تاریخ انتشار :جمعه 4 جولای 14.::. ساعت : 10:30 ق.ظ

   328 بازدید

43844

 نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: متاسفانه رفتار مسئولان فرودگاه نيز با اتباع بيگانه و حتي نمايندگان مجلس کشورمان نيز مطلوب نيست بنابراين بايد با رفتارهاي مناسب علاوه بر جذب توريست از کشورهاي عربي، از ساير کشورهاي اروپايي و آمريکايي نيز گردشگر وارد ايران کنيم.

جوان پرس / اسكندر خنجري : از موقعي كه ساكنان اقليم كردستان عراق براي درمان و مداوا اروميه را انتخاب كردند ” مصطفي ” هم بساط كار كردن در مزرعه را كنار گذاشت و به قول خودش بالاخره فرصتي پيش آمد تا ره صدساله را يك شبه طي كند. اهالي روستايي كه مصطفي در آن زندگي مي كند معتقدند كه او عقل درست و حسابي ندارد و كارهايش روي حساب و كتاب نيست نشان به آن نشان كه نزديك 40 سالش شده اما زندگي مشخصي ندارد و هر از گاهي روستا را ترك مي كند و هر آنچه كه پس انداز كرده را آن طرف مرز خرج خوشگذراني مي كند. انگار نه انگار سالها براي آن پول عرق ريخته است.

 

 

اوضاع (  مصطفي ) اما اين روزها تغيير كرده و او را نه تنها نمي شود در روستا و سر مزرعه پيدا كرد بلكه فقط در محوطه بيمارستانهاي اروميه پرسه مي زند. پاتوقش بيمارستان آذربايجان و خيابان خانباباخان در خيام شمالي است.

 

بيماراني كه از اقليم كردستان عراق مي آيند را به قول خودش شكار مي كند و با واسطه هايي كه توانسته با برخي پزشكان و مراكز درماني برقرار سازد آنها را به آن سمت سوق مي دهد. چندباري جوياي اوضاع كارش شدم اما هر بار كه قصد داشت توضيح بيشتري از نحوه كارش بدهد موبايلش زنگ خورده و او با كساني كه از آن طرف مرز خواهان آمدن به مراكز درماني اروميه بودند سر صحبت را باز مي كرد و آنچنان از الفاظ علمي و پزشكي در صحبت هايش بكار مي برد كه بنده خداي آن طرف خط گمان مي برده كه اين آقا مصطفي نه تنها دلال سلامت نيست بلكه براي خودش دكتري است.

 

كوچك و بزرگ پزشكان اين شهر را مي شناسد. معروف و غير معروف. حتي شماره شناسنامه و جنبه هايي از زندگي خصوصي برخي ازآنها را هم مي داند.

 

خودش مي گفت كه برخي از پزشكان را كه به اقليم كردستان عراق براي درمان بيماران برده حتي بساط كباب خوري را هم پهن كرده و حسابي با آنها رفيق است.

 

مراجعه كنندگان از اقليم كردستان عراق هم كه اين ارتباطات و لابي گري ( مصطفي ) را مي بينند حسابي به او اعتماد دارند. خودش مي گفت كارش به جايي رسيده كه از اقليم كردستان نصف شب با او تماس مي گيرند تا از نحوه مصرف دارو سوال كنند.

 

مصطفي ديگر مجبور نيست پاي پياده اين بيمارستان و آن مطب را گز كند. از وقتي كار و كاسبي اش رونق گرفته براي خودش زندگي جديدي در مركز شهر دست و پا كرده و خودروي مدل بالايي هم خريده است. خودش مي گفت كه اگر پول اضافي از اين بيماران عراقي نگيرد و درصد خودش را از بابت معرفي بيمار به فلان دكتر و بيمارستان نگيرد امورات زندگيش نمي چرخد.

 

رشد صنعت توريسم درماني در ايران با انصاف پزشکان گره خورده است

 

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: رعايت انصاف و عدالت در موضوع توريسم درماني سبب توسعه اين صنعت در جامعه مي شود در حالي که برخي پزشکان با بي توجهي به اين مسئله به کشور، آبرو، حيثيت و اخلاق ايراني خيانت مي کنند.

 

عابد فتاحي در گفت و گو با تسنيم، اظهار کرد: براي رشد صنعت توريسم درماني در کشور بايد فضاي مناسبي از لحاظ آرامش روحي و معنوي به وجود آيد.

 

وي افزود: امنيت بسيار پايداري در کشور برقرار است که خود نعمتي براي جامعه است در حالي که بسياري از کشورهاي منطقه خاورميانه به ويژه عراق درگير مبارزه با تروريست هاي تکفيري و سلفي هستند.

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: بنابراين با توجه به امنيت کشور و با توجه به اينکه در ايران پزشکان بسيار قدرتمندي مشغول فعاليت هستند و اينکه ايران اسلامي جزو 10 کشور برتر جهان در حوزه گردشگري است مي توان از اين مزيت ها به نفع کشور استفاده کرد.

