ریالی از اعتبارات احیای دریاچه برای جاهای دیگر هزینه نکردیم | جوان پرس
تاریخ انتشار :شنبه 17 ژوئن 17.::. ساعت : 9:20 ق.ظ

   207 بازدید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در ۳ سال اخیر ۱۶۲ میلیارد تومان برای اجرای ۶ راهکار احیا دریاچه ارومیه در حوزه کشاورزی هزینه شد.

 

جوان پرس : رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در ۳ سال اخیر ۱۶۲ میلیارد تومان برای اجرای ۶ راهکار احیا دریاچه ارومیه در حوزه کشاورزی هزینه شد.

 اسمعیل کریم زاده در نشست خبری مشترک مدیران دستگاه‌های ذیربط طرح احیای دریاچه ارومیه که در سال جلسات فرهنگسرای خانه جوان برگزار شد اظهار کرد: از آغاز بکار دولت یازدهم 27 راهکار برای نجات دریاچه ارومیه مصوب شده و مراحل اجرایی ان آغاز شده است که 6 مورد از این راهکارها مختص بخش کشاورزی است.

وی افزود: در سه سال اخیر 162 میلیارد تومان برای اجرای این 6 راهکار در احیا دریاچه ارومیه در حوزه کشاورزی هزینه شد.

کریم زاده تصریح کرد: تا امروز در 9 شهرستان حوزه دریاچه ارومیه برای 14 هزار هکتار از اراضی کشاورزی  شیوه‌های نوین آبیاری اجرایی شده و 72 میلیون متر مکعب آب از همین طریق صرفه جویی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کنترل مصرف آب کشاورزی، تهیه نقشه کاداستر، تدوین برنامه جامع آموزش، تغییر الگوی کشت و اجرای روش‌های مصرف بهینه آب از جمله وظایف این سازمان در ارتباط با احیا دریاچه ارومیه است.

وی تصریح کرد: دولت برنامه احیای دریاچه ارومیه را برنامه ریزی کرده و این مأموریت بدون تعطیلی کشاورزی در حال جریان است.

کریم زاده گفت: در این سه سال نه تنها ریالی از اعتبارات احیای دریاچه برای جاهای دیگر هزینه نکردیم بلکه از بودجه‌های خود سازمان نیز برای کمک به احیای دریاچه به دلیل اهمیت موضوع هزینه کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: در 14 هزار هکتار از اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در 9 شهرستان روش‌های نوین آبیاری اجرایی شده و آموزش‌های لازم داده شده است.

وی افزود: در مجموع دستگاه برای احیای دریاچه ارومیه در حال کارهای بنیادی هستند و در این میان سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی 414 کیلومتر انتقال آب با لوله برای کنترل و کاهش مصرف آب در کشاورزی برای جلوگیری از هدررفت آب اجرا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از بابت اجرای این طرح‌ها 72 میلیون مترمکعب آب مصرفی کشاورزی صرفه جویی شده که به ازای هر کیلومتر انتقال آب با لوله 440 مترمکعب و به ازای هر هکتار آبیاری نوین برای چغندرقند نزدیک به 5000 تا 5500 مترمکعب صرفه جویی شد.

کریم زاده اظهار کرد: اصلاح الگوی کشت به‌طور جدی درحال انجام است که تماماً در جهت استفاده بهینه از آب کشاورزی است.

وی گفت: در بحث کاداستر اراضی مقرر بود در 30 هکتار را انجام دشود که این کار در 126 هزار از اراضی انجام شده است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 105215
یک دیدگاه

  1. کشاورزی را از دست مدیران نا کارآمد دست بوس نجات دهید 38 سال بس نیسن آقای استاندار. کمی هم فرصت را به جوانان بدهید این ظلم به جوانان ومتخصصان کشاورزی نیست چرا هرسال این بابا وبا چه هدفی تمدید میشه کدوم حرکت وکار شاقی کرده رابطه بازی بس نیست اقای استاندار.لطفا این درد کهنه را پایان دهید به جوانان اعتماد کنید کمی مدیران کاربلد وپرجنب جوش به بدنه دولت تزریق کنید

دیدگاه خود را به ما بگویید.