تاریخ انتشار :سه شنبه ۱ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۷:۴۹ ب.ظ

   201 بازدید

دکتر خضری : قرار بود هر سال با هزینه کردن ۱۰ درصد از درآمد مرزها، ۱۰ درصد از تعداد کولبران کاهش یابد، تا در چند سال آینده شاهد هیچگونه کولبری در منطقه نباشیم؛اما هنوز کسی پاسخگو نیست!

جوان پرس : نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در خانه ملت اظهار کرد : قرار بود هر سال با هزینه کردن ۱۰ درصد از درآمد مرزها، ۱۰ درصد از تعداد کولبران کاهش یابد، تا در چند سال آینده شاهد هیچگونه کولبری در منطقه نباشیم؛اما هنوز کسی پاسخگو نیست و نمی گوید که این درآمدها در چه محلی هزینه شده است و جوابی برای این موضوع به ما نمی دهد.

دکتر رسول خضری در مصاحبه با کُردپرس با اشاره به آخرین وضعیت طرح ساماندهی معابر کولبری ،گفت:طرح ساماندهی کولبران تحویل کمیسیون اصلی که کمیسیون اقتصادی است، داده شده است و در چند کمیسیون فرعی هم در دست بررسی است.
وی ادامه داد:در کمیسیون اجتماعی، کمیسیون بهداشت، کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون شوراها با رای بالا و قاطع طرح تصویب شده است.اما تنها در کمیسیون صنایع که یکی از کمیسیون‌های فرعی است تصمیم بر این گرفته شد که طرح موافقت نشود.
خضری با بیان این‌مطلب که شاه بیت همه کمیسیون ها الان موضوع ساماندهی طرح کولبری است،اظهار کرد:عزم جدی در مجلس وجود دارد که این طرح  اجرایی شود.طرح ساماندهی معابر کولبری و ته لنجی که ۸ استان کشور با آن درگیر هستند،یکی از دغدغه های نمایندگان مجلس است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از دولت در مورد بستن معابر مرزی ،توضیح داد:چند ماه پیش مصوبه ای توسط رئیس جمهور و هیئت دولت به امضا رسید که در ۸ استان کشور کولبری و ته لنجی ممنوع شود.این اقدام باعث شد ۸۰  هزار نفر که در حوزه کولبری و ته لنجی فعالیت می‌کنند با بحران معیشت روبرو شوند.
وی ادامه داد:با این اقدام نزدیک به ۷ ،۸ میلیون نفر از نان خوردن افتاده اند که زندگی آنها به این معابر مرزی وابسته است.چند ماهی است که مردم بیکار شده اند و سفره خالی مردم در خیابان‌ها پهن شده است و هنوز واکنش مثبتی از سوی دولت در این خصوص دیده نشده است.
نماینده سردشت و پیرانشهر در پاسخ به این سوال که گفته می شود از این معایر کالای قاچاق وارد می شود،توضیح داد:این موضوع صحت ندارد و معابر مرزی توسط وزارت کشور و همچنین هنگ مرزی اداره و کنترل می‌شود و تعرفه خاصی در خصوص واردات کالا در مورد کالاها اجرا می شود.
وی تصریح کرد:این طرح از سال ۸۹ توسط شورای عالی امنیت ملی پذیرفته و تصویب شد و از آن زمان تا به امروز تعداد زیادی از جوانان بیکار و مردمی که دارای کار و شغل نبودند وارد این حیطه شدند و این کمک زیادی به اشتغال و رونق کار مرزی نمود.
وی یادآور شد : هر چند این کارها ، مشاغل مناسب و پایداری نیستند، اما از سر ناچاری و اثر بیکاری، اشتغال نسبیِ برای مردم ایجاد کرد که حداقل از گرسنگی نمیرند.
این‌ نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی با انتقاد از دولت در خصوص تخصیص ندادن درامد معابر کولبری به مناطق مرزی،خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که وزارت کشور، درآمد و پول هایی را که از معابر مرزی کسب نموده، اگر سهم عمران و آبادانی شهرها و روستاها و ایجاد کارخانه در مناطق مرزی نماید، دیگر اثری از کولبری در چند سال آینده نمی ماند.
وی اذعان کرد: ما می‌خواهیم  مسئولان پاسخگو باشند و هر سال با هزینه کردن ۱۰ درصد از درآمد مرزها، ۱۰ درصد از تعداد کولبران کاهش یابد تا در چند سال آینده ما شاهد هیچگونه کولبری در منطقه نباشیم.اما هنوز کسی پاسخگو نیست و نمی گوید که این درآمدها در چه محلی هزینه شده است و جوابی برای این موضوع هنوز به ما نداده است.
خضری با اشاره به هدف شکل گیری معابر مرزی گفت : اساساً روح ایجاد معابر مرزی این بود که با ساماندهی مرزها و درآمدی که از این محل به دست می‌آید برای اشتغال پایدار جوانان برنامه‌ریزی شود که متاسفانه شاهد این امر نبودیم و ما هر روز به تعداد کولبران مان اضافه شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد : قانون بالاتر از مصوبه هیئت دولت است و ما می‌خواهیم با تصویب قانون در مجلس ،جلوی اقدامات ناسنجیده را در حوزه مرزی و معابر مرزی بگیریم تا درد مردم مرزنشین ما کاسته شود.
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114322
دیدگاه خود را به ما بگویید.