تاریخ انتشار :یکشنبه ۱ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۳:۰۷ ب.ظ

   404 بازدید

 نوع دیگری از خودسانسوری که بیشتر در مطبوعات محلی آذربایجان غربی رواج یافته است ریشه در تعاملات اقتصادی نشریات با ادارات و دستگاه های مختلف و چه بسا افراد دارد.

پایگاه خبری تحلیلی جوان/آقایی پر در وبلاگ نقطه سر خط می نویسد اگر خودسانسوری را پرهیز یک رسانه از انتشار اخبار و اطلاعاتی در خصوص یک موضوع خاص تعریف کنیم که بدون هیچ فشار بیرونی صورت می گیرد می توانیم خیلی از رسانه های ملی و محلی را دچار این پدیده ارزیابی کنیم.

هم اینک همه اخبار را هر رسانه ای نمی تواند و نمی خواهد پوشش دهد و همزمان رسانه هایی هم هستند که اخبار را وارونه و برخلاف آنچه که هست جلوه می دهند که این پدیده از خودسانسوری بسیار زشت تر و زیانبارتر است.

اساساً پدیده خودسانسوری زاییده فضای فشار بر رسانه هاست اما آلودگی بیش از حد ، خودخواسته و محتاط آمیز رسانه ها و مطبوعات به خودسانسوری نشان از فقدان جسارت لازم در نزد فعالان رسانه ای و نیز محافظه کاری های پیش داورانه است.

هم اینک در بسیاری از سوژه ها هیچ ضرورتی برای مطرح نکردن موضوعات و رویدادها وجود ندارد و اصولاً فشاری نیز برای رسانه ای نکردن همانها اعمال نمی شود اما تجربه مطبوعات و رسانه ها در موضوعات دیگر آنان را به احتیاط در طرح مسائل مبتلا کرده و چه بسا از کنار مسائلی که مطالبه صد در صدی افکار عمومی است با بی اعتنایی عبور می کنند و وقتی مردم مطبوعات و رسانه هایشان را خالی از این مطالبات می بینند به ناچار به سمت رسانه های غیر محلی، بیگانه و یا معاند گرایش پیدا می کنند چون اغلب مطالبات ناگفته شان در رسانه های محلی در چنین رسانه هایی به پروا مورد پردازش قرار می گیرد و چه بسا طراحی های پیچیده رسانه ای نیز در پی این کارهای رسانه ای برای بهره برداری های مختلف متصور باشد.

یک اصل مهم در گرایش افکار عمومی به رسانه های ماهواره ای و اینترنتی بیگانه ، رعایت نکردن مطالبات افکار عمومی در رسانه های داخلی است و مقصران این پدیده به اندازه گستره و اهمیت شان در این موضوع مقصرند.

هم اینک رسانه های بزرگی در کشور وجود دارند که عملاً خودسانسوری و حتی وارونه سازی اخبار را رویه خود کرده اند در حالیکه منابع کسب همان اخبار در این دوره چنان زیاد است که کسب خبر صحیح یا مشاهده عین واقعیت بصورت زنده به یک کلیک یا عوض کردن کانالی بند است بنابراین چنین خودسانسوری نتیجه ای جز از دست دادن اعتماد عمومی و خود مخاطب را نخواهد داشت همچنانکه ازدیاد روزافزون استناد مخاطبان به تحلیل ها و اخبار بیگانگان در کوچه و خیابان و محافل عمومی مبین همین واقعیت است.

اما نوع دیگری از خودسانسوری که بیشتر در مطبوعات محلی آذربایجان غربی رواج یافته است ریشه در تعاملات اقتصادی نشریات با ادارات و دستگاه های مختلف و چه بسا افراد دارد.

گاهاً مشاهده می شود که بدلیل مناسبات اقتصادی فراوان نشریه ای با یک دستگاه خاص ، مشکلات بسیار بزرگی که مردم هر روز به ابعاد مختلف آن دچارند به کل به فراموشی سپرده می شود و در عوض از خدمات معمولی همان دستگاه خاص چنان اخبار و گزارشات پرشکوهی تهیه می شود که بیا و ببین!

بعضی وقتها نشریاتی نیز وجود داشته اند که فضا سازی اغفال افکار عمومی و حتی دستگاه های نظارتی و برخورد کننده را در پوشش خبری فعالیت های یک دستگاه بر عهده داشته اند که آگاهانه یا غیر آگاهانه در دوره ای از این مجموعه تعاملات برنامه ریزی شده به مخرب ترین شکل ممکن به بر باد رفتن بیت المال بدلیل سوء مدیریت و یا فساد و ارتشاء در همان دستگاه کمک کرده اند و صد در صد مقصر بوده اند در حالی که می توانستند با تهیه اخبار و گزارشات حقیقی از مشکلات مختلف یک معضل عمده و یا سوء مدیریت را اطلاع رسانی کرده و یک دستگاهی را از آلودگی نجات دهند که بدلیل مناسبات اقتصادی این امکان مهیا نشده است.

