ۲۰۰هزار تن از این میزان محصول از مبادی و گمرکات استان به کشورهای همسایه صادر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی مناسب و همت زنبور داران استان سالانه بیش از ۲۱ هزار تن عسل و انواع محصولات فرعی در استان تولید می شود که این استان با اختصاص رتبه اول کشوری در تولید عسل بعنوان پایتخت عسل کشور مطرح است.

وی با اشاره به اینکه در بخش تولید گوشت سفید نیز استان یکی از قطب های کشوری به شمار می رود افزود: آذربایجان غربی با ۸۰۰ واحد پرورش و تولید مرغ گوشتی ۸۵ هزارتن گوشت سفید در رتبه ۴ الی ۵ کشوری قرار دارد.

افتتاح ۲۴۵ پروژه عمرانی در بخش کشاورزی آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در ادامه به برنامه های هفته جهاد کشاورزی در استان اشاره و اضافه کرد: ۲۴۵ پروژه عمرانی،اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی استان با اعتباری بالغ بر ۲۱۸ میلیارد ریال سرمایه گذاری همزمان با گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی در سطح استان کلنگ زنی و افتتاح می شود.

کریم زاده با بیان اینکه  با بهره برداری از این طرحها برای ۴۲۲ نفر به صورت مستقیم و ۷۲۸ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده و ۵۴۸ خانوار روستایی نیز از عواید اجرای این طرح ها بهره مند می شوندگفت: همچنین همزمان با این هفته سه پروژه از مجموع ۲۴۵ پروژه شامل طرح پوشش بتنی کانال و دو طرح مرمت و بازسازی قنات با اعتباری بالغ بر سه میلیارد ریال و تثبیت اشتغال برای بیش از۲۹۰ نفر مستقیم و ۸۷۰ نفر غیر مستقیم در شهرستان شاهین دژ آماده کلنگ زنی شده است.

وی ادامه داد: تعداد ۲۳۴ پروژه نیز از مجموع ۲۴۲ پروژه اماده بهره برداری، در بخش مدیریت آب وخاک با اعتباربیش از ۱۳۰میلیارد ریال شامل ۲۳۱ طرح سیستم های نوین ابیاری تحت فشار با مساحت بیش از ۱۴۸۰هکتار، یک طرح انتقال اب با لوله به مسافت ۲.۸ کیلومتر و ۲ طرح استخر ذخیره اب کشاورزی با حجم ۲۴۲۵ متر مکعب با اشتغال ۳۸۰ نفر مستقیم و ۶۲۷ نفر غیر مستقیم اماده بهره برداری شده است.

کریم زاده با بیان اینکه طرح های معاونت بهبود دامی نیز با اعتبار بالغ بر ۱۴میلیارد ریال و اشتغال ۱۴نفر مستقیم و ۳۹نفر غیر مستقیم شامل یک طرح بره پرواری و دو طرح گوساله پرواری در این ایام آماده بهره برداری است افزود: در زیر بخش مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی نیز یک طرح سردخانه ای با ظرفیت۲۴۰۰ تن و با صرف اعتباری بالغ بر ۵۲ میلیارد ریال و اشتغال زایی۱۰ نفر مستقیم و ۳۰ نفر غیر مستقیم در این ایام مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در بخش معاونت بهبود تولیدات گیاهی نیز با صرف اعتباری بالغ بر شش میلیارد ریال و اشتغال ششذنفر مستقیم و ۱۰نفر غیر مستقیم ، یک طرح گلخانه ای آماده بهره برداری شده است گفت: تعداد سه پروژه پرورش ماهی سردابی نیز باصرف اعتباری بالغ بر ۱۳.۵ میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم ۱۲ نفر و غیر مستقیم ۲۲ نفر در هفته جهاد کشاورزی به بهره برداری می رسد.

کریم زاده تصریح کرد: ۳۷ هزار هکتار در سال زراعی ۹۶ زیر کشت چغندرقند رفته بود که در کل محصولات کشاورزی بیشترین آب بری را دارد و حدود ۶۰ هزار هکتار کشت باغات سیب استان است و حدود ۶۰ هزار هکتار دیگر مربوط به دیگر باغات است.

خسارت بیش از ۹۰۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی آذربایجان غربی

وی تأکید کرد: کارخانجات پنج‌گانه چغندرقند در استان بستر را برای تولید چغندرقند فراهم کرده که ما را به آن وامی‌دارد که کشت جایگزین چغندرقند را یافته و در بین کشاورزان جاری کنیم که از این میان می‌توان به کشت گندم اشاره کرد.

 کریم زاده تاکید کرد : متاسفانه بدلیل کمبود اعتبار و برخی مسائل پیش رو ۹۰ درصد مطالبات سال گذشته چغندکاران پرداخت شده و ۱۰ درصد مانده است ، البته وضعیت کارخانه قند نقده نسبت به سایر کارخانجات متفاوت است و کشاورزان طلب بیشتری دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بر اساس توافق به عمل و وعده های وزارت قرار است نصف هزینه خرید گندم امسال هفته اول تحویل پرداخت شود و مابقی در کوتاه ترین زمان پرداخت گردد ، گفت: بیش از ۶۰ درصد بلایای طبیعی در استان آذربایجان غربی روی می‌دهد که کشاورزان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کریم زاده میزان خسارت به بخش کشاورزی استان در سال جاری را بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت : سال گذشته هم متاسفانه بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان وارد آمده که فقط حدود ۴۰ میلیارد تومان خسارت پرداخت شده است.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از استقبال کم مردم از بیمه کردن محصولات خبر داد و گفت : متاسفانه در اثر برخی از مسائل حاشیه ای و عدم پرداخت اصولی حق بیمه هر سال بیمه کردن  محصولات کاهش می یابد و این یک هشدار جدی است.

خسارت بیش از ۹۰۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی آذربایجان غربی / کاهش بیمه محصولات

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114820
دیدگاه خود را به ما بگویید.