تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ آذر ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۱۳ ق.ظ

   926 بازدید

در آذربایجان غربی که حدود ۵۵۰ کیلومتر و ۸ ساعت با کرمانشاه فاصله دارد در طول ۱۰ روز اخیر غوغای برپا بود ؛ مسوولان و مردم این استان اعم از " آذری و کرد و مسیحیان" ساکن ، هر آنچه در توان داشتند در طبق اخلاص گذاشته و انجام دادند.

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : یکشنبه هفته گذشته حوالی ساعت ۹:۲۰ شب بود که زلزله ۷.۲ریشتری شمالغرب کشور از جمله استان کرمانشاه را لرزاند و این زلزله در استان سلیمانیه عراق هم باعث ایجاد خسارات جانی و مالی شد. اما بزرگترین خسارت این زلزله در شهرهای غربی استان کرمانشاه بود که باعث مرگ قریب به ۴۵۰ نفر و مجروح شدن بیش از ۱۲۰۰۰ شهروند کرمانشاهی شد.

✅ البته زمین لرزه ۴.۵ریشتری در دیگر استانهای غربی از جمله آذربایجان‌غربی هم احساس شد و موجب ایجاد وحشت و ترس مردم و ترک جزئی برخی از ساختمان ها شد.

✅ زمین لرزه ۷.۲ ریشتری کرمانشاه و مرگ ۴۵۰ شهروند و مجروح شدن 12 هزار نفر  و نگاهی اجمالی به ساختمان های موجود نشان داد که مشکلات زیرساختی فراوانی در حوزه ساخت و ساز و بافت های فرسوده و عدم رعایت اصول ایمنی در کشور داریم.

✅هیچ کس زلزله های غم انگیز رودبار، بم و ورزقان را فراموش نمی کند که چه بلای بر سر جان و مال مردم ایران زمین آوردند و هزاران نفر بی خانمان و صدها نفر خانه و کاشانه خود را از دست داده و باعث ایجاد مشکلات فراوان اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شد.

✅حال که زلزله کرمانشاه جان دهها نفر را گرفت و هزاران میلیارد تومان خسارت مالی زد و خسارت جانی، روحی و روانی آن غیرقابل بررسی است دوباره برخی مباحث زیرساختی و عدم توجه به اصول ساخت و ساز پیش آمد در حالی که خیلی از مسائل و موارد قابل کنترل و اصلاح رویه بود و رسالت و وظیفه متولیان و مسوولان دولتی بیش از پیش خود را نشان می دهد و دولت و مجلس بایستی برای حل این معضل برنامه ای اساسی تر در دستور قرار دهند و هنوز مناطق زیادی هستند که باید بازسازی ، ترمیم و بهسازی شوند تا خسارات به حداقل برسد.

✅در کنار تلاش همه نیروهای امدادی از جمله جمعیت هلال احمر و نهادهای ذیمدخل در حوزه بحران اما یکی از نکات مثبت همه بحران های پیش رو آماده باش نیروهای مسلح از جمله ارتش، سپاه و بسیج و دیگر نیروهای انتظامی، نظامی و امنیتی کشور است. فرماندهان، سرداران، افسران و سربازانی است که در کنار حضور در جبهه های جنگ همیشه پا در رکاب در حوزه خدمات و امداد هستند و برای خدمت بی منت به مردم از جان و مال خود می گذرند. نیروهای که صادقانه و خالصانه در میدان جهاد و خدمت به مردم گام بر می دارند و از هیچ تلاش و کوششی دریغ نمی ورزند.

آذربایجان غربی ، کرمانشاهی دیگر بود!

⬅️ و اما در آذربایجان غربی که حدود ۵۵۰ کیلومتر و ۸ ساعت فاصله دارد در طول ۱۰ روز اخیر غوغای برپا بود ؛ مسوولان و مردم این استان اعم از ” آذری و کرد و مسیحیان” ساکن ، هر آنچه در توان داشتند در طبق اخلاص گذاشته و انجام دادند.

