تاریخ انتشار :یکشنبه ۸ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۶:۰۰ ب.ظ

   266 بازدید

گذشت چند هفته از وقایع اعتراضی دی ماه، این فرصت را برای چهره های جریان اصلاحات به وجود آورده تا با درک و بررسی ریشه و پیامدهای این حوادث، بر بازیابی موقعیت و جایگاه خود در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور تمرکز کنند.

جوان پرس : گذشت چند هفته از وقایع اعتراضی دی ماه، این فرصت را برای چهره های جریان اصلاحات به وجود آورده تا با درک و بررسی ریشه و پیامدهای این حوادث، بر بازیابی موقعیت و جایگاه خود در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور تمرکز کنند.به گزارش ایرنا، شکل گیری تجمعات اعتراضی و کشیده شدن آن به برخی رفتارهای اخلالگرانه از مهمترین رویدادهای دی ماه امسال بود که همچنان بررسی عوامل و تبعات آن مورد توجه فعالان و صاحبنظران سیاسی قرار دارد.
اعلان حمایت از حق انتقاد و نیز اعتراض شهروندان به وجود مشکلات جامعه به ویژه دشواری و معضلات اقتصادی همچون فقر، فساد و بیکاری یکی از اصلی ترین واکنش ها به تحولات اخیر در میان مسوولان و نیز چهره های سیاسی کشور بود که البته با محکومیت اقدامات هنجارشکنانه و مداخله جویی های بیگانه همراه شد.
در این میان، اصلاح طلبان در چارچوب یکی از جریان های سیاسی اصلی و شناخته شده کشور کوشیدند ضمن همراهی با مطالبات عمومی، به بازتعریف اهداف و برنامه های خود با توجه به تحولات جدید بپردازند.
بخش عمده تلاش های اصلاح طلبان ناشی از طرح برخی شعارها با محتوای گذار از جریان های موجود سیاسی اعم از اصولگرا و اصلاح طلب و ابراز بی اعتمادی به این جریانات در دل تجمعات اعتراضی بود. به این ترتیب، انگاره ریزش هواداران جریان اصلاحات و رویکردانی و ناامیدی مردم از اصلاح طلبان موجب بیان اظهارنظرهای گوناگونی در این زمینه شد و همچنین چهره های این جریان را به تکاپویی آسیب شناسانه در جهت تعریف و تثبیت موقعیت سیاسی آنان در جامعه واداشت.

** تاکید بر حق اعتراض شهروندان و مسوولیت همه دستگاه ها
در جریان رخدادهای هفته دوم دی ماه، بسیاری مترصد اعلان مواضع چهره و گروه های اصلاح طلب در قبال اعتراضات و نیز اغتشاشات بودند. صدور بیانیه شامگاه یازدهم دی ماه «مجمع روحانیون مبارز» که به ریاست رییس دولت اصلاحات تشکیل جلسه داد، نخستین و اصلی ترین واکنش جمعی اصلاح طلبان به این رخدادها بود.
این بیانیه ضمن اشاره به حق مردم در اظهار و حتی فریاد مطالبات از طریق قانونی و اعتراضات مدنی و همچنین وظیفه مسوولان امر خصوصاً قوای سه گانه در شنیدن صدای ملت و ایجاد زمینه حل مشکلات و تامین مطالبات به حق آنان تصریح داشت حوادث تلخ روزهای اخیر در نقاط مختلف کشور نشان داد که عناصر فرصت طلب و عوامل آشوبگر با سوء استفاده از اجتماعات و اعتراضات آرام مردمی با ایجاد آشوب، ناامنی، تخریب اموال عمومی، اهانت به مقدسات دینی و ملی، و حتی قتل انسان های بیگناه، اهداف پلید دشمنان را دنبال می کنند.
همچنین دشمنان قسم خورده و کینه توز ملت ایران و در راس آنها آمریکا و عوامل زبون آنان همچون تروریست های منافق و برخی مزدوران منطقه ای آنان به حمایت و تشویق آشوبگران و اقدامات خشونت بار آنان پرداختند و عمق فریبکاری خود در ادعای دموکراسی و دلسوزی برای مردم ایران را به نمایش گذاشتند.
تخصیص بخش عمده این بیانیه به مداخله عوامل خارجی و برجسته ساختن نقش عناصر فرصت طلب و عوامل آشوبگر اما با انتقادهای تندی روبرو شد و برخی با تقویت ایده عبور از اصلاح طلبی، این جریان را به محافظه کاری و چشم پوشی بر مطالبات مردمی متهم ساختند.
حجت الاسلام «سید محمد خاتمی» چند روز بعد، نخستین واکنش فردی خود را به اعتراضات چند هفته پیش در چارچوب پیام تسلیت حادثه نفتکش سانچی منتشر ساخت. به گفته وی همه دستگاه‌ های حکومتی باید سهم خود را در قصور و تقصیر منجر به نارضایتی‌ها بپذیرند و باید فضایی فراهم شود تا مردم بتوانند خواست‌ها و مطالبات خود را با امنیت و حتی بدون لکنت به زبان آورند.
وی همچنین درباره تبعات تحقیر مردم و نمک پاشیدن به زخم آنها، نادیده گرفتن معترضان و اغتشاشگر خواندن آنان و نیز فرصت طلبی دشمنان برای استفاده از نارضایتی ها هشدار داد.
رییس دولت اصلاحات همچنین در نخستین روز بهمن ماه و در دیدار با اعضای انجمن مدرسین دانشگاه‌ها، ضمن اشاره به مخاطرات بی اعتمادی مردم به جناح های جمهوری اسلامی و ضرورت پرهیز از براندازخواندن معترضان بیان داشت منشا آنچه در جامعه ما رخ داد، بروز نارضایتی و بروز نوعی بی‌اعتمادی جامعه به حاکمان و جریاناتی است که در نظام هستند اعم از اصلاح طلبان و دیگران؛ یعنی توقعات برآورده نشده است.
این اظهارات رییس دولت اصلاحات هر چند با استقبال بسیاری از چهره های سیاسی روبرو شد اما بازخوردهایی منفی را نیز به بارآورد از جمله راه اندازی موج هایی در فضای مجازی که خود نوعی اعتراض به مواضع رییس دولت اصلاحات بود. مشابه چنین واکنشی پس از حمایت وی از رییس جمهوری و دسیسه خواندن القای پیشیمانی از رای دادن به «حسن روحانی» صورت گرفت و رییس دولت اصلاحات را هدف انتقادات تندی قرار داد.

