تاریخ انتشار :جمعه ۹ شهریور ۹۷.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ

   392 بازدید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: درصددیم ارومیه بعنوان مهد طب مدرن ایران ثبت ملی شود.

جوان پرس : رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: درصددیم ارومیه بعنوان مهد طب مدرن ایران ثبت ملی شود.

دکتر جواد آقازاده در مراسمی بمنظور گرامیداشت روز دارو ساز طی سخنانی به تاریخچه علم طب اشاره کرده و گفت: آذربایجان غربی و ارومیه را می توان مهد پزشکی ایران دانست بطوری که در سال ۱۸۳۵ اولین درمانگاه طبی مدرن ایران در ارومیه تاسیس شد و در حدود ۱۴۰ سال قبل اولین بیمارستان ایران و اولین دانشکده پزشکی ایران در ارومیه افتتاح شدند، بعدها اولین دوره آموزش پرستاری خاورمیانه نیز در ارومیه راه اندازی شد و اولین دانشکده پرستاری ایران نیز در این شهر راه اندازی شده است.

وی افزود : برنامه های طبی این شهر و منطقه همه در تاریخ یگانه بوده اند از جمله اینکه اولین قرنطینه مدرن بیماری های واگیردار در زمان ناصرالدین شاه و اولین مرکز بهداشت روستایی ایران نیز به نام این شهر ثبت شده اند.

آقازاده اضافه کرد: زمانی که در ایران جراحی به مفهوم واقعی وجود نداشت دکتر رایت و دکتر گرانت دو جراح برجسته جهانی در ارومیه طبابت می کردند  . وقتی نام جراحی به میان آمد باید از همشهری دانشمندمان دکتر ویپل معروف هم نام ببریم او متولد و بزرگ شده و تحصیل کرده ارومیه بود و نامش بر روی مراکز درمانی مهمی در جهان می درخشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در ادامه تصریح کرد: فعالیت پزشکی و درمانی بدون پزشک معنا ندارد و پزشکی یک مشعل تاریخ ساز است و یک پزشک با مجموعه فعالیت های خود می تواند در تاریخ ماندگار باشد و ما تلاشگران این عرصه نیز باید نسبت به حفظ این تاریخ جدیت کنند لذا دانشگاه علوم پزشکی در صدد جمع آوری اسناد پزشکان قدیمی منطقه و اثرگذار برای راه اندازی موزه تاریخ پزشکی ارومیه  می باشد و تیمی را برای جمع آوری این اسناد تاریخی بکار گرفته ایم .

 آقازاده اضافه کرد: مجموعه اسناد و مدارک موجود در تاریخ دانشگاه و طبابت استان و اولین های پزشکی ایران و خاورمیانه این قابلیت را به منطقه می دهد که درصدد هستیم ثبت ملی اولین های پزشکی ایران و بعبارت دیگر مهد طب مدرن ایران به نام شهر ارومیه و پزشکان این شهر را انجام دهیم و به جد دنبال آن خواهیم بود تا برند پزشکی مدرن ایران به نام این شهر و منطقه ثبت شود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116931
دیدگاه خود را به ما بگویید.