تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷.::. ساعت : ۷:۳۰ ب.ظ

   448 بازدید

فساد به ‌عنوان موضوعی که از نظر همه مردم در همه جوامع یک پدیده نامطلوب است، دیده می‌شود و برای رفع، مبارزه و کاهش آن در دنیا کار‌های مختلفی انجام شده است.

جوان پرس : فساد به ‌عنوان موضوعی که از نظر همه مردم در همه جوامع یک پدیده نامطلوب است، دیده می‌شود و برای رفع، مبارزه و کاهش آن در دنیا کار‌های مختلفی انجام شده است.

روزنامه روزان با درج یادداشتی به قلم مرتضی عزتی استاد دانشگاه نوشت: یک دسته از تئوری‌های مبارزه با فساد، فساد را حاصل ویژگی‌های فردی افراد می‌دانند و یک دسته فساد را حاصل شرایط و موقعیت اجتماعی و ساختاری و ساختار‌های قانونی و نهادی می‌دانند. یک دسته دیگر از تئوری ‌ها بحث مبارزه نشدن و آزاد نبودن و مشابه اینها را در نظر می‌گیرند ولی در مجموع اگر همه آنها را کنار هم بگذاریم، می‌بینیم بحث ساده ‌ای را همه با هم مطرح می‌کنند که فساد زمانی رخ می‌دهد که برای آن کسی که فساد را انجام می‌دهد منافعی بیشتر از هزینه هایش داشته باشد. همه دنیا به شکل‌های مختلف در بحث قانون‌گذاری‌ها و مبارزه با فساد و محدود کردن شرایط و زمینه‌های فساد به این جنبه‌ها خیلی اهمیت می‌دهند.

از نظر تئوری در اقتصاد می‌گویند که اگر افراد وضعیت اقتصادی‌شان خوب باشد، گرایش به فساد‌شان کاهش پیدا می‌کند. ما شاید نتوانیم وضعیت اقتصادی را یکی دو روزه اصلاح کنیم، شاید زمان بر باشد ولی یک اقدام پایه‌ای است. اگر ما رشد اقتصادی خوبی پیدا کنیم و وضعیت در آمدی مردم خیلی خوب شود، قطعا فساد خیلی کاهش پیدا می‌کند. از آن طرف در بحث‌های نهادی اگر ما نهادهای لازم را فراهم کنیم تا افراد بتوانند از راه‌های سالم سرمایه‌دار و ثروتمند شوند به دنبال راه‌های سالم می‌روند و از راه‌های مفسدانه و غیر قانونی پرهیز می‌کنند. از طرف دیگر اگر نهاد‌های قانونی و حقوقی مبارزه با فساد محکم و قوی باشند (قوه ‌قضائیه و نهاد‌های نظارتی قوی) و مجازات‌های سنگین اعمال کنند، بد نیست ولی همه اینها یک مقدار زمان می‌برد و باید ما طی زمان این کار را انجام دهیم.

راهکار اساسی برای مبارزه با فساد افزایش و شدت بخشیدن به هزینه‌های انجام فساد است، در این زمینه خاص به‌صورت ویژه ما باید نظارت را تقویت کنیم به نحوی که نیرو‌های نظارت کننده را مستقل کنیم، از طرف دگر هم قدرت اعمال نفوذ گروه ها، جناح‌ها و افراد و ثروتمندان را در بخش‌های مختلف قضائی، قانون‌گذاری و اجرایی به حداقل برسانیم. مهم‌تر از همه اینها این است که هر مجرمی در هر سطحی به شدیدترین شکل ممکن مجازات شود، یعنی هزینه انجام فساد به شدت بالا رود در کنار آن نظارت هم تقویت شود و قوه ‌قضائیه قوی داشته باشیم تا کار آمدی اینها بتواند به سرعت مفسدین را بگیرد.

این می‌تواند یک راهکار بنیادی و پایه‌ای باشد، در همه دنیا ثروتمندان و قدرتمندان سیاسی نفوذ کرده و از این نفوذ برای منافع ‌شان استفاده می‌کنند اما آنجا با ساز و کار‌های مستقل نظارتی از قوه‌ قضائیه و مجریه تا نهاد‌های نظارتی مردمی مثل رسانه‌ها و مشابه اینها به شدت فعال و قدرتمند هستند و به هم کمک می‌کنند تا اگر فسادی رخ داد به سرعت شناسایی شود و یک قوه ‌قضائیه و عامل اجرایی مجازات قوی کمک می‌کند تا فساد در آن کشور‌ها از طریق نفوذ در دستگاه‌ های اجرایی، قانون ‌گذاری و غیره به حداقل برسد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 116681
دیدگاه خود را به ما بگویید.