** چاره جویی اصلاح طلبان برای کسب ابتکار عمل در فضای تازه
برخی چهره های اصلاح طلب از سخنان خاتمی استقبال و اظهارنظرهایی هم راستا با وی ابراز کردند. از جمله «محمدعلی ابطحی» رییس دفتر و معاون حقوقی و پارلمانی دولت اصلاحات، در آخرین روزهای ماه گذشته در مصاحبه ای بیان کرد: اگرچه به صورت کلی به عنوان اصلاح طلب معتقدم که جریان اصلاح طلبی با حرکت های خیابانی، تخریب و آتش زدن اموال عمومی سازگاری ندارد و جریان اصلاح طلب یک جریان انقلابگر نیست اما ادبیات سخن گفتن با معترضان و مخالفان نباید خشونت و نفرت جدید بیافریند.
دسته ای از اصلاح طلبان در جریان تحولات اخیر به دسیسه های خارجی برای ضربه زدن به فرایند اصلاحات در این پرداختند. از جمله «محسن آرمین» نماینده مجلس ششم در یادداشتی با اشاره به تلاش های اپوزسیون خارج از کشور علیه جریان اصلاح طلبی نوشت: پروژه ممنوعیت اصلاحات در ایران و روند ناامید کردن مردم از این جریان از یک سو به افزایش حجم بحران‌ها و گسترش بیشتر نارضایتی‌های مردم دامن می‌زند و از سویی دیگر دشمنان ایران را به طمع میی اندازد تا برای رسیدن به مقصد امیدوارتر شوند.
همچنین «عبدالله ناصری» دیگر چهره اصلاح طلب معتقد است تهاجم تبلیغاتی علیه اصلاح‌ طلبان را از این منظر می ‌بینم که این نکته از سوی جامعه مدنی ادراک شده که اصلاح‌طلبی اولین و آخرین سنگر نجات کشور است و چون اپوزیسیون خارج‌نشین در پی تغییر ساختار و حکومت در ایران هستند این سوپاپ اطمینان که اصلاح‌طلبان هستند را شناخته و آن را به خوبی نشانه گرفته‌اند.
از دید برخی اصلاح طلبان، انگاره عبور از این جریان سیاسی تصور و ایده ای است که بیشتر از سوی رقبای سیاسی داخلی مطرح می شود. در این ارتباط «محمدجواد حق‌شناس» عضو شورای شهر تهران و شورای مرکزی حزب «اعتماد ملی» در گفت وگویی رسانه ای تصریح کرد مردم به اصلاح طلبان پشت نکرده اند.
وی می گوید: جریانی که با اصلاح طلبی همراهی دارد در اعتراضات دی ماه سکوت کرد و بازیگر صحنه نبود. با این حال، ما شاهد بودیم حتی چهره های شاخص اصلاح طلب که از وقایع 88 به شدت آسیب دیده بودند و بعضی از آنها 6 سال زندان تحمل کردند، میدان دار دعوت جامعه به آرامش بودند.
وی افزود: جریان اصلاح طلبی همچنان جریان مسلط روز است و اعتماد اکثریت جامعه را با خود همراه دارد. یعنی اگر جریان اصولگرا بر این باور است که فضای امروز به نفع جریان اصلاح طلبی نیست، قطعا نمی تواند ادعا کند که اگر ریزشی در جامعه شود، این ریزش موجب ارتقای موقعیت آنها خواهد شد بلکه برعکس اگر ریزشی شکل بگیرد، به مراتب سهم جریان اصولگرایی از این ریزش بیشتر خواهد بود.
