تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ آذر ۹۶.::. ساعت : ۹:۵۹ ب.ظ

   298 بازدید

حسین فروزان در بازدید از روستاهای منطقه بورالان گفت:سازمان منطقه آزاد ماکو هرآنچه در توان دارد در جهت رفع مشکلات مناطق محروم در طبق اخلاص نهاده و همه نهادها، سازمان ها و خود مردم نیز باید در جهت رفع این مشکلات تلاش کنند.

جوان پرس : حسین فروزان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در بازدید از روستاهای منطقه بورالان گفت:سازمان منطقه آزاد ماکو هرآنچه در توان دارد در جهت رفع مشکلات مناطق محروم در طبق اخلاص نهاده  و همه نهادها، سازمان ها و خود مردم نیز باید در جهت رفع این مشکلات تلاش کنند.

“روستای گریک” با جمعیت حدود 300 نفر در 35 کیلومتری شمال غرب ماکو و در دامنه کوه آرارات هم مرز با ترکیه، اولین مقصد حسین فروزان بود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در بازدید از مدرسه خیر ساز آدم پیرا در روستای گریک ضمن انتقاد از وضعیت نامناسب نگهداری، تاسیسات و نظافت مدرسه گفت: یک انسان خیر و بزرگوار زحمت کشیده و یک مدرسه ای زیبا در این روستا احداث کرده است لذا شایسته نیست در نگهداری و نظافت آن کوتاهی کنیم.

رفع مشکلات مناطق محروم و عشایر در دستور سازمان منطقه آزاد ماکو
حسین فروزان برای رفع مشکل سیستم گرمایشی این مدرسه قول مساعدت  داد و از خرید یک دستگاه مینی بوس برای ایاب و ذهاب دانش آموزان از روستاهای اطراف در صورت تامین راننده آن توسط اداره آموزش و پرورش خبر داد.
همچنین وی درمورد رفع مشکلات اهالی این روستا در برخی ادارات ازجمله منابع طبیعی، آب روستایی و… قول مساعد داد.

“روستای پنجرلو” این روستا در منطقه بورالان قرار دارد و با جمعیت 1000 نفر (۱22خانوار) جزو روستاهایی است که مهاجرت کمتری به شهر داشته اند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در دیدار با اهالی این روستا از وضعیت آموزش و مدارس این روستا گلایه کرد و گفت: روستایی با جمعیت 1000 نفری شایسته نیست مدرسه ای کانکسی داشته باشد و اهالی باید همت به خرج دهند و با دعوت از خیرین نسبت به احداث مدرسه اقدام کنند.

رفع مشکلات مناطق محروم و عشایر در دستور سازمان منطقه آزاد ماکو
وی قول مساعد برای اجرای طرح هادی روستایی و آسفالت داد و  گفت: این روستا بانوان توانمند با مهارت های بالا دارد و سازمان منطقه آزاد ماکو آماده است درجهت ساماندهی ، آموزش و فراهم آوردن زمینه خود اشتغالی و تولید در منزل مساعدت کند.

” روستای اغگل” در منطقه بورالان قرار دارد و با جمعیت آن  1100 نفر (۱۸۲خانوار)  جزو روستاهای منطقه بورالان در مرز ترکیه است.
حسین فروزان در دیدار با دانش آموزان و اهالی این روستا، گفت: متاسفانه یکی از مشکلات عمده این روستا؛ بارماندگی دختران از تحصیل در پایه های راهنمایی به بالا است.
وی گفت: بزودی با تجمیع آمار مربوط به بازماندگی تحصیلی و دلایل آن که عمدتا محرومیت و عدم استطاعت مالی است در این زمینه اقداماتی در این منطقه انجام می دهیم.

رفع مشکلات مناطق محروم و عشایر در دستور سازمان منطقه آزاد ماکو
فروزان بهسازی و احداث سرویس بهداشتی این مدرسه، احداث مدرسه سه کلاسه برای دختران پایه راهنمایی را از نتایج بازدید از این روستا عنوان کرد و گفت: پروژه بهسازی و احداث 44 کیلومتر راه روستاییمنطقه بورالان در دست اجرا است که امیدواریم مشکل راه این روستا نیز حل شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اقدامات اشتغالزایی برای عشایر را مهم خواند و گفت: ما آماده ایم هر 6 ماه یکبار تولیدات بانوان این روستاها که عمدتا قالی و گلیم است در نمایشگاه در معرض فروش قرار دهیم و درصورتی که صنایع دستی آنها در حد مرغوب نباشد برای آموزش و بالابردن مهارت های آنان از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
وی گفت: اگر انتظار داشتیم باشیم دولت تمام مشکلات را حل کند قطعا امکان پذیر نیست و باید با همت تمامی اهالی روستا و همراهی با دهیار و شوراها مشکلات را حل کنیم.

” روستای دیم قشلاق” با جمعیت 1200 نفر با 200 خانوار در منطقه بورالان و نزدیک مرز ترکیه واقع است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در بازدید از مدرسه این روستا برای تعمیر و بهسازی درب های این مدرسه، رفع مشکل آنتن دهی و اجرای طرح هادی قول مساعد داد و گفت: بسیاری از مشکلات این روستا با همت خود اهالی قابل حل است من نمی دانم چرا همه در انتظار کمک دولت هستند.
وی استفاده از  نیروی کار بومی روستا در اجرای طرح های عمرانی را تاکید کرد و گفت: بالا بردن سطح معیشت مردم با شعار امکان پذیر نیست. مردم روستا پتانسیل ها و ظرفیت هایشان را در جهت اشتغالزایی، شناسایی و از طریق دهیاران و شوراها به اطلاع سازمان منطقه آزاد برسانند تا مساعدت کنیم.
فروزان با اشاره به اینکه مشکلات یکی دو تا نیست افزود: بهسازی راه روستای در سال آینده جزو برنامه های سازمان است. بحث مشکل آب آشامیدنی روستا نیز مهم است و در این زمینه پیگیری می کنیم.

رفع مشکلات مناطق محروم و عشایر با همت جمعی امکانپذیر است

وی قول مساعد برای کمک در جهت تامین سیستم گرمایشی مسجد این روستا داد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109847
دیدگاه خود را به ما بگویید.