فتاحي اظهار کرد: متاسفانه با توجه به اينکه توريسيم درماني چندين برابر توريسم عادي ارزآوري براي کشور دارد، از ظرفيت هاي فراوان کشورمان براي جذب توريسيم استفاده نشده است.

 

وي گفت: اقليم کردستان عراق از نظر پزشکي بسيار ضعيف است براي همين بيشتر از ساير نقاط دنيا به براي درمان مراجعه مي کنند بنابراين بايد دفاتري در کشورهاي هم جوار ايجاد کرده و تورهاي دسته جمعي را براي درمان وارد ايران کنيم.

 

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: بايد با دنيا ارتباط بهتري داشته باشيم و در اين زمينه مسئله رواديد را سخت نگيريم و از سوي ديگر بايد فرودگاه ها، پروازها و مرزهاي کشورمان آمادگي داشته باشند.

 

فتاحي افزود: همسايه ايران يعني ترکيه با توسعه زيرساخت ها و مهيا کردن امکانات و هتل ها و برقراري پروازهاي بين المللي توانسته جهانگرد بسياري را جذب کند در حالي که در ايران امکانات و زيرساخت هاي لازم وجود ندارد.

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: متاسفانه رفتار مسئولان فرودگاه نيز با اتباع بيگانه و حتي نمايندگان مجلس کشورمان نيز مطلوب نيست بنابراين بايد با رفتارهاي مناسب علاوه بر جذب توريست از کشورهاي عربي، از ساير کشورهاي اروپايي و آمريکايي نيز گردشگر وارد ايران کنيم.

 

فتاحي تصريح کرد: ايران به لحاظ زيبايي، مهمان نوازي، تمدن، فرهنگ، گردشگري و امنيت در جايگاه برتر دنيا قرار دارد و بايد با گردشگرها با انصاف و احترام برخورد شود.

 

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: متاسفانه پزشکان کشورمان انصاف و عدالت را در مواجه با بيماراني که از اقليم کردستان وارد ايران مي شوند رعايت نمي کنند و با کلاه برداري مالي از آنان خدمات کمتري به آنان مي دهند.

 

 

وي افزود: پزشکاني که چند برابر پول ويزيت از بيماران خارجي اخذ مي کنند به کشور، آبرو، حيثيت و اخلاق ايراني خيانت مي کنند چون براي کسب منافع خود چهره زشتي از کشورمان را به دنيا ارائه مي دهند.

فتاحي تصريح کرد: بنابراين مي توان گفت که کشورمان آماده توريسم درماني نيست چون در زيرساخت ها مشکلات اساسي دارد و رعايت اخلاق در کشور با اتباع بيگانه رعايت نمي شود.

 

موضوعي كه دكتر فتاحي هم از آن اطلاع دارد اما در مصاحبه با تسنيم ذكر نكرده بحث دلالي است . كساني كه با برقراي ارتباطي نامتعارف با پزشكان و مراكز درماني باعث مي شوند تا پول بيشتري از سوي گردشگران حوزه سلامت پرداخت شود و اين موجبات دلخوري آنان را فراهم مي كند وبارها نگارنده شاهد بودم كه مراجعه كنندگان از اقليم كردستان عراق بخاطر اين هزينه هاي اضافي نامتعارف ترجيح داده اند كه به تبريز و تهران بروند.

 

بايد دراين زمينه بررسي و پيگيري کنند زيرا اين دلال بازي‌ها به حوزه سلامت صدمه مي‌زند. همين شرايط هم باعث شده تا بسياري از افرادي که در حوزه گردشگري سلامت فعال هستند به دلالي روي‌آورده‌اند. به اين معنا که پورسانتي جهت آوردن بيمار دريافت مي کنند سپس او را رها مي کنند، اين درحالي است که توسعه گردشگري سلامت بايد با برنامه ريزي و دقيق انجام شود. گفته مي‌شود صنعت توريسم در دنيا دومين صنعت پردرآمد مي‌باشد.

 

 همچنين از حوزه‌ي سلامت به عنوان سومين بازار پردرآمد در جهان ياد مي‌شود که در کشورهاي پيشرفته حوزه‌ي سلامت بيش از 10درصد از توليد ناخالص ملي را تشکيل مي‌دهد. تلفيق اين دو بازار بزرگ براي ايجاد يک بازار مشترک، يقينا منجر به ايجاد يک حوزه‌ي اقتصادي مطمئن و سود آور خواهد شد. شواهد موجود، نرخ رشد صنعت گردشگري را 4/3 درصد اعلام مي‌کند، در حالي که نرخ رشد براي صنعت گردشگري سلامت حدود10 درصد مي باشد.

