ركوردزني بنياد مسكن انقلاب اسلامي آذربايجان غربي در بازسازي مناطق سيل زده | جوان پرس
تاریخ انتشار :چهار شنبه 26 آوریل 17.::. ساعت : 1:52 ب.ظ

   465 بازدید

ابرهاي سياه به هم گره خورده بودند. باد مي‌وزيد. بوي فاجعه مي‌داد.

جوان پرس : ابرهاي سياه به هم گره خورده بودند. باد مي‌وزيد. بوي فاجعه مي‌داد. باران هم مي‌آمد، رگباري. همه چيز در يک لحظه اتفاق افتاد. باران‌هاي سيل‌آسا به شهرها و روستاهايي از آذربايجان غربي تاخت تا يك کودک به کام مرگ فرو برود و صدها نفر هم بي خانمان شوند.. اين باران‌هاي هولناک که گريبانگير بخش کشاورزي، پل ها و جاده ها، تاسيسات آب شرب و واحدهاي مسکوني خسارت و 90 روستا در شهرستان اروميه و شهرهاي جنوبي استان شده بود از صبح 25 فروردين ماه تا روز دوشنبه 29 فروردين ماه، موج وحشتي به راه انداخت.
شهر محمديار از جمله شهرهايي بود كه در سيل اخير متحمل بيشترين خسارتهاي مالي شد. باران‌هاي فصلي در اين شهر شروع به باريدن گرفت. باران شلاقي مي‌باريد و بعد آب بود که بر حجمش هر ثانيه افزوده مي‌شد. ساکنان محمديار،نقده، اشنويه، سيلوانا، صوماي بردادوست، انزل،بابا رود و سردرود هرگز تصور نمي‌کردند قرباني باران‌هاي بي‌امان شوند. حالا خيلي از روستانشينان و ساكنان شهر محمديار، روي پشت‌بام‌ها زندگي مي‌کنند، چون خانه‌هايشان را آب گرفته ، روستانشينان در بابا رود و سردرود بر اثر جاري شدن سيلاب ، به سوگ زمين‌هايشان نشسته‌اند که فقط آب گل‌آلود است وسنبله گندم‌هاي کاشته‌شده‌شان،باغ هاي سيب و انگورشان در گل فرو رفته. امروز، براي آنها عزاي عمومي است.
فارغ از همه سختي هايي كه در زمانس يلاب بر مردم اين مناطق وارد آمد لحظات شيرين و بموقع امدادگران و دستگاههاي اجرايي چون بنياد مسكن بود كه علاوه بر مشاركت در امداد رساني در حوزه بهسازي و ساخت مساكن جديد نيز در كنار مردم روستايي بوده است.
در بازديدي كه رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي از مناطق سيل زده استان صورت گرفته به عينه مي شد لبخند رضايت از عملكرد بنياد مسكن را در چهره مردم مشاهده كرد.
فاروق محمدي ساكن روستاي بابارود در حاشيه مراسم آغاز بكار عمليات بازسازي و مرمت مساكن ، يك فرد روستايي با تقدير از حضور پررنگ بنياد مسكن اظهارداشت: در جريان سيلاب اخير خانه و كاشانه ما به طور كامل زير گل و لاي رفت. ولي در كمتر از يك هفته مسئولين بنياد براي مشكن جديدمان نقشه طراحي كردند. زمين را آماده كردند و الان هم تسهيلات براي احداث آماده است.
وي اين روند را باور نكردني و قابل ستايش دانست و افزود: اميدواريم با مساعدت انجام شده بتوانيم در مدت زماني كم مسكن جديدي را بسازيم.
بازسازي و مرمت 2 هزار واحد مسکوني سيل زدگان آذربايجان غربي آغاز شده است
رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي با اشاره به آغاز عمليات بازسازي و مرمت حدود 2 هزار واحد مسکوني سيل زدگان آذربايجان غربي طي روزهاي اخير، گفت: هزينه هاي احداث بيش از 960 واحد مسکوني و مرمت حدود يکهزار واحد آسيب ديده اين استان برآورده شده است.
عليرضا تابش در بازديد از روستاي سيل زده سردرود و بابارود اروميه در جمع خبرنگاران افزود: در زمان حاضر عمليات بازسازي منازل در روستاي سردرود بخش مرکزي اروميه همزمان با شهرستان هاي نقده و اشنويه در حال انجام است.