قدرشناسی و تکریم کارهای خیر و خداپسندانه مورد تاکید خداوند متعال و سفارش شده در قرآن است و در ادامه این یادداشت تنها نگاهی گذرا از آنچه که در طول 10 روز اخیر در این استان اتفاق افتاده به رشته تحریر درآمده و زبان قاصر از بیان خوبی ها ، مهربانی ها ، رشادت ها و ایثار مردمان این دیار رنگین کمان اقوام و مذاهب است و قلم یارای نوشتن ندارد ؛ اما ذکر و یادآوری چند نکته را ضروری می داند و به فرموده  «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» این چند سطر به نگارش در آمده است.

 همانطور که خداوند متعال صراحتا در قرآن کریم هم فرموده است ” مَن جَاءَ بِالحَسنَةِ فَلَهُ عَشرُ أَمْثَالِهَا وَ مَن جَاءَ بِالسیئَةِ فَلا یجْزَی إِلا مِثْلَهَا وَ هُمْ لا یظلَمُونَ ” هر کس (کار) نیکی آورد، پس برایش ده برابر مثل آن (پاداش) است؛ و هر کس (کار) بدی بیاورد، پس جز همانند آن کیفر نخواهد شد؛ و آنان مورد ستم واقع نمی شوند. و یا در جای دیگر هم تاکید داشته « تَعاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ » واجب است كه در كارهاى خیر به یكدیگر كمك كنید ، حمایت‏هاى مردمى به جبهه‏ ها ،به سیل زده ها به کسانی که دست یاری دراز کرده اند. قرآن مى فرماید: « إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنینَ ؛خدا احسان شدگان را دوست مى‏ دارد . » و چقدر خوب است كه انسان محبوب خدا باشد. خیلی وقت ها در زندگی کارهایی را می کنیم که خدا از ما راضی باشد بد هم نیست اما اگر مى‏خواهیم خدا از ما راضى باشد ، خدا مى‏فرماید : به همدیگر خدمت كنید تاخدا دوستتان داشته باشد . و پیامبرفرمود: اگر مى‏خواهید خدا به شما كمك كند ، شما هم كمك حال مردم باشید.

✅ “محمد مهدی شهریاری” استاندار آذربایجان غربی و نماینده عالی دولت تدبیر و امید که هنوز جوهر حکمش در این استان خشک نشده و حدود 45 روزی است والی سرزمین مردان و زنانی شده که نامشان بر تارک و پیشانی نقشه ایران زمین حک شده از همان روز اول به همراه تیم مدیریتی اش و حوزه کاری نهادهای امدادی، مدیریت بحران و شهرداری ها شخصا پای کار آمد و با راهبری این کار خیر و خداپسندانه توانست کارنامه درخشان و قابل قبولی از مجموعه مدیریتی استان تا به امروز به یادگار بگذارد.

✅ جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی به مدیرعاملی دکتر محمودی ؛ امدادگرانی که شب و روزشان امداد به مردم است و سرما و گرما ، زمان و مکان ، مذهب و دین نمی شناسند و هر آنچه در توان دارند در طبق اخلاص و در راه خدمت و کمک بی منت به مردم انجام داده و جان و مال خود را فدا می کنند.

✅ مجموعه همیشه در صحنه ی سپاه شهدای آذربایجان غربی به فرماندهی سردار عابدین خرم یکی از نهادهای فعال و پویای حوزه خدمت رسانی در صحنه است که اقدام به برپایی چادر های محل جمع آوری کمک های مردمی نقش موثری در این بخش ایفا نموده و در حال حاضر هم در منطقه حضور دارند و قرار است بخش از بازسازی مناطق روستای در قالب اردوهای جهادی به بسیج سازندگی سپاه شهدا استان واگذار شود.

