تاریخ انتشار :یکشنبه ۸ مرداد ۹۱.::. ساعت : ۱۱:۳۳ ق.ظ

   560 بازدید

گزارش ويژه «جوان» از پشت پرده اقدامي غير‌فرهنگي‌– غيراخلاقي/با گذشت يك هفته از آغاز پخش سريال مسئله‌دار «عمر» از شبكه mbc، بررسي‌ها نشان مي‌دهد گروه زيادي از دست‌اندركاران سريال مختارنامه در خلق اين اثر به خدمت شبكه وهابي mbc درآمده‌اند.

به گزارش «جوان»، تاكنون در محافل خبري نام «عبدالله اسكندري» به عنوان طراح چهره‌پردازي اين سريال موهن شنيده شده است، اما بررسي عنوان بندي آغاز و پايان اين سريال و مقايسه آن با عنوان بندي سريال عمر نشان مي‌دهد كه «آذر محمدي» و «جليل فتوحي‌نيا» طراح لباس و طراح صحنه سريال مختارنامه نيز در ساخت اين اثر مشاركت داشته‌اند. حضور آنان در اين سريال آن قدر مهم بوده كه نام آنها در عنوان بندي آغازين سريال درج شده است.

طبق اطلاعات به دست آمده «آذر محمدي» همسر «حسن ميرباقري» برادر كوچك داوود ميرباقري است. محمدي با حضور در سريال‌هاي «معصوميت از دست رفته» و «مختارنامه» به عنوان طراح صحنه فعاليت جدي خود را در مقام طراح صحنه آغاز كرد. وي پيش از اين فعاليت‌هاي بسيار اندك و كم‌اهميتي در سينما و تلويزيون داشته و از زمان ارتباط با خانواده ميرباقري مراحل رشد و ترقي خود را در تلويزيون طي كرده و حالا با كسب تخصص در توليدات ايراني، تجارب خود را درمقابل دريافت پول در اختيار سازندگان اين سريال ضد شيعي – ضد ايراني قرار داده است. طبق آخرين شنيده‌ها، محمدي قرار است به عنوان طراح صحنه و لباس سريال همسرش، حسن ميرباقري كه با نام «يلدا» در سيما فيلم مرحله پيش توليد است، حضور داشته باشد كه اميدواريم با واكنش درست و به موقع مسئولان سيما فيلم جلوي اين حركت گرفته شود.

ضمناً بررسي عكس‌هاي دو سريال نشان مي‌دهد محمدي علاوه بر حضور در اين سريال، اغلب طرح‌هاي سريال مختارنامه را نيز با اندكي تغيير به عنوان لباس‌هاي سريال عمر بر تن بازيگران اين اثر عربي دوخته كه به نظر مي‌رسد اين مسئله نيازمند واكنش حقوقي صدا‌و‌سيما و پيگيري موضوع سرقت هنري از سوي مسئولان رسانه ملي است.

نكته جالب توجه ديگر، حضور «جليل فتوحي‌نيا» طراح صحنه سريال مختارنامه در سريال عمر است. فتوحي‌نيا همسر «رؤيا كريمي مجد» از روزنامه‌نگاران زنجيره‌اي و دگرانديش و داراي گرايش فمنيستي است كه طي چند سال گذشته به جرگه سردبيران راديو فردا پيوسته است. جالب است بدانيد وي در سريال عمر به عنوان طراح آسكساسوار و وسايل صحنه به وهابيون خدمت كرده است و جالب تر آنكه او در طول ساخت سريال مختارنامه براي پيگيري امور مربوط به اقامت در كشور چِك، بارها به همراه همسرش به اين كشور سفر كرده و حتي در مقطعي يك ساله نيز همكاري وي با سريال مختارنامه قطع شد، اما بنا به توصيه برخي افراد در اين پروژه، وي حتي در مدتي كه خارج از ايران پيگير اقامت خود بوده، از پروژه مختارنامه حقوق دريافت كرده و اين حقوق هر ماه به حساب وي واريز شده است.

طبق اطلاعات موثق، «عبدالله اسكندري» در سازماندهي دست اندركاران مختارنامه براي حضور در سريال ضد‌شيعي عمر نقشي جدي داشته است و با همراهي او، گروه فراواني از سازندگان سريال مختارنامه به خدمت اين سريال درآمده‌اند. «بهاره فرج‌اللهي» دستيار اول طراح لباس مختارنامه، «يوسفعلي احدي» از اعضاي تيم لباس و «قدرت‌الله خرج» دستيار اول طراح چهره‌پردازي برخي از دست اندركاران هر دو سريال هستند كه احتمالاً در سريال «يلدا» نيز حضور خواهند داشت. «ماني اسكندري»، «شيما اسكندري»، «فرشته موسوي»، «مصطفي كامياب»، «نازبانوي سام‌خواه»، «اشكان رحيميان»، «محمد اورنگ»، «زينب تيشه‌كار» و. . . برخي ديگر از اسامي مشترك ذكر شده در عنوان‌بندي پاياني سريال عمر هستند كه با افتخار نام خود را هم در اين اثر ثبت كرده‌اند و احتمالاً اگر واكنش به‌موقع رسانه‌هاي متعهد نبود، حتماً در روزهاي آينده بايد شاهد برگزاري ميزگردي رسانه‌اي از سوي اين افراد در توضيح دستاوردها و تجارب كسب شده در سريال عمر مي‌بوديم.

تحريف تاريخ تحقير ايرانيان
همكاري سازندگان سريال مختارنامه با سريال عمر در شرايطي رخ مي‌دهد كه وهابيون در سال‌هاي اخير جنايت‌هاي متعددي را عليه شيعيان انجام داده و حتي كار را به جايي رسانده‌اند كه در فتواهاي خود، اعلام كرده‌اند هر فرد وهابي كه يك شيعه را به قتل برساند، در بهشت منزل خواهد داشت!
در چنين شرايطي حتي اگر انگيزه ديني را هم براي دست‌اندركاران سريال مختارنامه در‌نظر نگيريم، باز هم نكته قابل توجه فقدان «عرق ملي» در تيم سازنده فعلي مختارنامه است؛ چراكه در سريال وهابي عمر، علاوه بر تحريف تاريخ و وارونه نشان دادن چهره شيعيان، حمله اعراب به ايران و جنگ‌هاي منتهي به شكست ايرانيان نيز به تصوير كشيده شده و اين كار با همراهي سازندگان سريال مختارنامه به شكل حرفه‌اي صورت گرفته است و متأسفانه آنها نسبت به اين موضوع نيز واكنشي نشان نداده‌اند.
اميد است در شرايط امروز مسئولان مختلف فرهنگي و رسانه‌اي، نسبت به اين مسئله و نحوه همكاري سازندگان سريال مختار با سريال عمر نيز واكنشي مناسب نشان دهند./روزنامه جوان/

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6705
دیدگاه خود را به ما بگویید.