تاریخ انتشار :دوشنبه 2 جولای 12.::. ساعت : 7:50 ق.ظ

   303 بازدید

sib

 جواني كردن واژه اي است ليز. مثل صابون آب خورده. به دست نيامده از دست مي رود

پایگاه خبری تحلیلی جوان/امروز مصادف است با میلاد حضرت علی اکبر (ع ) و به نوعی در تقویم هفت رنگ کشورمان به نام روز  جوان رقم خورده است ُ لازم دانستم دل نوشته ای بر روی وب بگذارم و دل رنجورم را تسکین دهم . چه کنیم از این گونه روزها زیاد داریم ولی چه بسا هدف  و درد اصلی همه این ایام بر روی تاریخ ها رنگ می بازد و در سراپرده جوانی  گم می شود.

من جوانم. او جوان است. ما جوانيم. يا: من در ميان جوانانم. او در ميان جوانان  است. ما در ميان جوانانيم. جوانان در دبيرستان، در دانشگاه. جوانان در بازار، در مسجد. جوانان روي سكوهاي استاديوم. جوانان در مطبوعات، جوانان خواننده مطبوعات. جوانان مخاطب پيام ها، جوانان صادر كننده پيام ها. جوانان در شهر، جوانان در روستا. جوانان اينجا، جوانان آنجا، جوانان همه جا.

   امروز روز جوان، فردا روز جوان و هر روز ديگري روز جوان. اعلام يک روز به عنوان روز جوان فقط گريزي است براي خالي نبودن عريضه طولاني عنوان روزها. وگرنه چه روزي را به ياد داري كه روز جوان نباشد. كدام سازمان و نهاد و وزارتخانه اي را سراغ داري كه با جوان سروكار نداشته باشد. از سياست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و اجتماع، همه چيز در اين كشور آكنده از جوانان است.

     در سرزمين جواني، جواني كردن و جوان ماندن سخت است وگرنه هركسي پس از نوجواني ، لاجرم جواني است برنا. مسئله اين است جواني كردن.

   جواني كردن واژه اي است ليز. مثل صابون آب خورده. به دست نيامده از دست مي رود. تيز است مثل تيغ و در كشور ما خيلي صفات ديگر دارد كه هر كدام را مي توان در كنار هم قرار داد و نتيجه گرفت. جواني كردن پديده اي است عجيب، پيچيده و تا حدودي ناممكن.

   بسياري از والدين و مسئولان و صاحب نظران جواني را مي پسندند كه جواني نكند. مثل مردان و زنان سالخورده و ميانسال سنگين رفتار كند.عجله نكند. همه پيش فرض ها و اما و اگرها را در رفتارهايش لحاظ كند. اين نگرش محافظه كارانه به جواني از آنجا ناشي مي شود كه مردان جاافتاده و زنان جهان ديده ، حال و حوصله دردسرهاي جواني كردن جوانان را ندارند. دل و دماغ سرعت و عجله جوانان را ندارند. مي خواهند آنها را به ثبات و رنگ و بوي خودشان در آورند. پيراهن پاره نكرده، مثل آدم هاي هزار تا پيراهن پاره كرده زندگي كنند تا هم خيال خودشان از آينده جوان شان راحت شود و هم به وجود چنين جوانان سنگين و جاافتاده اي افتخار كنند. مسئله امروز جوانان جوان نيست. مسئله همان است كه گفتم، جواني كردن است. اگر اين روز جوان با عنوان روز جواني كردن نامگذاري مي شد، ماجرا كلي از اين رو به آن رو مي شد. زيرورو مي شد و به هم مي ريخت، جواني كردن اولين و مهمترين عامل جوان بودن است. داشتن سن جواني كه متر و معيار مهمي نيست.

   بياييد به واسطه روز جوان بار ديگر به اين موضوع حياتي نگاه كنيم كه به عنوان جوان ترين جامعه جهان چقدر فرصت و امكان جواني كردن در شهر و روستا پديد آورده ايم. چقدر روزنه و پنجره براي ديدن. چقدر راه و هدف براي رفتن و رسيدن و چقدر انگيزه و امكان براي ماندن و جواني كردن به وجود آورده ايم. به خيابان ها و كوچه ها، به معابر و چهارراه ها، به استاديوم ها و سكوها به لابه لاي اين جمعيت پياده روها نگاه كنيم و فراموش نكنيم زندگي آن جواني كه امروز در تنگناهاي آگاهانه و ناخودآگاه رنگ عصيان و يا هاشور بي خيالي مي خورد، آينده سرزميني است كه دوستش داريم.

  آن كسي كه از جوان توقع ميانسالي و جاافتادگي دارد. آن كسي كه جوان را از جواني كردن برحذر مي دارد، آن كه نمي داند براي جوان امروز مرز تجمل حرف ها به پايان رسيده و زمان زمان عمل جوانانه براي جوانان است.همه و همه در يك سمفوني كشدار مي نوازند كه نامش بي توجهي است.

  مشکلات مسکن، ازدواج و شغل جوان از جمله مواردي است که اگر ما نتوانيم پاسخ گوي آن ها باشيم، هر قدر هم در اين زمينه ها کار کنيم، ضعف کارمان مشهود است. امروز نگراني مهم نسل جوان ما غير از بحث ازدواج، آينده شغلي است; هر کسي بايد در جواني، دورنماي روشني از آينده خود ببيند; زيرا تيره و تار بودن جايگاه و منزلت آينده عامل مخربي است. اين از جمله بحث هاي کلان اجتماعي است; يک مساله خانوادگي و فردي نيست.

   بنابراين، بايد سياستمداران و سياست گذاران ما به آن توجه داشته باشند ما با انبوه جوانان تحصيل کرده و غير تحصيل کرده مواجهيم که اگر امروز آينده روشني برايشان ترسيم نکنيم، با مشکلات رواني فراواني رو به رو خواهند شد. ممکن است ما سال هاي بعد براي جوانان شغل ايجاد کنيم، ولي اين کافي نيست. جوان بايد احساس کند که آينده اش روشن و تامين است.

به مناسبت روز جوان، روز ملي جوان، حداقل اين درخواست را مي توان كرد كه بياييد براي يك بار هم كه شده تماشا كنيم شهرمان و بگوئيم: كجاست جاي جواني؟

کوشا/معروفی

Print Friendly
کدخبر : 5967
دیدگاه خود را به ما بگویید.