تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۱ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۹:۰۳ ق.ظ

   377 بازدید

هفته گذشته، نامه‌ای از مقام معظم رهبری انتشار یافت که در آن بر لزوم عدالت و رفع تبعیض بر همه ایرانیان از هر نژاد، قوم و مذهبی تاکید ورزیدند.

جوان پرس :  هفته گذشته، نامه‌ای از مقام معظم رهبری انتشار یافت که در آن بر لزوم عدالت و رفع تبعیض بر همه ایرانیان از هر نژاد، قوم و مذهبی تاکید ورزیدند.به نقل از روزنامه قانون: در بخش دیگر این نامه که در پاسخ به نامه مولوی عبدالحمید بود، حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای بر لزوم وحدت تمامی ایرانیان تاکید کردند و فرمودند که باید در قالب صفوف فشرده و واحد به مقابله با خناسان و دشمنان این مرزوبوم ایستاد. این نامه با اشارات ظریف رهبری، راه را بر هر فرصت طلبی بست و بار دیگر نگاه ویژه و مدبرانه مقام معظم رهبری بر اقلیت‌های قومی و مذهبی کشور را نشان داد.

نامه‌ حضرت‌آیت‌ا… خامنه‌ای، فصل‌الخطابی برای تمامی مسئولان این کشور محسوب می‌شود که باید با نگاهی رو به‌ جلو ، هرگونه تبعیض در هر نقطه از این کشور را هرچه‌زودتر ازمیان بردارند و حکومت اسلامی‌ایران را در جهت عدالت که از شعار‌های اصیل انقلاب است، حرکت دهند. در ادامه برای اطلاع از نوع نگاهی که به اقلیت‌ها و به ویژه برادران اهل سنت وجود دارد به سراغ سید احسن علوی، نماینده مردم سنندج و عضو فراکسیون اهل سنت مجلس رفتیم که مشروح گفت‌وگوی«قانون»با او را در ادامه می‌خوانید.

آیا با توجه به تاکیدات حضرت‌آیت‌ا…‌خامنه‌ای در پاسخ به نامه مولوی عبدالحمید، می‌توان شاهد آن بود که برای برخی مناطق از استاندار اهل‌سنت استفاده شود؟

رهبر معظم انقلاب برای اینکه یک کرد اهل سنت در استان دیگری به عنوان استاندار انتخاب شود، هیچ مخالفتی نداشتند و معظم له نظرشان براین است که وحدت و همبستگی در میان ایرانیان حاکم باشد. وحدت و همبستگی فقط از نظر مذهبی نیست که در اصول دین با یکدیگر توافق داشته باشیم. وقتی می‌گوییم عدالت، باید عدالت در همه سطوح نیز باشد. واقعیت این است که سخنان رهبری را هر زمانی‌که می‌شنوم، خرسند می‌شوم. در مورد مذهب و دین آدم لذت می‌برد که پای صحبت ایشان بنشیند.

باور کنید امروز وفاق، همبستگی و وحدتی که وجود دارد، بخش فراونی از آن به اظهارنظرات حضرت‌ آقا(رهبرمعظم‌انقلاب) و توصیه‌های ایشان برمی‌گردد و مدیون حضور ایشان است. این صحبت‌ها دنیای اسلام را به یکدیگر نزدیک می‌کند.باید اشاره کنم در بخش‌هایی از ارگان‌های دولتی، سخت‌گیری‌هایی وجود دارد.
هنوز نگاه رادیکالیسم در بعضی نهادها وجود دارد. ما این نگاه‌ها را نمی‌پسندیم، دنیا تغییر کرده و خاورمیانه دچار تحولات بسیاری شده است.اگر امروز ایران‌اسلامی امن است، بخشی از آن به این موضوع برمی‌گردد که ایرانیان در کنار یکدیگر بدون هیچ مشکلی زندگی می‌کنند.

پس باید همه از یک حقوق شهروندی برخوردار باشند. ما در ایران، شهروند درجه یک و دو نداریم. روزی می‌گفتند هر کردی، در هر نقطه از کره‌خاکی زندگی می‌کند، بی‌شک یک ایرانی است. ما به ایرانی بودن خود افتخار می‌کنیم. خوشحالم در کشوری هستم که مردم در کنار یکدیگر با وحدت و همدلی زندگی می‌کنند.
نظر شخص آقا(مقام معظم رهبری) نیز همین است. وقتی رهبری با این عظمت و جایگاهش به مسائل نگاه می‌کند، چه دلیلی وجود دارد که یک شخص در جایگاه بسیار پایین‌تر، نگاهی سختگیرانه و مسلط به این موضوعات داشته باشد. این مشکلات است که می‌تواند سبب انشقاق شود. ما باید نگاه‌مان به اسلام، ایران و انسانیت باشد.

همه مذاهب در کانون اصلی خود در نهایت به خداوند یکتا می‌رسند و مانند خورشید می‌مانند و هر چقدر از خورشید دورشویم از نورانیت آن کاسته می‌شود. هر گروهی براساس تصورات و برداشت خود، مذهبی را تشکیل داد‌ه‌‌است؛ وقتی به کانون اصلی خود بازمی‌گردیم به اهل‌بیت، قرآن و خدای‌متعال می‌رسیم. حضرت‌علی(ع) فرمودند: هرزمانی حرف و حدیثی می‌شنوید، تا با قرآن مطابقت نداشته‌باشد، آن را باور نکنید.
این حدیث یعنی چه؟ یعنی فقط قرآن و پیغمبر در دین اسلام اصل است. روی یک سری مسائل جزیی، مانند اینکه در هنگام نماز دستانم را به نشان تسلیم به یکدیگر می‌گیرم یا فرد دیگری دستانش را باز کند و … ضرورتی ندارد که تمرکز کنیم و خدای نکرده تعصب و انحراف ناشی از آن را به دنبال بیاوریم.

