تاریخ انتشار :شنبه 25 فوریه 17.::. ساعت : 10:00 ق.ظ

   173 بازدید

واعظی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: افزایش 70 درصدی حجم مبادلات بین ایران و جمهوری آذربایجان نشان دهنده عزم دو کشور برای توسعه روز افزون روابط اقتصادی است.

جوان پرس : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت: تا قبل از پایان سالجاری رئیس جمهوری آذربایجان به ایران سفر می کند.

محمود واعظی پنجشنبه شب در همایش تجاری ایران وآذربایجان در ارومیه با بیان اینکه روابط دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان در ابعاد مختلف به سرعت در حال گسترش است افزود: با توجه به اینکه رئیس جمهور آذربایجان به دعوت روحانی دو هفته آینده به ایران سفر می کند پیش بینی شده تا ۵ تا ۸ سند همکاری مشترک به امضا برسد.

وی با بیان اینکه توسعه روابط دو کشور بسیار راهبردی است افزود: ایران و آذربایجان از نظر قومی، فرهنگی، دینی و تاریخی مشترکات زیادی دارند عنوان کرد: این مشترکات امروز یکی از پشتوانه های اصلی توسعه روابط همه جانبه دو کشور به شمار می رود.

واعظی با بیان اینکه تا ۱۰ روز آینده سند همکاری ایران و آذربایجان در تهران به امضای دکتر روحانی و الهام علی اف خواهد رسید افزود: ۵ تا ۸ سند جدید همکاری امشب تدوین خواهد شد که مهمترین آنها حمل ونقل ریلی و هوایی، گردشگری، سرمایه گذاری، تسهیلات ویزا، بهداشت و استاندارد است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز صادرات ترانزیتی ایران به اروپا از طریق جمهوری آذربایجان در فروردین سال آینده خبر داد و گفت : با اتمام پروژه راه اهن آستارا آستارا تحولی در مبادلات تجاری دو کشور اتفاق خواهد افتاد.

واعظی با تاکید بر اینکه امروز بسترهای لازم برای ارتقای روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور بواسطه امضای اسناد تجاری فراهم شده است گفت: روابط دو کشور به سرعت در حال توسعه است و برای تداوم این امر اگر سند همکاری لازم باشد مورد بررسی و توافق قرار می گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از اسناد به امضا رسیده بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان در سالهای اخیر به عنوان یکی دیگر از پشتوانه های توسعه روابط دو کشور نام برد و افزود: برای تداوم این امر اگر سند همکاری لازم باشد مورد بررسی و توافق قرار می گیرد.

واعظی با بیان اینکه به منظور تسهیل در مبادلات تجاری در اوایل سال بعد امکان صادرات کالا از طریق حمل و نقل ریلی مرز آستارا آغاز می شود عنوان کرد: یکی از موافقتنامه های مدنظر حمایت و جلب سرمایه گذاری در هر دو کشور است که بزودی اجرایی می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه آذربایجان غربی ظرفیت و پتانسیل های بالایی در زمینه های اقتصادی دارد اظهارداشت: امیدواریم همایش امروز فرصتی برای بررسی راهکارها و تدوام همکاریها باشد.

واعظی با بیان اینکه هم اکنون روابط حمل و نقل، گردشگری بین دو کشور در حال توسعه است گفت: در آینده نزدیک کشور جمهوری آذربایجان زمینه اخذ ویزا برای مسافران ایرانی از تمامی مبادی خروجی را فراهم خواهد کرد.

وی با بیان اینکه امسال رشد تجاری دو کشور به ۷۰ درصد رسیده است گفت: در سالهای اخیر سرمایه گذاری خوبی تجاری بین دو کشور با استفاده از ایجاد شرکت های تجاری ایجاد شده است که امیدواریم در جریان سفر رئیس جمهور آذربایجان به ایران زمینه امضای تفاهم نامه توسعه حجم سرمایه گذاریها بین دو کشور فراهم شود.

Print Friendly
کدخبر : 101954
دیدگاه خود را به ما بگویید.