تاریخ انتشار :شنبه 27 ژوئن 15.::. ساعت : 4:30 ب.ظ

   1011 بازدید

۱۷۳۲۵۹۰
راه آهن ارومیه به مراغه به طول ۱۸۵ کیلومتر در دست احداث است که از این میزان ۸۵ کیلومتر در سالهای گذشته اجرا و به بهره برداری رسیده و ۱۰۰ کیلومتر از آن هم اکنون در دست احداث است.

جوان پرس / سکینه اسمی : عملیات اجرایی راه آهن ارومیه – مراغه از سال ۸۰ آغاز و بر خلاف وعده های مکرر مقامات کشوری، استانی و محلی با گذشت نزدیک ۱۵ سال هنوز به اتمام نرسیده و همچنان از کمبود اعتبار رنج می برد. به گزارش مهر ؛ طرح راه آهن مراغه – ارومیه به طول ۱۸۵ کیلومتر در پنج قطعه بیش از ۱۵ سال است در حال اجراست و تاکنون با گذشت سالها از روند اجرای آن تنها ایستگاه میاندوآب و مهاباد آن به سرانجام رسیده اند.

در این راستا مقرر بود ایستگاه های نقده سال گذشته و ایستگاه ارومیه نیز سالجاری به مرحله بهره برداری برسند که کمبود اعتبار و حجم بالای مطالبات پیمانکاران موجب شده این وعده ها محقق نشود و روند کند این طرح همچنان ادامه داشته باشد.

بهره مند بودن از راه آهن، آزادراه، بزرگراه در استانهایی نظیر آذربایجان غربی به دلیل هم مرزی با سه کشور خارجی با توانمندی های بازرگانی بین المللی ضرورتی است که متاسفانه تاکنون چندان مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است.

در حال حاضر اتمام این طرح یکی از دغدغه های اصلی و مطالبات مردم و مسئولان آذربایجان غربی همچنان از کمبود اعتبار رنج می برند اعتباراتی که به دلیل تزریق اندک در صورت تخصیص گاه به گاه نیز صرف پرداخت مطالبات پیمانکاران می شود.

۱۰۰ کیلومتر از طرح راه آهن ارومیه – مراغه در دست ساخت است

سرپرست مدیریت ساخت و توسعه راههای اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در خصوص روند اجرای این طرح ملی به مهر گفت: راه آهن ارومیه به مراغه به طول ۱۸۵ کیلومتر در دست احداث است که از این میزان ۸۵ کیلومتر در سالهای گذشته اجرا و به بهره برداری رسیده و ۱۰۰ کیلومتر از آن هم اکنون در دست احداث است.

سلیمان قره باغی با بیان اینکه این طرح شامل هشت ایستگاه فرعی و اصلی در شهرستانهای میاندوآب، مهاباد، نقده، ملکلن و ارومیه است اظهارداشت: متوسط پیشرفت فیزیکی این ایستگاه ها تاکنون ۴۵ درصد است که بزرگترین ایستگاه این محور در ارومیه قرار دارد.

وی با اشاره به روند عملیات اجرایی محور و ایستگاه راه آهن در ارومیه عنوان کرد: این محور با زیربنایی بالغ بر ۱۰ هزار و ۹۹۵ کیلومتر مربع در حال اجراست که ۳۶.۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد ولی پیشرفت ساختمام اصلی ایستگاه ارومیه هم اکنون ۷۰ درصد است.

قره باغی  اعتبارات مصوب سال ۹۲ این طرح را ۸۰۰ میلیارد ریال و سال ۹۳ را ۶۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: اعتبارات مصوب سال ۹۳ کمتر از ۲۰ درصد تخصیص داشت که بخشی از آن صرف پرداخت مطالبات پیمانکاران شد.

اتمام طرح ۴۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

سرپرست مدیریت ساخت و توسعه راههای اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی کل اعتبار طرح بر اساس موافقتنامه را سه هزار و ۳۰۵ میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: اعتبار هزینه شده طرح تاکنون چهار هزار و ۹۷۶ میلیارد ریال است که از این میزان یک هزار و ۵۶۱ میلیارد ریال آن صرف هزینه های زیرسازی و مابقی جهت ریل گذاری هزینه شده است.

قره باغی با بیان اینکه محور راه آهن مراغه – ارومیه در محدوده استان آذربایجان غربی به طول ۱۳۵ کیلومتر است گفت: ۳۵ کیلومتر از این محور احداث و به بهره برداری رسیده است و ۱۰۰ کیلومتر از این محور در قالب پنج قرار داد به پیمانکاران ذیصلاح واگذار شده است.

وی متوسط پیشرفت فیزیکی محور واقع شده در آذربایجان غربی را ۷۰ درصد اعلام کرد و اظهارداشت: تاکنون کل اعتبار هزینه شده برای محور و ایستگاه ها بالغ بر ۲۰۷۰ میلیارد ریال است که اتمام آن نیز ۴۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

سرپرست مدیریت ساخت و توسعه راههای اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی مجموع مطالبات پیمانکارات را ۱۷۵ هزار و ۴۷۶ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: در سفر آتی رئیس جمهوری به آذربایجان غربی امیدواریم بخشی از نیاز اعتباری طرح تامین شود.

اتمام طرح راه آهن مراغه – ارومیه از مهمترین مطالبات در سفر ریاست جمهوری است

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در خصوص آخرین وضعیت راه آهن ارومیه – مراغه گفت: متاسفانه به دلیل کمبود اعتبارات شاهد کندی روند اجرای این طرح و محقق نشدن وعده ها در این خصوص هستیم که امیدواریم در سفر رئیس جمهوری و هئیت دولت به استان شاهد تسریع در روند اجرای آن باشیم.

هادی بهادری با بیان اینکه اتمام این طرح یکی از خواست های اصلی مردم و مسئولان منطقه است اظهارداشت : تامین اعتبارات این طرح نیازمند پیگیری جدی مسئولان استان و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و نیز مدیران ذیربط استانی است که در سالجاری این پیگیری ها باید با قوت بیشتری ادامه داشته باشد.

وی در خصوص آخرین وضعیت این طرح ملی عنوان کرد: در حال حاضر عملیات اجرایی طرح ادامه دارد و ایستگاه و خطوط ریلی نقده و ارومیه با تزریق اعتبارات مورد نیاز در حال اجرا هستند که در صورت تامین منابع مالی مورد نیاز تسریع می یابد.

بهادری با بیان اینکه کمبود اعتبار مشکل اصلی طرح راه آهن مراغه – ارومیه است افزود : بر اساس پیش بینی های صورت گرفته امسال ۹۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه ملی اعتبار پیش بینی شده که با تخصیص این میزان اعتبارات نمی توان امیدی به اتمام هرچه سریعتر این طرح داشت.

ضریب نفوذ شبکه ریلی در یک کشور، شاخص مهمی از توسعه اقتصادی بوده ولی با وجود قدمت ۸۰ ساله راه ‌آهن در کشورمان، این زیرساخت مهم توسعه اقتصادی و ترانزیتی در آذربایجان غربی از ضریب نفوذ کمتری برخوردار است.

حمل و نقل ارزان، ظرفیتهای گسترده انتقال بار و مسافر و راحتی و سهولت در امر ارتباطات، امنیت و راحتی آن برای مسافرت های طولانی از بزرگترین مزایای خط آهن در این منطقه است ولی مردم این دیار سالهاست از این نعمت محروم اند.

Print Friendly
کدخبر : 70093
دیدگاه خود را به ما بگویید.