آیا با این رخداد، در معاونت وزیران و دیگر ارگان‌ها در دولت دوازدهم شاهد حضور پررنگ‌تر اقلیت‌ها خواهیم بود؟

زمانی‌که این نامه را دیدم، بسیار خوشبین و امیدوار شدم. این برای ما کافی است که رهبر عزیز کشورمان بنشینند و جواب نامه را بدهند؛ درحالی‌که می‌توانستند جوابی ندهند. با این نامه، مسیر باز و موانع و دست‌اندازهایی که بر سر راه بود،حذف شد. همه کسانی که می‌خواهند سخت‌گیری کنند، می‌دانند که نظر حضرت آقا(مقام معظم رهبری) این است و حجت بر همه ما تمام شده‌است.
البته گاهی از نظر گزینشی افراد می‌خواهند نظری بدهند و در جایی مشکل و ایرادی را که درباره اشخاص می‌دانند، بیان کنند و این عرف کار است ولی وقتی شخصی با نظام و رهبری است و در خدمت کشور گام برمی‌دارد، چه دلیلی وجود دارد که مانع حضور وی در عرصه مدیریت کشور بشویم. این را بدانید که اهل سنت کرد، همیشه وفادار به کشور و نظام بوده و جانانه این تعهد خود را نشان داده‌اند و این مساله را همه مسئولین اقرار می‌کنند.
اگر یک کرد اهل سنت در کردستان استاندار شود، مطمئن باشید که این استان را بهتر اداره خواهد کرد. حال اگر بگویند خیر، در این استان‌ها نمی‌توان از اهل سنت استفاده کرد، در سایر استان‌ها که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. این تابو در شرایط فعلی خاورمیانه که همه دشمنان منتظرند آشوبی در کشور به‌وجود بیاورند باید شکسته شود. گفتنی است با این نگاه و رویکرد رهبری، افرادی که در حراست و گزینش همچنان در پی سختگیری هستند، باید حساب کار دست‌شان بیاید.
نظر آقا(مقام معظم رهبری) برای ما آخرین حرف و به نظر بنده فصل‌الخطاب است. یکی از حسن‌های اهل تشیع، مرجعیت است که یک نفر در نهایت حرف آخر را می‌زند. من به عنوان یک اهل سنت به این موضوع پایبند هستم و هیچ شخصی حق ندارد بر سراین موضوعات روی نظر رهبری حرفی بزند.

در پایان موضوعی هست که به آن اشاره کنید؟

لازم به ذکر است که بسیاری مسائل از سوی نزدیکان به رهبرانقلاب منعکس می‌شود. مولوی عبدالحمید به‌عنوان یک شخص مذهبی مطرح در ایران، که بسیاری از اهل سنت جنوب ایران به آن اقتدا می‌کنند و همچنین بسیاری از سنی‌ها مقلد او هستند، در جایگاه ممتازی قرار دارد. او در بیانات خود آورده که به مصلحت نظام و مملکت است که ما در شرایط بغرنج و پیچیده که استعمارگران، خاورمیانه را به آتش کشیده‌اند، بیاییم با هم برادر باشیم تا کسی اجازه خیانت به خود ندهد.
پس باید همه در کنار یکدیگر بوده و زنجیروار به هم متصل باشیم و مساله این نباشد که اون کرد،تهرانی یا سیستانی است.باید این فضا را بشکنیم و به اختلافات شیعه و سنی دامن نزنیم. این‌ها بنیادگرایی و جهادگرایی را به دنبال خواهد داشت. وابستگان به داعش را ببینید، بخش عظیمی از دلیل اینکه فردی به تیم خطرناکی مثل داعش بپیوندد به همین مسائل برمی‌گردد.

سال 88 که رهبر به کردستان تشریف آوردند، دیدیم که چه سخنان تاثیرگذاری را بیان فرمودند. در اینجا همه دوست دارند که دوباره رهبری را در کردستان ببینند. با توجه به فرمایشات رهبری، واجب است که همه در پیروی از بیانات حضرت‌آیت‌ا… خامنه‌ای اقدام کنند. به‌نظر بنده نیاز است که این فرمایشات را در راستای عملیاتی کردن پیش ببریم و همه پیرو این نظرات ارزشمند گام برداریم. بهانه‌هایی که گفته می‌شود نمی‌توانیم و … را رها کنیم.
گفته‌های رهبر معظم انقلاب، ریلی را برای قطار مدیریت کشور فراهم کرد. دیگر در مدیریت از هر قوم و قبیله‌ای که باشیم می‌توانیم در کشور، در کنار یکدیگر برای آبادانی ایران گام برداریم. نامه رهبری این مسیر را پاکسازی کرد و راه را برهر بهانه‌تراشی بست. این مطالبات از سوی رییس‌جمهور نیز در وعده‌های انتخابات شنیده شد و مردم با پیروزی ایشان، پیگیر مطالبات خود هستند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 107537
دیدگاه خود را به ما بگویید.