تاریخ انتشار :شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۱.::. ساعت : ۹:۲۱ ق.ظ

   428 بازدید

این قیمت یعنی کشاورز کشت نکن ، این قیمت یعنی فلج کردن کشاورز،الان از خودکفایی این محصول استراتژیک خارج شده ایم

به گزارش جوان ،بعد از گذشت حدود 10 روز از اعلام قیمت پیشنهادی دولت برای خرید تضمینی گندم از کشاورزان و باتوجه به افزایش کم قیمت سال 91 با سال 90 (چیزی حدود 350 ریال) و عدم ترغیب کشت این محصول توسط کشاورزان ،نمایندگان استان به این قیمت پیشنهادی در مصاحبه اختصاصی با پایگاه خبری جوان اعتراض کردند و قول پیگیری این موضوع در مجلس را به مردم دادند.

لازم به ذکر است که سطح زیر کشت گندم در کشور هر سال سیر نزولی به خود پیدا کرده و علت اصلی این موضوع هم به زعم کارشناسان ،قیمت گذاری نامناسب از سوی دولتی ها بوده است.

در استان آذربایجان غربی نیز که با مشکلات عدیده ای چون کمبود منابع آبی برای دریاچه ارومیه مواجه است فقط 150 هزار تن سال گذشته خرید داشته است و این در حالی است که سال 89 بیش از 500 هزار تن خرید داشته است و با این حال وخیم دریاچه به جای گندم ، کشت چغندر قند که آب مصرفی زیادی برای رشد لازم دارد زیاد شده به طوری که یکی از فرمانداران استان در جلسه ای به این موضوع اشاره کرده و خواستار پیگیری این موضوع به عنوان زنگ خطرتوسط مسئولان مربوطه شد.

کارشناسان پیش بینی می کنند چنانچه قیمت پیشنهادی برای گندم همین طور ثابت بماند دیگر کشاورزان رغبتی برای کشت این محصول استراتژیک نخواهند داشت و دیگر بار کشور با یک مشکل بغرنج تر دست و پنجه نرم خواهد کرد.

برای بررسی بیشتر این موضوع و دانستن نظرات نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ایران به سراغ چند تن از نمایندگان رفتیم . البته قابل ذکراست بیشتر از نیمی از نمایندگان یا گوشی های همراهشان خاموش بود یا به گوشی تلفن جواب نمی دادند و در اولین فرصت با دیگر نمایندگان هم مصاحبه خواهیم داشت.ان شاالله

نادر قاضی پور:این قیمت یعنی کشاورز کشت نکن، این قیمت… 

نادر قاضی پور اولین نماینده ای است که به سوال ما جواب داد. وی صحبت های خود را اینچنین آغاز کرد این قیمت یعنی فلج کردن کشاورز , این قیمت یعنی کشاورز کشت نکن، این قیمت… .

نماینده مردم ارومیه ادامه داد : با توجه به اینکه یکی از کالاهای اساسی ما گندم است و امام  ره و مقام معظم رهبری نیز تاکید خاصی بر روی تولید داخلی گندم دارند نیاز است دولت 10 درصد بیشتر از قیمت تمام شده گندم برای کشاورز این محصول را از وی خریداری کند تا کشاورز برای سال آینده امیدی برای کشت دوباره داشته باشد نه اینکه با توجه به افزایش قیمت انرژی و از آنجایی که ما کشت و صنعت نداریم و بوسیله هواپیما سمپاشی نمی کنیم و قیمت تمام شده بالای 4500 ریال است قیمت را 3950 ریال اعلام کنیم.

نادر قاضی پور گفت : لازم است دولت سریعا تغییرات در قیمت را انجام دهد تا مشکلی برای کشاورزان و همچنین کشور پیش نیاید.

سید سلمان ذاکر : این قیمت ها حتما باید تغییر کند

دومین نفری که موفق شدیم تا با ایشان هم صحبت شویم آقای ذاکر بود . سید ذاکر در این رابطه گفت متاسفانه قیمت ها با سال گذشته فرقی نکرده و این قابل قبول نیست، وی اضافه کرد که هنوز تلخی قیمت های پارسال در کام کشاورزان باقی مانده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس هشتم از تورم بالا و هزینه کود برای کشت و هزینه کارگر و مسائل این چنینی برای یک کشاورز علاقه مند صحبت کرد و این قیمت را پاسخگوی نیاز کشاورزان ندانست. همچنین سید سلمان ذاکر به متضرر شدن کشاورزان نیز اشاره کرد و گفت این قیمت ها حتما باید تغییر کند و ما حتما در مجلس پیگیر هستیم و اعتراض شدید خود را به دولت اعلام خواهیم کرد.

سید سلمان ذاکر همچنین به نکته جالبی نیز اشاره کرد . وی به عدم استقبال از کشت گندم در کشور توسط مردم و سو مدیریت وزارت جهاد کشاورزی در این مسئله اشاره کرد و به مسئولین گوشزد کرد که الان از خودکفایی این محصول استراتژیک خارج شده ایم و همانند محصولی چون نخود و لوبیا که زمانی در آن خود کفا بودیم و الان نیستیم محتاج کشورهای خارجی خواهیم بود.