? مردم این استان از سردشت شیمیایی و مظلوم گرفته تا مهاباد با پیشنیه تاریخی و فرهنگی، بوکان شهر عروس ها، سلماس دیار خان تختی ، خوی زادگاه شمس و پوریای ولی، پیرانشهر مرزی شهر نماد مقاومت و ایثار در جوار حاج عمران پرخاطره ، ماکو دیار سردارخان ، میاندوآب زیبا ، نقده منطقه تاریخی و ملقب به دیار حسنلو ، تکاب طلایی و محروم ، اشنویه شهر گیلاس ها و همه ۱۷ شهر و روستاها و بخش های این استان با یک بسیج مردمی و خودجوش اقدام به برپایی چادر جمع آوری اقلام و کالاهای موردنیاز مناطق زلزله زده کرمانشاه کردند و با فعال سازی مراکز خیریه و پویش های همدلی و انسانیت بیش از 400 کامیون و باری راهی مناطق زلزله زده کردند تا در این کار خیر و خداپسندانه و خدمت به همنوعان خود مشارکت فعالانه داشته باشند.

✅اما پایان ماجرای غم انگیز زلزله کرمانشاه به اینجا ختم نشد و مردم و مسوولان دستگاههای اجرایی آذربایجان‌غربی همه و همه تا به امروز بیکار ننشسته و در راه خدمات رسانی به زلزله زدگان از هیچ کوششی دریغ نکردند و با ارسال محموله و کمک های خود سهم بزرگی در این کار خداپسندانه ایفا نمودند.

✅ بر اساس اعلام مسوولان استانی شهرستان دالاهوی کرمانشاه به عنوان شهرستان معین آذربایجان غربی انتخاب شده و قرار است ۲۰۰۰ واحد مسکونی روستایی توسط این بنیاد مسکن و سایر ادارات استانی احداث شود و در اثنای این کار، سپاه شهدا آذربایجان غربی نیز مسوول ساخت و احداث اماکن روستایی دیگر در  برخی از مناطق شده است.

 اکیپ های بهداشتی و درمانی ، راهداری، عمرانی و سایر نیروهای امدادی و حتی ماشین الات سنگین شهرداری ها هم پای کار آمدند و از همانا روز اول در منطقه حضور یافته و در راستای آواربرداري و کمک به اهالی گام برداشته اند.

◼️ مهم ترین نکته غم انگیز دیگر این حادثه تاسفناک شهادت شهیدهوانیروز شهید نیرپور از شهرستان سلماس و شهید راه ایثار و خدمت ابوبکر معروفی از بوکان بود که در مسیر خدمت گذاری به مردم جان خود را از دست دادند و به دیار حق شتافتند.

 بدون شک تاریخچه ایثار، مجاهدت، تلاش، رشادت، مشارکت و همدلی مردمان و اهالی بی ادعای این دیار متشکل از اقوام آذری ، کرد و آشوری و ارمنی ریشه در تاریخچه این سرزمین آریایی دارد و باید دست مریزاد و خدا قوت به همه مردم  گفت که دارا و ندارش ، چپ و راستش ، لباس شخصی و نظامیش ، کارمند و بازاریش ، بیکار و پرکارش ، رسانه ای و غیر رسانه ایش ، صاحب مسند و بی مسندش ، از دورترین نقاط مرزی و محروم پاک و مخلص از همان لحظه اول عزادار و اندوهگین مردمان کرمانشاهی در راه خدمت به بندگان خدا و هم ولایتی خودشان گام برداشتند و تاکنون هم در این مسیر احساس خستگی از خود نشان ندادند و  همین انتظار هم از مردم یک سرزمین اسلامی ، و قرآنی و الهی می رود که برای کمک به همنوع خود همیشه جلوتر از خادمین و کارگزاران نظام حرکت می کنند و به رنگ ، پوست  ، دین ، مذهب و قومیت هم کاری ندارند و اگر بگویم نه تنها سراسر آذربایجان غربی بلکه سراسر ایران کرمانشاهی دیگر بود چیزی به گزاف نگفته ایم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109582
یک دیدگاه

  1. اورموی مسلمان گفت:

    یاشاسین کرمانشاه همیشه کورد زبان ، یاشاسین اورموی های تورک،کورد و مسیحی.هیچ ملتی و نژادی به تورک ها نزدیک تر از کورد ها نیست،و برعکس ،ریشه تورک و کورد یکی است و بعبارتی هم ریشه هستند.معنی لغوی تورک و کورد نیز یکی است،و هر دوبه معنای پرورش دهنده هستند. یا ا…یا محمد(ص)

دیدگاه خود را به ما بگویید.