خطر چنین خودسانسوری هایی ضمن آنکه در نهایت به ضایع شدن حق مردم در دستگاهها منتج می شود به بی اعتباری همان نشریه در بین افکار عمومی نیز خواهد انجامید همچنانکه هم اینک مجموعه تعاملات اقتصادی برخی رسانه ها بیش از آنکه به وظایف و رسالت یک دستگاهی معطوف و متصل باشد به افراد و جایگاه آنان وابسته است و برخی نیز از مناسبات فراوان گذشته خود با دستگاهی محروم شده اند.

می توان یکی دیگر از دلایل ابتلاء بسیاری از رسانه های محلی استان به خودسانسوری را فقدان آشنایی به نقد سازنده و تاثیرگذار دانست.

مطالعه اغلب آثاری که به عنوان نقد یا انتقاد و بعضاً تحلیل در مطبوعاتمان منتشر می شوند نشان می دهد که وجوه تخریب و غرض ورزانه بر ویژگی های انتقاد سازنده غلبه دارد و چه بسا هدف از انتشار همان به اصطلاح انتقادها یا طرح موضوعات دست یافتن به زمینه جدیدی برای تعاملات اقتصادی است که این امر در برخی آثار و رویه ها چنان مشهود است که مبتلایان به آن از تصریح به نیات کار خود هراسی ندارند.

در این میان کارهای مبتدیانه تازه واردان به عرصه مطبوعات با چنین روشهایی چنان آزار دهنده است که همزمان می توان به خارج شدن آنها از مسیر حرفه ای یک نشریه مردمی اذعان کرد.

فضای عمومی حاکم بر بخش خبر رسانه ملی در ابعاد کشوری خود تا حدودی ظرفیت های استفاده از اخبار منتقدانه و پیشگیرانه از معضلات دستگاهی را فراهم ساخته است گرچه بخش های خبری پر مخاطب و رسمی به رغم تغییر دکور و نحوه اجرا همچنان بر کلیشه های فرسوده قبلی استوار مانده است .

اما همین فضا در این رسانه در اغالب استانها و بویژه در استان آذربایجان غربی هیچ مقبولیتی در نزد مدیران ندارد همچنانکه هم اینک اخباری که از نمایندگی رسانه ملی در استان به مردم عرضه می شود فقط گزارش عملکرد مدیران و دستگاه هاست و به ندرت ردی از مطالبات مردم در جریان اخبار دیده می شود.

اندک گزارشگران توانای تلوزیون محلی مان نیز به ناچار به پوشش سوژه های کم چالش فرهنگی و یا تاریخی و کشاورزی گرایش پیدا کرده اند و در گزارشات آنان نیز نمی توان بر خواست و اراده مردم در مطالبه نیازهایشان اثری پیدا کرد گرچه خیلی حرفه ای هم تهیه می شوند.

خودسانسوری در نمایندگی رسانه ملی ، خیلی وقتها بر خلاف اراده بسیاری از مدیران استان نیز هست و چه بسا مدیران تاثیرگذار آذربایجان غربی علاقه مندند اخبار پرچالشی که در بردارنده طرح مشکل و ارائه راهکارهای لازم برای حل آن نیز هستند منصفانه از رسانه ملی پخش شوند اما چون اساساً هیچ تحملی برای انتقاد و یا پذیرش دردسر در متولیان این بخش وجود ندارد به ناچار همه دستگاه ها و مناطق استان به اخبار گل و بلبل و شکوه فروان منبعث از آن آراسته می شوند.

اگر رسانه ها و مطبوعات استان همین امروز تصمیم بگیرند از خودسانسوری های مرسوم دست بردارند می توانند بسیاری از سوژه ها را مورد واکاوی و پردازش قرار دهند که از ناحیه انتشار آن خیلی زود مشکلات گروهی از مردم نیز حل شود چون اغلب مسئولان دستگاه ها بارها به نیازمندی خود به استفاده از نقطه نظرات و آثار فعالان مطبوعاتی و رسانه ای اذعان کرده اند بنابراین حتی می توان با برخورداری از تعاملات اقتصادی خوب با دستگاه ها ، منتقدانه به مشکلات پیش روی همان اداره در عرصه های مرتبط نیز پرداخت و اساساً طرح همین موضوعات به شیوه حرفه ای خواهد توانست به واقع کمک حال همان دستگاه در توسعه و بیان خدماتش باشد.

اخبار جلسات مختلف مطبوعاتی مدیران ارشد استان و مصاحبه های متعدد دیگر مسئولان دستگاه های مختلف که در مطبوعات و رسانه های گوناگون پیش از این منتشر شده می تواند سند پرهیز از خود سانسوری رسانه ها در عرصه های مختلف باشد که بدان استناد کرد و طرح مشکل نمود.

امیدواری به پرهیز از خودسانسوری در رسانه های محلی بویژه در مطبوعات شخصی بسیار بیشتر از سایر رسانه هاست چون وابستگی آنان به مولفه های تاثیرگذار بر مجموعه جریانات حاکم خیلی کمتر از آن است که نیاز به دهها جلسه و سمینار و ارائه برنامه و راهکار داشته باشد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6557
دیدگاه خود را به ما بگویید.