تاریخ انتشار :پنجشنبه 10 می 12.::. ساعت : 9:29 ق.ظ

   244 بازدید

garebagi urmia

جوانی که برای اثبات حقانیت اهل بیت (ع) حد و مرز نمی شناسد.

احمد نقی زاده /مرحوم  حضرت آیت الله قره باغی از معدود علمای منطقه ما بود که علاوه بر تسلطی که بر کتابهای شیعه داشت ، به تحقیق و واکاوی منابع اهل سنت نیز علاقه شدیدی از خود نشان می داد بطوریکه کمتر کتابی از محققان و مورخان اهل سنت می شد نام برد که در کتابخانه شخصی آن مرحوم یافت نشود .

در دورانی که در حوزه علمیه امام خمینی (ره) ارومیه به تحصیل علوم دینی مشغول بودم ، آیت الله قره باغی را به واسطه انس و الفتی که با کتاب شریف نهج البلاغه حضرت امیر (ع) داشت بعنوان استاد و مشاور اخلاق انتخاب کردم هر چند که خود ایشان هیچگاه در بند چنین القاب و عناوینی نبود.

در آن سالها که هنوز بیماری و کسالت جسمی بر وجودشان غلبه نکرده بود به همراه تعدادی از طلاب همه روزه در نماز مغرب و عشا که به امامت ایشان در مسجد رضا آباد ارومیه برگزار می شد ، شرکت می کردیم .

بعد از نماز با سعه صدر به سوالات و شبهات مان در زمینه های مختلف پاسخ می داد. از همان زمان علاقه مرا به تحقیق درمنابع اهل سنت متوجه شد و حقیر را به مطالعه کتابهای اهل سنت تشویق می کرد.

در طول این سالها هر وقت سوالی برایم پیش می آمد با حوصله و بزرگواری تمام پاسخ می داد خصوصاً از سال 84 که جلسات نهج البلاغه و تاریخ اسلام ما دایر شد به وجود ایشان بیشتر از قبل نیاز پیدا کردم .

روز عید غدیر سال 87 که به روال سالهای گذشته برای دست بوسی و تبریک عید خدمتشان رسیدم ، آن مرحوم روی یک تک صندلی نشسته بود و جمعی از بزرگان شهرو بازاریان هم حاضر بودند وقتی مرا دید ، دست کرد از زیر پتو کتاب کوچکی در آورد و به طرف من اشاره کرد ، نزدیکتر رفتم در حالیکه کتابچه را به من می داد فرمود : این کتاب را برای شما نگه داشته بودم ، آنرا مطالعه کن و مواردی را که لازم است یادداشت کن و برایش پاسخ پیدا کن بعداً بیار من هم ببینم .

با خوشحالی کتاب را گرفتم ؛ « غدیر و ما اهل سنت » کتابی بود که نویسنده اش، ایوب گنجی بخاطر انتشار کتابهایی برعلیه نظام و اهانت به مقدسات شیعه و ترویج سلفی گری و وهابیت در مناطق سنی نشین کشور شهرتی پیدا کرده بود و الان هم در خارج از کشور به فعالیت های مخرب خود ادامه می دهد.

از فرصت استفاده کردم و به آیت الله قره باغی عرض کردم حالا که لطف می کنید این کتاب را به من هدیه می دهید ، یادداشتی در صفحه اول کتاب بنویسید تا دستخط حضرتعالی مایه برکت این تحقیق باشد، ایشان خندید و گفت : من که این کتاب را به شما هدیه نمی دهم ، امانت می دهم تا بخوانید و برگردانید !!

چند هفته ای روی این کتاب کار کردم و مواردی را که به ذهنم می رسید یادداشت کردم و برای آنها پاسخ هایی از منابع خود اهل سنت پیدا کردم و خدمت ایشان بردم . وقتی مطالب را مطالعه کرد بسیار اظهار رضایت نمود و حقیر را مورد لطف قرار داد ، کتاب را هم پس نگرفت، خواستم از خدمت شان مرخص شوم که اجازه نداد و کتاب دیگری  را از کتابخانه شخصی شان آورد و به من هدیه  کرد .

در صفحه اول کتاب حدیقه الشیعه مرحوم مقدس اردبیلی با دست خط خودشان مرقوم فرمود : هدیه به جناب آقای نقی زاده ، جوانی که برای اثبات حقانیت اهل بیت (ع) حد و مرز نمی شناسد.

ذوالفقار نیوز

Print Friendly
کدخبر : 3812
دیدگاه خود را به ما بگویید.