تاریخ انتشار :سه شنبه 21 آوریل 15.::. ساعت : 5:30 ب.ظ

   1501 بازدید

خانباباخان
وضعيتي كه امروز خيابان حسني با هجوم پزشكان به خود مي بيند بخوبي گوياي وضعيتي همچو خانباباخان است.

جوان پرس / اسکندر خنجری : تا چشم کار می کند تابلوهای رنگی است که هدایتگر انسانهای درمانده ای است از اقصی نقاط استان با هزار و یک امید بار سفر بسته و به این کوچه کوچ می کنند. کوچه خانباباخان برای کمتر کسی ناشناخته است. هرچقد هم که میرزا احمد کاسب خیابان اقبال ادعا کند که در طول ۶۰ سالی که از خدا عمر گرفته گذرش به این کوچه نخورده و اصلا همچین جایی را نمی شناسد اما باورش سخت است به همان میزان سخت که پسرش مدعی است پدرش هر روز صبح زود کرکره مغازه را بالامی زند و تا آخرهای شب که خسته و کوفته راهی خانه می شود.

میرزا احمد آنچنان گرم زندگی در مسیر خانه و مغازه شده که از توسعه شهرنشینی در ارومیه غافل مانده و نمی توان از او خرده گرفت. اگر او یکبار گذرش به خانباباخان با انبوه پزشکان در این کوچه بخورد آنگاه شاید به عمق فاجعه ترافیکی که هر روز رادیو و تلویزیون از آن سخن می رانند پی ببرد.

خانباباخان برای خیلی ها خانه شفاست. پزشکان بسیاری خارج از قاعده و قانون ساده شهرسازی و معماری در این کوچه مشغول طبابت هستند .برایشان مهم نیست بیمار برای رسیدن به این خانه شفا چه زجرها که نمی کشد از نبود پارکینگ گرفته تا ترافیک سرسام آور بویژه در وقت عصرگاهی.

ماجرای حضور بی ضابطه پزشکان در این کوچه خیلی وقتهاست که دغدغه مسئولان شده،نکته جالب اینکه همین مسئولانی که امروز از معضل بودن این کوچه و یا حتی خیابان خیام شمالی سخن می گویند خود مجوزهای لازم را صادر کرده و حال قصد دارند این گره را با دندان باز کنند.

پیچیدگی وضعیت کوچه خانباباخان حکایت امروز و دیروز نیست سالهای سال است که این مکان مامن درد و ترافیک شده و این روزها برخی از پزشکان را وادار ساخته تا از این مکان کوچ کنند. کوچ پزشکان از خانباباخان به سایر نقاط شهر با توجه به توسعه شهری که در چند سال اخیر صورت گرفته این ذهنیت را ایجاد می کند که ماجرای خانباباخان در سایر نقاط از جمله خیابان حسنی تکرار نشود.

 * نمای از تجمع مطب پزشکان منطقه خانباباخان 

خیابان حسنی با توجه به موقعیت مناسبی که دارد این روزها به مکان مناسبی برای کوچ پزشکان مبدل گشته و با گذری کوتاه در این خیابان متوجه بنرها و پارچه نوشته هایی خواهیم شد که حکایت از نقل مکان پزشکان از خانباباخان به این خیابان دارد.

نبود پارکینگ مشهود ترین مشکل این خیابان است و به نظر می رسد کوچ پزشکان به این خیابان نیز خارج از قاعده ساده شهرسازی است. اینکه این مکان برای پذیرش این تعداد پزشک که روز به روز بر تعداشان افزوده می شود می بایست ابتدایی ترین زیرساختهای لازم از جمله پارکینگ را دارا باشد.

عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی ارومیه معتقد است که پروانه های صادره در خیابان حسنی مسکونی است و پزشکان با تغییر کاربری نسبت به ایجاد مطب اقدام می کنند.

