تاریخ انتشار :دوشنبه 9 ژانویه 17.::. ساعت : 11:12 ق.ظ

   239 بازدید

آيت الله
او تنها رییس جمهور ایران است که بعداز فرود از پله های قدرت در انتخابات مجلس ششم خودش را در معرض رای مردم گذاشت. اگرچه نفر سی ام لیست تهران شد اما به دلایلی از حضور درمجلس ششم استعفاء داد.

جوان پرس : آيت الله شیخ اکبر هاشمی بهرمانی اسوه صبوری و اعتدال در هشتاد و دو سالگی  با عزت و سربلندي و در اوج محبوبيت به خط پایان زندگی رسید!

موثرترین روحانی قرن در سالروز شهادت امیرکبیر جان به جان آفرین تسلیم کرد.
وی در سیاست ورزی هماوردی نداشت.
در تاریخ معاصر یک قرن اخیر وقتی به سیاستمداران بزرگ ایران نگاه می کنیم در می یابیم که چهره های برجسته سده اخیر نام هایی  همچون مصدق، بازرگان و هاشمی رفسنجانی هستند که درتحولات بعد از مشروطه بیشترین نقش را در زمانه خویش داشته اند.
هاشمی را می توان هوشمند ترین” مرد شماره دو انقلاب” در ادوار مختلف۳۸ ساله دانست.
تاثیر گذاری آیت الله طی چهار دهه تاسیس نطام جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست.
ایشان بعداز فوت امام راحل نقشی انکار ناپذیر در رهبری ایت الله خامنه ای ایفاء نمود.
همانطور که فرمانده جنگ بود معمار بزرگ سازندگی هم لقب گرفت.
در شکل گیری جنبش اصلاحات در دوم خرداد ۱۳۷۶ بیشترین سهم را داشت.

در خرداد۸۴ هم از آبرویش هزینه کرد وبه رقابت پر مسئله با احمدی نژاد پرداخت که نهایتا بازنده شد! وملت ایران  هم تاوان سنگینی پرداخت کرد.

در ۸۸ که تلخ ترین دوره زندگی هاشمی بود، صبوری به خرج داد و فحش ها وناسزاهای احمدی نژاد و افراطیون  را در آن سال نثار وی شد.در مناظره موسوی و احمدی نژاد هم بیشترین حملات را به جان خرید و سکوت کرد!
در همین وقایع افراطیون تلاش زیادی به خرچ دادند تا هاشمی را از قطار حاکمیت پیاده کنند اما  باز هم در این بازی حریف این سیاست ورز هوشمند نشدند!
آیت الله در سال  ۸۸ در کنار مردم و دلسوز و ناصح  نظام بود.
افسوس که تندروها نگذاشتند نصایح این پیر کار کشته سیاست در آخرین  نماز جمعه، به اجراء در بیاید تا آرزوی دیرینه اش که همان آشتی ملی بود، محقق گردد.

وقتی برای انتخابات۹۲ کاندیدا شد، شوری عجیب در فضای سیاسی ایران بوجود آورد.

اما هنگامی که  رد صلاحیت شد رستاخیزی در انتخابات به یاد ماندنی۲۴ خرداد به پا کرد و تاریخ ساز شد.
در انتخابات خبرگان چهارم با کسب بیش از دو میلیون و سیصد هزار رای، رکورد دومیلیونی مرحوم ایت آ…طالقانی در خبرگان قانون اساسی (سال ۵۸)را شکست.
هاشمی رفسنجانی  بعنوان نقطه مقابل افراطی گری و معدل جریان اصلاح طلبی و  دموکراسی خواهی نامش در تاریخ می ماند.

یکی از ویژگی های منحصربفرد شیخ اکبر ، اعتقاد عمیق به رای مردم بود.

او تنها رییس جمهور ایران است که بعد از فرود از پله های قدرت در انتخابات مجلس ششم خودش را در معرض رای مردم گذاشت. اگرچه نفر سی ام لیست تهران شد اما  به دلایلی از حضور درمجلس ششم استعفاء داد. این رفتار دموکراتیک  پیرمرد صبور بر تارک افتخارات سیاسی شصت ساله اش همیشه مشعشع خواهد ماند.

وی تا قبل از انتخابات دوره دهم ریاست جمهورری آن چنان محبوبیتی دربیننخبگان و فرهیختگان جامعه نداشت.اما بعداز انتخابات ۸۸به بهترین شکل از فرصت بازسازی شخصیتی استفاده کرد و در اوج محبوبیت ، در انتخابات خبرگان چهارم مقبول و محبوب مردم گردید.این فرصتی بود که خدا به هر سباستمداری نمی دهد!
آنچه مهم است ، امروز که  آیت الله در میان ما نیست، مغضوب و منفور افکارعمومی جامعه ایران نیست و ديشب بعد از كوچش از بين مردم همين مردم خودجوش در فضاي مجازي و عمومي جامعه چكار كردند تا ثابت كنند در قلب مردم بودي و هستي و خواهي ماند.

هنوز هم این جمله تاریخی آیت الله که بعداز انتخابات مجلس دهم موفق شد تندروها را از مجلس دهم و خبرگان چهارم حدف کند با طیب خاطر و ارامش مثال زدنی گفت: حالا  راحت می توانم بمیرم.
اینک او به آرزویش رسید، آيا جنبش اعتدالی مردم ایران یتیم شد و سرانجام اين جنبش چي خواهد شد؟

مولانا مي گويد : مرگ چنین خواجه نه کاری است خرد…

 * مطلب ارسالي

Print Friendly
کدخبر : 100269
دیدگاه خود را به ما بگویید.