تاریخ انتشار :پنج شنبه ۸ تیر ۹۱.::. ساعت : ۱۲:۱۲ ق.ظ

   382 بازدید

پایگاه خبری تحلیلی جوان/ رسانه‌های ما در یک کلام مروج بی‌حجابی هستند. چه صداوسیما، چه سینما و چه نشریات عموماً مروج بی‌حجابی هستند. نه تنها حجاب اسلامی را ترویج نمی‌کنند، بلکه آن را عموماً تخطئه می‌کنند، به سخره می‌گیرند و زیر سؤال می‌برند. این رسانه‌ها، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، بی‌حجابی و رفتارهای خلاف عفت و شرع را ترویج می‌کنند.
رواج پدیده‌ی بی حجابی از دیر باز موردتوجه و اعتراض مسئولین و مردم بوده است. بررسی نهاد های مجری و اثر گذار در،تحلیل اقدامات سی ساله ‌ینظام جمهوری اسلامی و… از مباحثی است که در گفت‌و گو با «دکتر محمد صادق کوشکی» عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی پی گرفته‌ایم.
مهم‌ترین راهکار برخورد با مسئله‌ی بی‌حجابی را چه می‌دانید؟
اصولاً در همه‌ی نظام‌های سیاسی جهان برای پیاده کردن منویات فرهنگی‌ـ‌اجتماعی‌ و همین طور مباحث مربوط به حوزه‌ی امنیت ملی از ابزارهای متنوعی استفاده می‌شود. بحث حجاب در جامعه‌ی ما از یک سو کاملاً فرهنگی‌ـ‌اجتماعی است و از سویی دیگر به حوزه‌ی امنیت ملی برمی‌گردد. بنابراین این بحث نیز تابع همان قاعده است؛ یعنی، بایستی از همه‌ی ابزارهای موجود، اعم از قانونی، انتظامی و فرهنگی، برای پیاده‌سازی این مقوله در جامعه بهره‌ گرفت. هر کدام از این ابزارها در جای خودشان کاربرد خاصی دارند و نمی‌توان هیچ کدام از آن‌ها را رد کرد و گفت اولویت با کدام یک است. در واقع باید مجموعه‌ای از ابزارها را به خدمت گرفت تا نظام بتواند افق مطلوب خودش را در مورد مسئله‌ی حجاب، پوشش و عفاف در سطح جامعه محقق کند.
همان طور که فرمودید، اقدامات فرهنگی یکی از ابزارهای تحقق این امر هستند. کارنامه‌ی 30 سال گذشته‌ی جمهوری اسلامی و نقاط قوت و ضعف آن را در انجام اقدامات فرهنگی در این زمینه چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در زمینه‌ی ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در کشور، همانند سایر امور مثبتی که قرار بود ترویج داده شود، متأسفانه همواره شاهد بی‌‌برنامگی و رهاشدگی بوده‌ایم. پدیده‌ی حجاب در حوزه‌ی فرهنگ نه متولی خاصی داشته و نه یک دستگاه فرهنگی به ترویج حجاب و عفاف اهتمام داشته است. کسی پیگیر این مسئله نبوده است. به همین خاطر، تقریباً می‌توانیم بگوییم در این 33 سال در ترویج فرهنگ حجاب و عفاف کار خاصی صورت نگرفته است. برنامه‌ریزی و تقسیم کاری در این زمینه وجود نداشته و عملاً‌ این موضوع رها شده است. البته شاید یک فرد یا سازمان به صورت خیلی محدود، جسته‌وگریخته و خودجوش اقداماتی در این زمینه انجام داده باشد؛ اما به هیچ عنوان حرکت سازمان‌یافته، هماهنگ و منسجمی در خصوص ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در 33 سال گذشته نداشته‌ایم.
یک سری از فرصت‌ها از دست رفته‌اند، اما فرصت‌هایی وجود دارند که از آن‌ها استفاده نمی‌شود. به نظر شما، چه راهکاهایی پیش روی ما قرار دارد؟
قدم اول شاید این باشد که به سراغ تصمیمات اتخاذشده در این زمینه برویم. خوشبختانه شورای فرهنگی‌ـ‌اجتماعی زنان، زیرمجموعه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه‌ی نسبتاً جامع و مطلوبی را در خصوص ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در سال 83 تصویب کرده است. در این مصوبه برای بیش از 26 دستگاه دولتی وظیفه مشخص شده است که چگونه در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب مشارکت کنند.