به گفته وي در زمينه تامين امکانات و هزينه هاي بازسازي و مرمت منازل سيل زده مشکلي وجود ندارد و براي اتمام اين عمليات تا قبل از فرا رسيدن فصل زمستان تلاش مي شود.
وي با اشاره به اينکه تمامي تسهيلات از محل اعتبارات بنياد مسکن و با حمايت دولت تامين مي شود، اضافه کرد: فعاليت هاي مربوط به تشکيل پرونده، نقشه برداري و معرفي به بانک انجام شده است تا تسهيلات بلاعوض بدون هيچ مشکلي به صاحبان اين واحدهاي مسکوني پرداخت شود.
تابش با اشاره به اينکه بازسازي و آواربرداري سيل در آذربايجان غربي در سريع ترين زمان ممکن آغاز شد، گفت: بنياد مسکن انقلاب اسلامي از زمان وقوع سيل، خسارت ها را به صورت منظم برآورد کرده است.
وي افزود: براي مرمت واحدهاي مسکوني آسيب ديده در مناطق سيل زده روستايي اين استان تا سقف 200 ميليون ريال تسهيلات بانکي با کارمزد کم بهره و 50 ميليون ريال تسهيلات بلاعوض پرداخت مي شود.
وي اضافه کرد: در مناطق شهري نيز 300 ميليون ريال تسهيلات بانکي با کارمزد کم بهره و 60 ميليون ريال تسهيلات بلاعوض اختصاص يافته است.
وي با اشاره به اينکه بهترين بازسازي با کمک خود مردم انجام مي گيرد، گفت: تا آخرين روز بازسازي و مرمت در کنار مردم هستيم اما اميدواريم اين فعاليت با کمک مردم و به بهترين شکل ممکن انجام شود.
تابش ابراز اميدواري نمود تا پيش از شروع فصل زمستان ساخت اين واحدهاي مسكوني به اتمام برسد.
کمک 235 ميليارد ريالي دولت براي بازسازي مناطق سيل زده آذربايجان غربي
معاون وزير کشور و رئيس سازمان مديريت بحران گفت: بيش از 235 ميليارد ريال تسهيلات بانکي کم بهره و کمک هاي بلاعوض براي 855 واحد مسکوني سيل زده آذربايجان غربي اختصاص يافته است.
اسماعيل نجار نيزدر اين مراسم افزود: بيش از 72 ميليارد ريال از اين ميزان، تسهيلات و کمک بلاعوض براي 200 واحد آسيب ديده شهري و افزون بر 163 ميليارد ريال براي 655 واحد آسيب ديده روستايي اختصاص يافته است.
وي با اشاره به اينکه براي هر واحد شهري 300 ميليون ريال تسهيلات کم بهره و 60 ميليون ريال کمک بلاعوض تعلق مي گيرد، ادامه داد: براي هر واحد روستايي نيز 200 ميليون تسهيلات کم بهره و 50 ميليون ريال کمک بلاعوض اختصاص مي يابد.
رئيس سازمان مديريت بحران کشور با اشاره به اينکه 20 ميليون ريال براي هزينه تدفين يک نفر فوتي سيل آذربايجان غربي اختصاص يافته است، بيان کرد: 20 ميليون ريال براي تامين لوازم خانگي و معيشتي 855 واحد مسکوني سيل زده در اين استان اختصاص مي يابد.
نجار با اشاره به اينکه ايران کشوري حادثه خيز بوده و در زمينه مقابله با حوادث طبيعي آمادگي لازم را کسب کرده است، بيان کرد: دستگاه هاي اجرايي آذربايجان غربي در ساعات اوليه، وقوع سيل و طغيان رودخانه ها را به ساکنان شهر و روستاها اطلاع داده بودند که حاصل اين اطلاع رساني به موقع به حداقل رسيدن فوتي بود.وي با بيان اينکه پيش بيني و پيشگيري اساس مديريت بحران را تشکيل مي دهد، افزود: مردم بايد از احداث مسکن در حريم رودخانه ها خودداري کرده و در احداث آن نکات ايمني را رعايت کنند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 103846
دیدگاه خود را به ما بگویید.