تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ

   193 بازدید

معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت : متاسفانه دفع فاضلاب در برخی از روستاها استان به صورت نامناسبی صورت گرفته و همین امر باعث آلودگی آب‌های سطحی و زیر سطحی و در نتیجه بروز بسیاری از بیماری‌ها شده است.

جوان پرس : معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت : متاسفانه دفع فاضلاب در برخی از روستاها استان به صورت نامناسبی صورت گرفته و همین امر باعث آلودگی آب‌های سطحی و زیر سطحی و در نتیجه بروز بسیاری از بیماری‌ها شده است.

حجت جباری در گفت‌وگو با فارس در مهاباد، اظهار داشت: بی‌شک نیاز است تا در زمینه دفع صحیح و اصولی فاضلاب‌های روستایی و همچنین محل مناسب دفع پسماندهای شهری اقدامات مناسب و سریعتری در دستور کار ادارات ذی ربط قرار گیرد.

وی افزود: متاسفانه دفع فاضلاب در برخی از روستاها استان به صورت نامناسبی صورت گرفته و همین امر باعث آلودگی آب‌های سطحی و زیر سطحی و در نتیجه بروز بسیاری از بیماری‌ها نیز شده که ضروری است با جدیت در این ربطه،اقداماتی از سوی ادارات مربوطه صورت پذیرد.

معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان در ادامه افزود: محل دفع پسماندهای شهری یکی دیگر از معضلات این اداره کل در سطح استان است که متاسفانه این محل‌ها به دلیل بی توجهی بخش فنی مهندسی، با بی‌دقتی به محل دفع پسماندها اختصاص داده شده و حتی در برخی موارد تخلیه پسماندهای شهری در این مکان‌ها به‌صورت غیرقانونی نیز دفع می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این اداره در بخش سیستم‌های تصفیه فاضلاب واحدهای صنعتی بزرگ در استان اقدامات مناسبی را صورت داده و در این بخش با پیگیری‌های انجام شده اداره کل حفاظت از محیط زیست استان و شهرستانها، تلاش است تا ابتدا تمامی واحدهای بزرگ صنعتی و سپس واحدهای کوچک استان وارد این مرحله شود.

جباری ادامه داد: خوشبختانه پسماندهای بیمارستانی در سطح استان به صورت مناسب جمع آوری و امحاء شده اما تاکنون در بخش سیستم‌های تصفیه فاضلاب شهری به آمار و عملکرد مطلوب نرسیده که این اداره تلاش دارد در صورت اختصاص اعتبارات لازم در این زمینه نیز اقدامات موثری را به انجام رساند.

وی در زمینه ورود فاضلاب‌های شهری به دریاچه ارومیه نیز گفت: 80 درصد از فاضلاب شهر ارومیه تصفیه شده و ممکن است سایر آن به همراه آب رودخانه‌ها وارد دریاچه ارومیه شود، بنابراین بی‌شک هیچگونه فاضلاب خامی وارد دریاچه نشده و آنچه که باعث کدر شدن آب ورودی به دریاچه شده، بالا رفتن غلظت آب رودخانه‌ها در اثر ترکیب شدن با 20 درصد باقی مانده فاضلاب تصفیه نشده شهر است ضمن اینکه این اداره به طور مرتب پایش‌های خود را در این زمینه انجام و با متخلفان برخورد می‌کند.

معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان‌غربی ضمن اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم سبز کشور در استان گفت: در این زمینه هفت شهر استان از جمله ارومیه، مهاباد، خوی، سلماس، ماکو، بوکان و سردشت میزبان برگزاری این جشنواره و نیز برگزاری نمایشگاه‌های مختلف عکس و اجرای تئاتر در استان بوده‌اند.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را ارتقاء آگاهی و فرهنگ مردم و مسئولان در خصوص اهمیت حفاظت از محیط زیست دانست و خاطر نشان کرد: متاسفانه در سالهای گذشته نسبت به حفظ محیط زیست در همه حوزه‌ها کوتاهی کرده و همین امر سبب شده تا اکنون با مشکلات بزرگ زیست محیطی همچون تخریب محیط زیست، آلودگی و کاهش بسیار محسوس آب‌های سطحی و زیر سطحی و مهمترین آن خشک شدن دریاچه ارومیه و تالاب‌ها و رودخانه‌ها مواجه شویم.

جباری ادامه داد: علاوه بر آثار بسیار فاخر فیلم سازان و مستندسازان داخلی،  48 اثر نیز از کشورهای دیگر در این جشنواره آثار خود را به نمایش گذاشتند که در این بین پخش و اجرای بیش از 100 اثر به استان آذربایجان‌غربی اختصاص داده شد.

وی افزود: بی‌تردید بسیار مهم است که همه با بازنگری در رفتار خود، از این پس از محیط زیست، این میراث کهن گذشتگانمان به درستی حفاظت کرده زیرا که اگر روند تخریب آن ادامه پیدا کند تا چند سال آینده با معضلات بسیار مهمی دست به گریبان می‌شویم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 107556
دیدگاه خود را به ما بگویید.