تاریخ انتشار :چهارشنبه ۵ تیر ۹۲.::. ساعت : ۶:۳۰ ق.ظ

   164 بازدید

  وي نه چپ بود و نه راست، نه افراط داشت و نه تفريط مي کرد ، در همان ابتداي راه تکليف خودش را  مشخص کرد …

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : حدود دو هفته از سرنوشت حساس و مهم رياست جمهوري مي گذرد که تکليف مرد شماره يازدهم کشور مشخص شد.  بنا به اعلام خود برنده اصلي اين ميدان دولت اعتدال گرايي تدبير و اميد سرکارآمد و حال چه شد؟ چرا و چگونه حسن روحاني انتخاب شد ؟  هر چند اين دوره شرايط پيروزي وي به نسبت ساير کانديداها فراهم بود ولي موجي که 3 روز مانده به روز سرنوشت ساز ايجاد شد باعث گرديدتا حسن روحاني از ميانه هاي جدول به صدر بيايد و با قدرت تمام بيش از 51 درصد آراي مردمي را از آن خود کند.

 بي شک حمايت آيت اله هاشمي و هدايت مدبرانه وي و همراهي سيد محمد خاتمي ، انصراف عارف ، عملکرد تبليغاتي 5 کانديداي ديگر و… باعث گرديد تا دکتر حسن روحاني با راي بيش از18 ميليون نفر از جمعيت 36 ميليوني حاضرين بر صندوق ها بتواند بعنوان رئيس جمهور ي ايران براي 4 سال آتي انتخاب شود. روحاني وقتي با کليد تدبير وارد شد استارت انتخاباتي اش را آغاز کرد و با شعار اعتدال گرايي و حفظ تعادل ميان اصلاح طلبان و اصولگرايان و تقابل دو جناح توانست تجمعي ميان جناح راست و چپ کشورايجاد کند .

  وي نه چپ بود و نه راست، نه افراط داشت و نه تفريط مي کرد ، در همان ابتداي راه تکليف خودش را  مشخص کرد و متعهد بود که دولت تدبير و اميد مي تواند آينده نويد بخشي را براي کشور رقم بزند.
نشست هاي رسانه اي ، سفرهاي شهرستاني و استاني، فعال سازي ستادهاي انتخاباتي ، جلب توجه افکار عمومي و انصراف محمدرضا عارف باعث شد تا حدود زيادي سبد راي روحاني سنگين تر از سايرين شد.

 مي توان اذعان کرد زير پوست جامعه يک نظر و تغيير در حال جريان بود و خروجي نتيجه انتخابات اين را نشان داد و با روي گشاده ، گفتار صادقانه و با سرعت بي پايان در انتهاي راه و تاثير گذارترين نقطه اين پازل هم مناظره آخر 8 کانديدا بود که ميدان را به نفع روحاني تغيير داد و فرداي انروز ها باعث شد تا همانطور که فکر مي کرد پيش برود و اعتماد مردم را جلب کند.

 جمعه حساس و سرنوشت و صحنه ماراتن سخت 6 کانديدا به همراه دور چهارم شوراها آغاز شد و سناريوي انتخابات در حال تکميل شدن بود که مي بايست از ساعت 8 صبح اين مهم در دستور کار قرار گيرد. همه آمدند ؛ چپ و راست ، اصلاح طلب و اصولگرا ،پير و جوان ومعلول و سالم و هرآنکس در اين سرزمين زندگي مي کند سر صندوق حاضر شدند و به کانديداي مورد حمايت خود راي دادند تا اينکه بيش از 4 ساعت تمديد شد و به ساعت 12 شب رسيد ، هنوز  هزاران نفر در خيابان هاومحل هاي صندوق اخذ راي حاضر بودن تا نوبتشان برسد. و عده اي هم به دليل تراکم و ترافيک کاري نتوانستند از اين خوان بهره برند ومطمئنا اگر تمديد مي شد تا فردا ظهر هم مي رسيد ومشاركت به 90 درصد مي رسيد.