این مصوبه را بزرگان و نخبگان جامعه هم دیده‌ و پسنده‌اند. این مصوبه از اولین مصوباتی است که در آن به صورت منسجم، هماهنگ و در عین حال اصولی حرکت به سمت ترویج فرهنگ عفاف و حجاب دیده شده است؛ اما متأسفانه در ابلاغ این مصوبه، که بایستی از سوی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به 26 دستگاه زیرمجموعه ابلاغ می‌شد، تا امروز اهمال شده و رئیس‌جمهور از سال 84 تا امروز از ابلاغ این مصوبه خودداری کرده است. بنابراین اولین قدم در این زمینه می‌تواند ابلاغ این مصوبه از سوی رئیس‌جمهور به 26 دستگاه مخاطب باشد. اگر این اتفاق بیفتد، ما شاهد یک اتفاق هماهنگ و منسجم در این 26 دستگاه خواهیم بود تا به صورت نظام‌مند و ایجابی در راه ترویج حجاب و عفاف حرکت کنند.
ضرورت وجود برخوردهای بازدارنده در قبال هنجارشکنان را چه اندازه می‌دانید؟
همیشه ممکن است افرادی در جامعه وجود داشته باشند که قانون‌شکنی کنند و کل جامعه را به خطر بیندازند. چنین افرادی در همه‌ی جوامع، از جمله جامعه‌ی ما، وجود دارند. اساساً به همین خاطر تقریباً در همه‌ی جوامع بشری یک نیروی مقتدر مسلح برای حفظ نظم، تحت عنوان پلیس یا نیروی انتظامی، تشکیل شده است.
به همین خاطر، بدیهی است که باید با قانون‌شکنانی که حجاب شرعی یا عفت عمومی را رعایت نمی‌کنند و در سطح جامعه مرتکب تخلف می‌شوند برخورد انتظامی و به دنبال آن، بر اساس قانون، برخورد قضایی شود. اما متأسفانه در این میان دو نکته وجود دارد: یکی اینکه نیروی انتظامی در این مسیر به طور جدی و منسجم حرکت نکرده و شدت و ضعف داشته است. بعضی وقت‌ها در یک شهر ضعیف عمل کرده و گاهی شدت عمل داشته است. شاید یکی از دلایل این امر این باشد که ناجا نزدیک به 52 وظیفه‌ی متنوع دارد و یکی از وظایف این نهاد مقابله با بد‌حجابی و رفتارهای مخالف با عفت عمومی است.
بنابراین ممکن است به واسطه‌ی اینکه ناجا اشتغالات بسیار متنوعی دارد، دوستان در دفاع از خودشان بگویند که ما واقعاً نمی‌‌رسیم؛ یعنی، نیرو، نفرات و امکانات کافی برای انجام وظیفه در این عرصه را نداریم. تا حدودی این نکته هم پذیرفته است. مسئله‌ی دیگر این است که الزاماً‌ دغدغه‌ی عزیزان ناجا همیشه این قضیه نبوده و به میل فرماندهی و کارکنان این نهاد بستگی داشته است. در بحث مقابله‌‌ی انتظامی با مفاسد اخلاقی، بد‌حجابی و بی‌عفتی خیلی کم پیش آمده است که ناجا با تمام توان وارد شود.
از سویی دیگر، مکمل رفتارهای نیروی انتظامی باید اِعمال قانون از سوی قوه‌ی قضاییه باشد که متأسفانه قوه‌ی قضاییه هم در این زمینه وظیفه‌اش را به خوبی انجام نداده است. اگر بررسی کنیم که چند نفر تا امروز به واسطه‌ی ارتکاب جرم بی‌حجابی یا رفتارهای خلاف عفت از سوی قوه‌ی قضاییه محکوم و مجازات شده‌اند، به این نتیجه می‌رسیم که آمارها خیلی پایین است، در حالی که تعداد متخلفین خیلی زیاد است. خود این موضوع نشان می‌دهد که قوه‌ی قضاییه در این عرصه عملکرد قوی و درستی نداشته و بسیار ضعیف عمل کرده است.