 

 

در برخي کشورهاي دنيا، موضوع توريسم درماني از اجزاي لاينفک نظام سلامت مي‌باشد که توجه به آن، باعث ايجاد درآمدهاي پايدار براي سيستم سلامت اين کشورها شده است. تا سال 2011، ساليانه حدود 50 ميليارد دلار از طريق توريسم درماني عايد کشورهاي مقصد مي‌شد. در اين ميان، سهم سيستم سلامت کشورمان از اين رقم 600 ميليون دلار در سال گذشته بوده است، که از فروش خدمات به 85 هزار نفر گردشگر سلامت حاصل شده است

 

 

تجارت خدمات سلامت در دنيا به چهار شکل صورت مي‌گيرد که يکي از اشکال آن گردشگري سلامت مي‌باشد. گردشگري سلامت، نوعي از گردشگري است که به منظور حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمي و ذهني فرد به مدتي بيش از24 ساعت و کمتر از يک سال صورت مي‌گيرد. صاحبنظران اين حوزه، گردشگري سلامت را برحسب نوع و کارکرد خدمت مورد نظر گردشگر به سه دسته تقسيم کرده‌اند : گردشگري تندرستي که به مسافرت گردشگر به مناطق داراي جاذبه‌ها و خدمات طبيعي (مانند چشمه هاي آبگرم) جهت تجديد نيرو و نه براي درمان ميگويند. در اين نوع گردشگري، هدف درمان نيست و لذا عوامل پزشکي نيز حضور ندارند. گردشگري درماني اما، به مسافرت جهت استفاده از منابع طبيعي ( مانند چشمه هاي آبگرم) ولي اينبار جهت درمان و يا گذراندن دوره نقاهت و البته تحت نظر پزشک صورت مي گيرد. در بحث گردشگري پزشکي که نوع ديگري از گردشگري سلامت مي باشد، مسافر (بيمار) جهت استفاده از خدمات ويژه ي پزشکي مانند انواع جراحي ها و اعمال درماني در مراکز بيمارستاني سفر ميکند.

كارشناسان براي توسعه‌ي گردشگري پزشکي قائل به وجود 5 فاکتور اصلي هستند: نخست دانش و مهارت ارائه دهندگان خدمت، دوم هزينه هاي درمان در کشور مقصد، سومين عامل تکنولوژي روز درماني و همچنين استانداردها، قوانين مرتبط با سهولت پذيرش توريسم در کشور مبدا و همچنين زيرساختهاي گردشگري.

مشخص نبودن قيمت تمام شده‌ خدمات پزشکي

يکي از چالشهاي امروز نظام سلامت کشور، مشخص نبودن قيمت تمام شده‌ خدمات پزشکي مي‌باشد. رفع اين مشکل به ميزان بسياري به ساماندهي نظام سلامت کشور کمک خواهد کرد. مشخص نبودن قيمت تمام شده‌ي خدمات پزشکي منجر به از دست رفتن بازار تجارت بين المللي خدمات سلامت کشور خواهد شد، چرا که از طرفي گردشگر سلامت بدنبال خدمت ارزان مي‌باشد و از سوي ديگر رشد و توسعه‌ي اين صنعت نيز در گرو تحصيل سود از گردشگري مي‌باشد. لذا با توجه به بازار رقابتي در اين حوزه، نياز به اطلاع دقيق از ميزان قيمت تمام شده خدمات مي‌باشد تا در سايه‌ي آن بتوان يک قيمت تعادلي براي ارائه خدمات به گردشگر پزشکي تعيين کرد. قيمتي که رضايت بيمار و سود ارائه دهنده خدمت را تضمين کند. متاسفانه، علي رغم تاکيد قانون، قيمت تمام شده خدمات پزشکي در کشور ما به طور دقيق مشخص نيست و اين موضوع يکي از نقاط ضعف ما براي توسعه ي گردشگري سلامت مي‌باشد.

چرخه‌ي ارائه ي خدمات سلامت به گردشگران، يک چرخه با مراحل مختلف و متوليان متعدد است که با توجه به اين موضوع، نيازمند يک هماهنگي قوي در اين زمينه مي باشد. وزارت بهداشت، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري، وزارت امور خارجه و چندين دستگاه ديگر از دستگاههاي درگير در اين حوزه مي‌باشند که بايستي جهت پذيرش توريست در اين حوزه با يکديگر هماهنگي داشته باشند.

ضعف ساماندهي در اين حوزه به قدري است که مسئولين را وادار به اعتراف به اين نکته نموده است که ؛ درصد زيادي از توريسم درماني توسط دلالان اين حوزه هدايت مي‌شود.

Print Friendly
کدخبر : 41068
یک دیدگاه

  1. برزگر says:

    این فرمایش ایشان برای بنده و مهمان خارجی اینجانب هم ، با یک رفتار زشت و ناپسند مسئولین فرودگاه روبرو و اتفاق افتاده که متاسفانه رفتارهای غلط و نابجا خودشون رو در قالب قانون توجیه نموده که جای واقعاً تاسف برای ما

دیدگاه خود را به ما بگویید.