تاریخ انتشار :یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۸:۲۱ ب.ظ

   291 بازدید

معروفی خواستار حل مشکلات بیمه خبرنگاران شد و افزود : خانه مطبوعات استان اعلام آمادگی می کند در صورت حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان استانی به صورت مشترک اقدام به موضوع اختصاص بیمه تکمیلی اعضای خانه و خبرنگاران استانی بنماید.

جوان پرس : نائب رئیس خانه مطبوعات آذربایجان غربی در  جلسه علی اصغر کاراندیش مروستی معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد مهدی شهریاری استاندار با اصحاب فرهنگ و هنر و مدیران تشکل های مطبوعاتی و فرهنگی آذربایجان غربی ضمن تبریک انتصاب حجت الاسلام خدایاری و تشکر از حمایت های وزارت از خانه های مطبوعات و جامعه رسانه ای اشاره اجمالی به مشکلات این حوزه در استان و کشور کرد و خواستار حل موارد مطروحی شد.

عبدالسلام معروفی از فعالیت 105 نشریه مکتوب ، 42 سایت مجوزدار ، 30 دفتر سرپرستی روزنامه ، 15 دفتر خبرگزاری ، 350 خبرنگار و اشتغال حدود 2000 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در حوزه مطبوعات و رسانه استان خبر داد و همچنین از توجه و حمایت ویژه استاندار محترم آذربایجان غربی به جامعه رسانه ای استان و خانه مطبوعات تقدیر کرد و خواستار برگزاری جشنواره های مطبوعات کشور در سطح استان ها شد و تاکید کرد : متاسفانه بدلیل عدم برگزاری چشنواره مطبوعات آذربایجان غربی از سال 93 تاکنون و همچنین استقبال کم خبرنگاران و رسانه های گروهی استان ها از جشنواره مطبوعات کشوری پیشنهاد می کنیم جشنواره های مطبوعات کشوری به صورت 2 سالانه در استان ها برگزار گردد.

 وی همچنین خواستار حل مشکلات بیمه خبرنگاران شد و افزود : خانه مطبوعات استان اعلام آمادگی می کند در صورت حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان استانی به صورت مشترک اقدام به موضوع اختصاص بیمه تکمیلی اعضای خانه و خبرنگاران استانی بنماید.

معروفی خواستار ساماندهی صدور مجوز های فله ای و جلوگیری از واگذاری امتیاز مطبوعات و رسانه به افراد غیرمتخصص و غیرتوانمند شد و تاکید کرد : متاسفانه از سال های 84 ببعد در سطح کشور نحوه صدور مجوز به یک بدعت غلط تبدیل شد و متاسفانه مجوز نشریات مکتوب به هر شخص و متقاضی که فاقد توانایی مالی و تخصص می باشد واگذار می شود و درخواست می کنیم با توجه به اینکه این مساله باعث ایجاد حواشی و مشکلات زیادی در حوزه مطبوعات شده ، ساماندهی شود.

نائب رئیس خانه مطبوعات آذربایجان غربی از معاونین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست روال فعالیت چاپ ویژه نامه های استانی روزنامه های سراسری که باعث لطمه زدن به پیکر بی جان مطبوعات محلی شده اند ، ساماندهی شود.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر مطبوعات محلی از مشکلات زیادی رنج می برند و اگر با این روند پیش برویم “شاهد مرگ خاموش مطبوعات محلی” خواهیم شد و در حال حاضر کمتر از 20 درصد از آمار اعلامی موجود موفق به انتشار نشریه می شوند و در اثر مشکلات ، پایین بودن مطالعه و بازار پرتلاطم کاغذ و برخی از چالش های پیش رو ، نبود حامی و غیره تیراژ نشریات هم به حداقل رسیده است ؛ خاطرنشان ساخت : جامعه مطبوعاتی و خبرنگاران استانی بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند حمایت و کمک مسئولان کشوری و استانی هستند.

معروفی همچنین در ادامه صحبت هایش خواستار ساماندهی فعالیت های رسانه ای و جلوگیری از جزیره ای عمل کردن حوزه رسانه ای کشور شد و گفت: هر چند تعامل خوبی با اداره کل امور مالیاتی استان داریم ولی متاسفانه برخی از مشکلات و چالش ها به حوزه ملی برمی گردد که بایستی در بین وزارت و سازمان امور مالیاتی مرتفع شود.

نائب رئیس خانه مطبوعات استان آذربایجان غربی همچنین با اشاره به اینکه ” امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واگذاری مسئولیت ها بار سنگین فعالیت را از بدنه دستگاهی وزارت متبوع خود در تهران برداشته و به خانه های مطبوعات و واحد مطبوعات استان ها واگذار نمایند و تمرکزگرایی را به حداقل برساند ” ؛ گفت : قرار بود در سال 97 بیش از چندین مسئولیت شامل كارگاه هاي آموزشي ، توزیع آگهی ها ، یارانه نشریات ، بیمه خبرنگاران ، اعتبار ویژه  و غیره به خانه های مطبوعات استان ها واگذار شود که امیدواریم با توجه به وضعیت نامناسب مطبوعات محلی و تقویت جایگاه خانه های مطبوعات این مهم هر چه زودتر عملیاتی گردد.

 عبدالسلام معروفی در پایان از تلاش های شبانه های روز جامعه بی ادعای رسانه ای استان و اعضای خانه مطبوعات تقدیر و تشکر کرد.

همچنین در ادامه این جلسه مدیران و فعالان عرصه فرهنگ و هنر استان مشکلات و چالش های حوزه کاری خود را با معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران ستادی این معاونت و همچنین استاندار آذربایجان غربی در میان گذاشتند.

در این جلسه معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پرداخت 20 میلیون ریال برای هر انجمن فعال در ارومیه موافقت کرد و قرار شد تا 170 میلیون ریال نیز برای 17 اداره فعال در شهرستان های آذربایجان غربی جهت حمایت از انجمن ها پرداخت شود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114209
دیدگاه خود را به ما بگویید.