علاوه بر این‌ها، قوانین فعلی بازدارنده نیستند. در زمینه‌ی پوشش، فقط ماده‌ی 836 قانون مجازات اسلامی را داریم که جریمه‌ی سبک مالی و چند ضربه شلاق را در نظر گرفته است. قانون عقب‌مانده است. مجازات‌ جرایم بد‌حجابی و رفتارهای خلاف عفت باید از جنس محرومیت‌های اجتماعی باشد، نه جریمه‌ی 50 هزار تومانی یا شلاق. جریمه‌ی نقدی بازدارنده نیست و شلاق هم ممکن است مشکلات دیگری ایجاد کند، اما محرومیت‌های اجتماعی مجازاتی است که اولاً مثل شلاق بازتاب‌های حقوق بشری ندارد و ثانیاً ضمانت اجرایی دارد.
باید نظارت جدی باشد؛ یعنی، باید یک دستگاه بالادستی، مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیته‌ای داشته باشد که این کمیته، در زمینه‌ی بحث حجاب و عفاف، برای رسانه‌ها سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی کند و حتی اگر لازم شد، با آن‌ها برخورد کند.‌ برای این کار باید ضمانت اجرایی داشته باشد.
بنابراین، چه از سوی مجلس و چه از سوی دولت یا نیروی انتظامی، باید برای مقابله با افرادی که پوشش و عفت اسلامی را رعایت نمی‌کنند، اعم از زن و مرد، قوانینی پیشنهاد شود که مجازات‌هایی از نوع محرومیت‌های اجتماعی را برای این افراد به همراه داشته باشد. اگر چنین قوانینی تصویب شود، خیلی دقیق‌تر می‌توان با متخلفین برخورد کرد.
یکی از ابزارهای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف رسانه‌ها هستند. در بخش رسانه‌ها، مثل صداوسیما، مطبوعات و سینما، وضعیت ما چگونه است؟
رسانه‌های ما در یک کلام مروج بی‌حجابی هستند. چه صداوسیما، چه سینما و چه نشریات عموماً مروج بی‌حجابی هستند. نه تنها حجاب اسلامی را ترویج نمی‌کنند، بلکه آن را عموماً تخطئه می‌کنند، به سخره می‌گیرند و زیر سؤال می‌برند. این رسانه‌ها، به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، بی‌حجابی و رفتارهای خلاف عفت و شرع را ترویج می‌کنند.
راهکارهای مقابله با این وضعیت را چه می‌دانید؟‌
باید نظارت جدی باشد؛ یعنی، باید یک دستگاه بالادستی، مثل شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیته‌ای داشته باشد که این کمیته، در زمینه‌ی بحث حجاب و عفاف، برای رسانه‌ها سیاست‌گذاری و تصمیم‌سازی کند و حتی اگر لازم شد، با آن‌ها برخورد کند.‌ برای این کار باید ضمانت اجرایی داشته باشد.
از سویی دیگر، دستگاه‌های مسئول، مثل وزارت ارشاد و صداوسیما، باید بحث حجاب و عفاف را جدی بگیرند و دغدغه‌ی این موضوع را داشته باشند. قبل از هر چیز باید به دستگاه‌های تحت نظارت خودشان اجازه ندهند حجاب را تمسخر کنند، آن را جدی نگیرند یا بدحجابی را اشاعه دهند. در مرحله‌ی دوم باید به سمت ترویج حجاب و پوشش اسلامی بروند و مردم را تشویق به رعایت حجاب و عفاف کنند.
امروز مسلم و بدیهی است که ترویج بد‌حجابی از جمله ابزارهای جدی دشمن در مقوله‌ی جنگ نرم است. از آنجایی که مبنای نظام ما دینی است و نظام اسلامی بر دین مردم استوار است، دشمنان ما به دنبال این هستند که با ترویج بد‌حجابی و مفاسد اخلاقی و اجتماعی پایه‌ی نظام را سست کنند و از بین ببرند. هدف نهایی آن‌ها این است که حکومت اسلامی در بین مردم پشتوانه‌‌ی دینی نداشته باشد.
در واقع وقتی جامعه با ترویج مفاسد اخلاقی، بد‌حجابی و فحشا به سمت دوری از ارزش‌های دینی حرکت کند، نظام دینی هم دچار فروپاشی خواهد شد. به همین خاطر، بحث ترویج بد‌حجابی و مفاسد اخلاقی به نوعی تهدید امنیت ملی و نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.
برهان
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5862
دیدگاه خود را به ما بگویید.