وی همچنین از وزرای محترم مربوطه و شورای محترم قیمت گذاری تقاضا کرد که توجه ویژه برای احیای کشاورزی به خصوص گندم داشته باشند وگرنه وضع موجود وخیم تر خواهد شد.

علی پور : دولت با توجه به جهش تورم و افزایش قیمت ها تناسب را رعایت کند

علی پور یا همان رحمتی نماینده پیروز مجلس نهم است که بعد از یک ماه بر صندلی سلیمان جعفرزاده نماینده ماکو و چالدران و پلدشت تکیه خواهد زد. وی نیز از دولت تقاضا کرد تا با توجه به جهش تورم و افزایش قیمت ها تناسب را رعایت کرده و این موضوع را حتما مورد بررسی مجدد قرار دهد.

جواد جهانگیرزاده : دولت با این روند انگار دوست ندارد گندم کشاورزان را بخرد

جواد جهانگیرزاده نماینده دیگر مردم ارومیه نیز در پاسخ به سوال خبرنگار جوان اینگونه گفت که این حرکت دولت قابل تامل است و دولت کاملا بازار را از دست داده و حتی بعضی از دوستان وزارت خانه ای در دولت به دیگر همکاران خود در وزارت خانه های دیگر معترض هستند و آنها را مقصر می دانند مثلا وزارت جهاد کشاورزی وزارت صنعت معدن و تجارت را مقصر می داند و بالعکس.

وی می افزاید اگر ماست گران می شود اگر شیر گران می شود و یا دیگر مواد لبنی و یا اگر کود و هزینه مصرف انرژی و امثالهم گران می شوند ، چرا این تناسب در قیمت گندم دخیل نباشد و گندم هم گران نشود . چرا باید ما کاری کنیم که دیگر کشاورز جرات نکند گندم کشت کند . چرا که زیانده است و برای کشور مشکلاتی درست شود.

دکتر جهانگیرزاده مسئولین وزارت جهاد کشاورزی و شورای قیمت گذاری در دولت را مقصر در این امر می داند و می گوید دولت با این روند انگار دوست ندارد گندم کشاورزان را بخرد و به این خاطر حتما ما در مجلس اعتراض خواهیم کرد و این برای ما اصلا قابل پذیرش نیست.

خضری :من هم با نظر دیگر نماینده ها موافقم

خضری نماینده جدید مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی خیلی کوتاه جملات خود را بیان می کند. ولی در کل وی نیز همان حرفهای نمایندگان دیگر را تایید می کند.

نماینده سردشت می گوید : متولی قیمت گذاری محصولات کشاورزی باید جهاد کشاورزی باشد نه وزارت صنعت معدن و تجارت و یا جای دیگر تا دوباره شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

دکتر خضری مهتمرین و اساسی ترین مسئله را مدیریت دانست و گفت اگر مدیریت صحیح باشد معضلات ما درست خواهد شد و از آنجایی که عمده مردم استان کشاورزی می کنند من هم با نظر دیگر نماینده ها موافقم و باید قیمت گندم تغییر کند.

روح الله بیگی :این قیمت ها دلسرد کننده است

بیگی نیز به عنوان نماینده جدید مردم تکاب دراین باره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید و کشاورزان که عمدتا از قشر محروم هستند اشاره کرد و گفت دولت آنچنانکه باید و شاید حمابت خوبی از کشاورزان نکرده.

وی همچنین افزود : اگر کشور می خواهد رشد کند و به خود کفایی برسد باید از کشاورز حمایت کند نه اینکه زیر چکمه های بی عدالتی قیمت گذاری خود کمر کشاورز را بشکند و در این حالت است که عدم ترغیب کشاورز به سمت کشت گندم باعث بروز مسائل دیگر می شود و یا کشاورز ثروت خود را در شاخه دیگری سرمایه گذاری می کند. روح الله بیگی در پایان گفت این قیمت دلسرد کننده است و دولت بایدحتما قیمت را تغییر دهد.

پایگاه خبری جوان نیز امیدوار است تا شاید با همت مسئولین و دست اندرکاران این امر با رایزنی های خود در سطح کشوری قیمت گندم را تغییر دهند وگرنه به اذعان نمایندگان مجلس و کارشناسان این حوزه کشور با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

لینکهای مرتبط با این خبر

نرخ خرید تضمینی گندم حدود ۶۰۰ تومان تعیین شود

نظر خطیب نماز جمعه ارومیه درباره قیمت گندم

نظر مدیرکل جهاد کشاورزی استان درباره قیمت گندم

نظر مدیرکل غله استان ایلام درباره قیمت گندم


Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 3523
یک دیدگاه

  1. رسول گفت:

    مطلب زیر رو به نقل از ما در سایتتون قرار بدین

    نظرسنجی بین المللی پیرامون مالکیت جزیره «ابوموسی»
    http://uromnews.com/?p=13191

    فوری تا همه شرکت کنن

دیدگاه خود را به ما بگویید.