 با اين حال کار راي گيري به اتمام رسيد و صندوق ها و صورت جلسه ها به فرمانداريها رسيد، نفس ها تند تند مي زد ؛ تا اينکه اولين نتيجه بر روي خروجي رسانه ها قرار گرفت و از همان لحظه آغازين بعد از خلق حماسه سياسي از پيشي گرفتن دکتر حسن روحاني خبر مي داد و هرساعت که مي گذشت فاصله با ساير رقبا بيشتر و بيشتر مي شد ؛تا اينکه ساعت 5 بعدازظهر تکليف يکسره و روحاني با راي بيش از 18 ميليوني رسما سکاندار قوه مجريه شد .

  مطالبات مردم برای کاهش مشکلات معیشتی و اقتصادی، تنش های بین المللی، توجه به آزادی عمل اجتماعی، توصیه چهره های سیاسی از جمله روسای جمهور سابق برای شرکت در انتخابات، اجماع نظر گروه های سیاسی اصلاح طلب و میانه رو و… از دلایل عمده پیروزی آقای روحانی در انتخابات است و بدون آنها، ایشان در دور اول قادر به پیروزی در انتخابات نبود.

 شفافیت قوانین و تصمیمات و عملکردها، کمک به آزادی عمل اقتصادی و اجتماعی  ،آزادی نقد وانتقاد در چارچوب قانون،  رقابت پذیری و کاهش انحصار و رانت خواری، و سپردن کارها به مردم  و به کار گیری تدبیر در دولت به جای تصدی گری، مهمترین اصولی است که دولت باید در سال های آینده به آن توجه نماید.

 کارشناسان مطالبات دولت یازدهم را در حوزه  اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی  اعلام و از طرفی مرتبط با مسائل  سیاسی داخلی و خارجی و  مربوط به روابط بین المللی بوده است.این اهداف و مطالبات متوجه معیشت،  کار و اشتغال،  کاهش فشارهای خارجی و برداشتن تحریم ها، رونق کسب و کار،  تعامل با جامعه جهانی و تعقیب سیاست تنش زدایی در عرصه بین المللی و از طرفی از بین رفتن یکنواختی و روزمرگی، افزایش آزادی های قانونی و ایجاد محیطی برای نقد سیاست های جاری است.احترام گذاشتن به نیروی انسانی و مدیران سابق، پرهیز از تخریب و سیاه نمایی، رعایت حرمت و حیثیت مردم و  احترام به شخصیت آنان و زدودن ناراحتیهای مردم جزو مطالبات  اساسی رای دهندگان می باشد.

اقداماتی که دولت جدید باید انجام دهد عبارت است از اولا انتخاب مدیران شایسته  و توانمند و همفکر که به دور از هرگونه افراط و تفریط  باعث تضمین بقای دولت و تحقق اهداف آن و مطالبات مردم باشند.ثانیا، از هرگونه شتاب زدگی و تصمیمات عجولانه و غیر منطقی پرهیز کرده  و اتخاذ هر نوع تصمیم  براساس خردورزی و کارشناسی باشد.ثالثا، دنبال ارایه راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای کاهش فشارها و مشکلات مردم باشند و از آزمون و خطا پرهیز نمایند.رابعا، از سیاست تنش زایی به سمت سیاست تنش زدایی با برداشتن گام های عملی حرکت نمایند تا محیط بین المللی سیگنال های مثبت رای مردم  و تدبیر  مسئولین کشور را دریافت  و از افزایش فشارها جلوگیری کند.

 شور و شوق خاصي در جامعه پديدآمد جوانان و مردم به خيابان ها رفتند و البته اين بار نه براي اعتراض و تشويش و به آتش زدن و هر ج و مرج ، بلکه آمده بودند تا جشن شادي و تبريک بگيرند و آنهم شد . تمامي کانديداها و رقبا هم بلافاصله تبريک گفتند و در شادي مردم شريک شدند هرچه که باشد روحاني رئيس جمهور منتخب همه ملت ايران است . و حال که هدايت اين مسوليت سنگين بر صداقت ، ديانت ،گفتار ، روشنگري، تعهد و تخصص نهاده شده مي تواند مشکلات فعلي کشور را در حوزه داخلي و خارجي به حداقل برساند و اين کشتي را به سر منزل مقصود هدايت نمايد.