با این حال، گروهی از ضرورت برخی اقدامات برای تداوم اقبال هواداران اصلاحات به این جریان سخن گفته اند. از دید «علی تاجرنیا» عضو حزب «اتحاد ملت ایران اسلامی» راهبرد اصلاح‌طلبان در دو دهه گذشته، همسویی با مردم بوده است، چه در مقطعی که نگاهش به طبقه فرودست بوده و شعار عدالت اجتماعی داده و چه مقطعی که برای طبقه متوسط از آزادی سیاسی سخن گفته است. مهم این است که مردم به‌نوعی احساس کرده‌‌اند جریان‌های موجود سیاسی کارآمدی ندارند و فقط حرف می‌زنند. به این ترتیب تاجرنیا رفع بحران کارآمدی را اصلی ترین بایسته پیش روی جریان اصلاحات دانسته است.
«غلامرضا ظریفیان» معاون وزیر علوم دولت اصلاحات یکی از جدی ترین چالش های پیش روی اصلاح طلبان را تمرکز بر امور سیاسی دانسته و گفته است اصلاح‌طلبان زمانی می‌توانند چتر خود را بر تمام آحاد جامعه گسترده کنند که از اصلاحات معطوف به سیاست به اصلاحات معطوف به جامعه گزایش یابند. مسائل موجود در جامعه به قدری گسترده است که عرصه سیاسی را هم شامل می شود از جمله اشتغال، ازدواج، اوقات فراغت، دنیای مجازی، دسترسی آزاد به گردش اطلاعات، رفاه اجتماعی، کاهش فاصله طبقاتی، کرامت و منزلت اجتماعی و… .
به همین خاطر «عباس عبدی» روزنامه نگار اصلاح طلب ضرورت انجام «خانه تکانی» در این جناح را یادآور شده و همچنین اظهار داشته جریان اصلاح‌طلب می‌تواند نزدیک‌تر به ساختار رسمی عمل کند و به اصلاح آن کمک کند، در‌عین‌حال می‌تواند مواضع روشن‌تر و مشخص‌تری نسبت به ناهنجاری‌ها و نابخردی‌های وضع موجود داشته باشد.
یکی دیگر از موضوعاتی که درهمین خصوص مطرح شد، موضع اصلاح طلبان در قبال دولت و کاستی های عملکرد مسوولان اجرایی است که به نظر می رسد قاطبه چهره های جریان اصلاح طلب را پس از تحولات اخیر به تداوم حمایت و همزمان نقادی از دولت همصدا ساخته است.
در همین ارتباط، چند روز پیش «فیض الله عرب سرخی» عضو شورای مرکزی سازمان «مجاهدین انقلاب اسلامی» در گفت وگویی با یکی از رسانه ها ضمن تاکید بر بایسته های شکل گیری گفت وگو میان گروه و جریان های مختلف سیاسی بیان داشت: طبیعتاً قرار نیست ما در مقابل رفتارهای خطا، اشتباه و یا خارج از برنامه دولت آقای روحانی موضع سکوت داشته باشیم، اما توجه کنید در حال حاضر دولت آقای روحانی تقریباً چند ماه است که مستقر شده است. این مطالبه‌گری و این همه حملات و همجه‌های گسترده علیه دولت بی‌سابقه است.
به گفته وی روحانی ممکن است وعده‌هایی را داده باشد که بالا‌تر از جایگاه ریاست جمهوری و قانون کشور باشد ما باید این‌گونه رفتار‌ها را نقد کنیم. اصلاح‌طلبان با نقد دولت مشکلی ندارند اما نقد غیر از تخریب است. نباید بگذاریم انتقاد دستمایه تخریب، حملات غیرمعقول و غیر منطقی به دولت شود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 111432
دیدگاه خود را به ما بگویید.