تاریخ انتشار :شنبه ۴ آذر ۹۶.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ

   423 بازدید

نماینده مردم ارومیه در مجلس : زنجیره صادرات سیب کشورهم مانند میز سیب باید در آذربایجان غربی باشد که سیاست های لازم جهت صادرات سیب باید در این استان اتخاذ شود.

جوان پرس :  معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت:شش هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صادرکنندگان پنج محصول کشاورزی کشور اختصاص و درحال حاضر به متقاضیان پرداخت می شود.

 محمدعلی طهماسبی در جلسه بررسی مسایل و مشکلات صادرات سیب آذربایجان غربی اظهارداشت: شش هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صادرکنندگان پنج محصول سیب، خرما، پسته، زعفران و کشمش اختصاص یافته است و این تسهیلات با عاملیت بانک کشاورزی پرداخت می شود.

وی ادامه داد: برای سورتینگ و بسته بندی محصولات کشاورزی نیز تسهیلات ۱۵ درصدی پرداخت می شود و متقاضیان می توانند از برندهای شاخص داخلی و هم خارجی استفاده کنند.

طهماسبی خاطرنشان کرد: اگر هرس و استفاده از نهاده های کشاورزی جدی گرفته شو، ۸۵ درصد  سیب تولیدی محصول مرغوب خواهد بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درامور باغبانی گفت: با تعریف برنامه و آیین کار مشخص و تعریف شده، می توان روی بورس سیب و محصولات تولیدی از آن در استان کار کرد.

طهماسبی با بیان اینکه اگر آذربایجان غربی خواستار ماندن زنجیره سیب در استان است، باید روی کالاها و فرآورده های آن کار شود افزود: تجهیز کارخانجات صنایع تبدیلی و تکمیلی با روشهای جدید جهت فراوری و تولید انواع محصولات فرعی تولیدات باغی و جلوگیری از خام فروشی لازم وضروری است.

وی یادآور شد: محدودیتی برای استفاده از خط ویژه اعتباری برای متقاضیانی که خواستار تسهیلات به منظور تجهیز واحدهای پرورش قارچ، گلخانه، سورت و بسته بندی انواع میوه و جعبه سازی؛ وجود ندارد و متقاضیان بدون محدودیت می توانند از آن استفاده کنند.

زنجیره صادرات سیب کشور در ارومیه راه اندازی شود

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی  هم گفت: زنجیره صادرات سیب کشورهم مانند میز سیب باید در آذربایجان غربی باشد که سیاست های لازم جهت صادرات سیب باید در این استان اتخاذ شود.

روح اله حضرت پور اظهارداشت: تصمیمات غیر کارشناسی در صادرات موجب خواهد شده که ما بازارهای سیب کشورهای هدف را ازدست بدهیم.

وی با تاکید بر اینکه تخصیص یارانه های صادرات و تولید برای کشاورزان و صادرکنندگان لازم و ضروری است عنوان کرد: تسهیلات بانکی با بهره بالا کفاف خرید دستگاههای سورت و بسته بندی برای باغدران را نمی کند.

حضرت پور با اشاره به اینکه معیشت کشاورزان استان با تولید سیب و انگور در استان گره خورده و حمایت از این بخش لازم و ضروری است گفت: بخشنامه های لازم جهت مصرف سیب در تمامی بخش های عمومی کشور باید صادر شود.

۳۰هزارتن سیب آذربایجان غربی به خارج از کشور صادر شد

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نيز گفت: باتوجه به پیگیری های انجام شده تا امروز بیش از ۳۰ هزارتن سیب از استان صادر شده و روند صادرات سیب ادامه دارد.

اسمعیل کریم زاده اظهارداشت: امسال در ۶۰ هزارهکتار از باغات سیب آذربایجان‌غربی بیش از یک میلیون و دویست هزار تن سیب درختی تولید شده است که از این میزان ۳۵۰ هزارتن سیب صنعتی در ۴۸ کارخانه صنایع تبدیلی و تکمیلی فراوری شده است.

وی ادامه داد: امسال به لحاظ شرایط آب و هوایی  این میزان افزایش یافت که با تدبیر به موقع جهت خرید تضمینی این مشکل برای اولین بار در کشور، تا حدودی تعدیل شد.

کریم زاده جایگزینی ارقام جدید پایه رویشی بجای ارقام قدیمی سیب،توسعه سیستم های نوین آبیاری تحت فشار، بکارگیری تجهیزات کاهش مخاطرات طبیعی،خرید تضمینی را از برنامه های سازمان در تولید سیب استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: امسال با پیگیری و حمایت نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و برای اولین بار در کشور خرید تصمینی سیب صنعتی در استان انجام شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109623
دیدگاه خود را به ما بگویید.