عادل فتاحی در گفتگو با جوان پرس با بیان اینکه کوچ پزشکان از خانباباخان منحصر به خیابان حسنی نیست و در سایر نقاط از جمله خیابان ورزش و ۶۰ طناب نیز پزشکان تمایل به ایجاد مطب دارند افزود: آسیب شناسی این موضوع نیازمند زمان بیشتری است.

* نمای از تجمع مطب پزشکان منطقه خانباباخان 

وی با بیان اینکه برای حل معضل ترافیک پزشکی بحث ایجاد دهکده سلامت در دستور کار قرار گرفته است ادامه داد: برای ایجاد دهکده سلامت ابتدا ۵ هکتار در منطقه رودکی در نظر گرفته شد که این منطقه نهایی نشد و قرار بر این شده تا در شهرک گلمان و یا یکی از مناطق حاشیه شهر این دهده با اماکنان لازم از جمله هتل و درمانگاه و مطب پزشکان ایجاد شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر ارومیه نیز در گفتگو با ما گفت: در حال حاضر به دنبال سرمایه گذار برای ایجاد شهرک سلامت در شهر ارومیه هستیم و این به دلیل پراکندگی پزشکان شهر ارومیه و متمرکز بودن عده زیادی در هسته مرکزی و پر تردد شهر است.

دکتر میرعلی محمدی گفت: به منظور رهایی از مشکلات ناشی از ترافیک شهری در نظر داریم شهرکی با عنوان شهرک سلامت در محدوده شهر و خارج از بخش متراکم شهری ایجاد شود.

* نمای از تجمع مطب پزشکان منطقه خانباباخان 

وعده ایجاد شهرک سلامت در ارومیه را خیلی از مسئولان داده اند نشان به آن نشان که هادی بهادری معاون عمرانی استاندار در دوم بهمن ماه سال ۹۲ در جلسه کار گروه گردشگری خبر از ایجاد این شهرک در آینده نزدیک داده بود. حال با گذشت نزدیک به دو سال از آن وعده این موضوع تحقق نیافته است.

به نظر می رسد همانطور که حضور پزشکان در کوچه خانباباخان خارج از قواعد و قوانین ترسیمی ارگانهایی چون شهرداری است کوچ دوباره آنها و اسکان آنها در خیابان حسنی نیز خارج از این قاعده است و شهرداری ترجیح می دهد تا حداقل از منفعت خود در بحت تغییر کاربری نگذرد و حالا مردم به معضل ترافیک و هزار مشکل دیگر گرفتار آیند چندان مهم نیست و برآیند بررسی و رسیدگی به مشکلات در این شهر نشان میدهد که مسئولان به خوبی به ایجاد و زمزمه های بروز مشکل واقفند اما ترجیح می دهند تا مشکل بوجود آید آن وقت سراغ راه چاره می روند.

وضعیتی که امروز خیابان حسنی با هجوم پزشکان به خود می بیند بخوبی گویای وضعیتی همچو خانباباخان است و حداقل در این مورد این انتظار می رود تا مسئولان شهرداری از تغییر کاربری های مسکونی به پزشکی بدون درنظر گرفتن زریساختها جلوگیری کنند و این کوچ پزشکان را به طور متوازن به سایر نقاط شهر نیز هدایت کنند.

Print Friendly
کدخبر : 65456
یک دیدگاه

 1. شهروند says:

  آسیب شناسی ؟ علت ؟ حرف! باور! زمان ؟ …
  امیدوارم از بنده به خاطر انتقادم ناراحت نباشند ، اینجانب بعنوان یک شهروند اگه اجازه بدن نظری هم دارم .
  ۱ـ اگر واقعا بخواهیم آسیب شناسی کنیم خیلی ها مقصرند اول مدیریت شهری بعد مردم ، سالهاست ( نزدیک ۱۰ سال ) در شهرداری سازمانی به نام سازمان بهسازی با اعتبارات وبودجه ای تاسیس و هدف وحرف وحدیث از احیاء بافت فرسوده وحال پست های محلی وهزینه وحرف . باید عرض کنم ارومیه قدیم در مدیریت شهری فراموش شده ، بافت فرسوده معاصر در دل بافت فرسوده ای که روزی گذر عشق و همدلی با کوچه های آزین شده از خاک و آب ایجاد گردیده با متریالهای مصنوعی وبی روح ، حال آسیب شناسی ، یعنی تهدیدهای شهرسازی معاصر که سرمایه های قابل توجه یک قرن در یک شهر را در خود هضم و اهمیتی به حرف وحدیث در حد حرف اعتنایی ندارد .
  ۲ ـ تهدید شهرسازی ( اهمیت به شهرسازی خود نه شهر ) خدا میداند تمامی این ساخت وسازها بله به اسم کاربری مسکونی صادر شده اما آیا مدیریت شهری تا چه اندازه برنامه لازم در زمان لازم برای این اقدامات داشته وباید عرض کنم شهر ما ( میریت شهری ما ) پس از اینکه پیشرفت شهرهای همسان ما را به چشم می بینند و به آن شهرها سفر میکنند در همان چند روز بازدید به فکر برنامه ریزی واقدام می افتند وبعد از چند روز فراموشی فرا میگیرد وهر از چند گاهی خبری باز شهرما برای اینکه خودی نشان دهد در رسانه ها انعکاس می دهد و این آسیب شناسی یعنی …
  ۳ ـ هال بافت فرسوده خاک وباد وباران وبافت فرسوده معاصر در دل بافت فرسوده دل ما و بافت فرسوده دیگر در خیابانهای تازه رونق گرفته یعنی ( سرمایه گذاری سرمایه گذاری دفنی منایع زیست محیطی وفردا خانباباخان یک تهدید شهری فسیلی وشهردارانی که حاضر نیستند در این محدوده خود را اسیر کنند ، زندان شهریی که روز به روز میله هایش زیاد وزیاد می شود وروز به روز مشکلات ترافیکی ، فرهنگی واجتمائی ، این یعنی دفن سرمایه زیست محیطی وتوسعه گسترش غیر اصولی شهر با رواج شهرسازی قولنامه ای و آخر خدا می داند که ما در کجا زندگی خواهیم گرد .
  ۴ ـ شهرک سلامت و یا دهکده سلامت : باید عرض کنم موضوع آشنا بیشتر از ۱۰ ساله که در کوچه و پس گوچه های مدیریت شهری عبور و مرور میکند و این سئوال مطرح است که چرا با وجود کانال شهری ( شورای شهر ومدیریت شهری ) هنوز در حد حرف باقی است ، پس علت وآسیب ها در کجاست .
  ۵ ـ *** به منظور « رهایی » از « مشکلات ناشی از ترافیک شهری » در نظر داریم شهرکی با عنوان شهرک سلامت در محدوده شهر و خارج از بخش متراکم شهری ایجاد شود ، « رهایی » ( فرار ، راحتی ، آزاد شدن از مشغله انتقاد شهری )
  روزی خواهد رسید شاید ۵۰ یا ۱۰۰ ساله دیگر آیندگان از این شهر نگران وهزینه های زیادی را متحمل خواهند شد .
  اما امروز ما زمانیکه به اقدامات ۱۰۰ سال پیش می نگریم برنامه ریزی آن زمان را خیلی کارشناسانه وعلمی می بینیم ، استقرا فضاهای شهری وارتباطات شهری ( استقرار کاربری ها ، بازار ارومیه ، مسجد جامع ، دانشگاه ارومیه و فضاهایی که اختصاص یافته بود ، مدارس گذشته با مساحت عرصه ایده آل و مدارس امروز با مساحت عرصه های فعلی )
  ۶ ـ *** آئینه در آئینه شهر ما وشهر آیندگان ارومیه ـ در آخر باید عرض کنم خیلی دیر شده وشهرسازی ما به سوی شهرسازی فسیلی به سرعت حرکت میکند .

دیدگاه خود را به ما بگویید.