 مردم از رئيس جمهور جديد انتظار دارند تا به عنوان اولين وظيفه در حوزه اقتصادي كمر اين تورم را بشکند و در ادامه در حوزه هاي فرهنگي سياسي و اجتماعي و ورزشي شاخصه هاي توسعه کشور را ارتقا بخشد.                                                                                                     انشا ا…

* کارشناس علوم ارتباطات اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 20354
۴ دیدگاه

 1. کارشناس گفت:

  حالا که پیروز شه همه یه جوری میخوان خودشونو بچسبونن بهش !!!!!!!!!

  • مهدی فرجی زاده _ کاندیدای دوره چهارم و معترض به نتایج انتخابات شورای شهر ارومیه در دوره چهارم گفت:

   سلام لطفا اینجوری نفرمایید
   جناب آقای معروفی از منتقدین و زحمتکشان این استان هستند .مگر بدون نقد جامعه ای پیشرفت می کند؟! و ایشان و بنده جز کسانی بودیم که صراحتا از جناب روحانی و افکار او حمایت کردیم.
   آن زمانیکه ما را تهدید میکردند که به ستاد روحانی نرویم رفتیم. از علاقه ای که به گفتمان او داشتیم. تهمتها و تهدیدها را به جان خریدیم.
   علی علیه السلام می فرمایند : به گفته بیاندیش نه به گوینده . ما هم گفتمان دکتر روحانی را قبول کردیم زیرا گفتمانش دفاع از مظلوم بود.
   مگر عقل سلیمی تاب تحمل در برابر خواسته های بشری و انسان محور و اعتدالگرایانه یک حقوقدان متعهد را دارد؟!
   تا زمانیکه ما انسانیت را ملاک روابط داخلی و بین المللی قرار ندهیم وضعمان همین است.
   در کجای قانون اسلام شهرنشین بالاتر از روستانشین است؟!
   نبی اکرم با دین فراگیر خود آمد و نژادپرستی را امحا کرد اما متاسفانه هم اکنون نیز شاهد ناملایماتی هستیم.
   ان اکرمکم عند الله اتقیکم
   دست در دست هم باهم شاد باشیم. با شاد بودن انسانی شاد باشیم. با اندوه او رفاقت کنیم تا خدای متعال نیز مارا همراهی کند…
   دوست عزیز جناب معروفی عزیز:
   در مسلخ عشق جز نکو را نکشند.
   و شعری دیگر که شاید خستگی از تن همه مان به در کند:
   هر كس بد ما به خلق گويد/ما چهره ي او نميخراشيم

   ما خوبي او به خلق گوييم /تا هر دو دروغ گفته باشيم…
   ومن الله التوفیق _ درود بر ارواح طیبه شهدا

   • جناب فرجي زاده
    از اظهار لطف و محبتتان ممنونم.
    خوي خوش تيپم زياد خودت اذيت تكن . ما به اينجود جوسازها ، تخريب ها ، شانتاژها ، فرافكني ها ، شب نامه ها ، تهديدها و… عادت كرديم….
    خداوند بهترين قاضي بر اين جهان است و از او مي خواهيم هميشه اين بنده سراپا تقيصرش را در راه خدمت به خلق و در مسير اطلاع رساني كه كار انبياء است موفق گرداند.

 2. Betty Cochran گفت:

  وی با اعتقاد بر اینکه تحقق عدالت در اندیشه دینی به شکل صحیح باید مبتنی بر درک صحیح از معرفت دینی باشد، گفت: این مساله وقتی می‌تواند محقق شود که التزام به فقه، فقاهت و در رأس آن ولایت فقیه وجود داشته باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.