تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۱۲:۲۱ ب.ظ

   544 بازدید

سال ۹۶ کشورمان آبستن اتفاقات و حوادث زیادی بود و باعث شد تا اهالی رسانه و قلم هم روزهای نسبتا سختی را پشت سر بگذارند؛ سالی که باید در آن اخبار غم‌انگیز زیادی را به مردم می‌رساندند.

جوان پرس : سال ۹۶ کشورمان آبستن اتفاقات و حوادث زیادی بود و باعث شد تا اهالی رسانه و قلم هم روزهای نسبتا سختی را پشت سر بگذارند؛ سالی که باید در آن اخبار غم‌انگیز زیادی را به مردم می‌رساندند.روایت و مرور رویدادهای رسانه‌ای سال گذشته به نوعی می‌تواند از حال‌ و هوای رسانه‌ها در سال جدید نیز خبر دهد. رسانه‌هایی که حالا با کوله‌باری از تجربه به لحاظ خبررسانی در مواقع بحرانی، آرزوی سالی آرام و کم حادثه را برای مردم و کشورشان دارند.به گزارش ایسنا، دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری، حمله تروریستی گروه داعش به مجلس شواری اسلامی و حرم امام خمینی، زلزله کرمانشاه، زمین لرزه‌ تهران و اضطراب فعال شدن گسل‌ها، غرق شدن کشتی سانچی، سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج، خبر تجاور و قتل دخترکانی همچون آتنا اصلانی و ستایش و … از جمله مهترین رویدادهایی بودند که رسانه‌ها روایتشان کردند.

گذری بر بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات

بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات از تاریخ ۵ تا ۱۲ آبان‌ ماه با حضور بالغ بر ۶۰۰ رسانه با شعار «رسانه‌های آزاد، انسجام اجتماعی، پیشرفت ملی» در شبستان مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد.

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات تقویت رسانه‌های خصوصی را یکی از اقدامات مهم دولت عنوان و اظهار کرد که «در دولت دوازدهم گام‌های خوبی برای تقابل و توازن‌بخشی پدید آمد. در این دوره هیات نظارت بر مطبوعات این همت را داشت که به هیچ هفته‌نامه و روزنامه دولتی مجوز نداد. همچنین یارانه رسانه‌های دولتی قطع شد، در نمایشگاه مطبوعات نیز تعرفه اجاره غرفه‌های دولتی دوبرابر غرفه‌های معمولی تعریف شد؛ البته این کافی نیست و متأسفانه در حوزه رسانه‌ها کمابیش شرایط رقابت نابرابر مالی فراهم است و هم اینکه با تغییر مسؤولان در بخش رسانه‌های دولتی نوعی ناامنی ایجاد شده است».

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری نیز در سخنانی با بیان اینکه از رسانه نباید ترسید، یادآور شد که «باید با رسانه کار کرد حتی اگر زبان نقد او خیلی تند باشد. رسانه و مطبوعات محل آگاهی دادن و نقد صحیح و ترویج اخلاق و انصاف است نه میدان بی اخلاقی و بی انصافی و روزنامه مزرعه محبت است نه کشتزار نفرت. رسانه میدان دوستی و محل انسجام و همبستگی ملی است و نه محل دشمنی و واگرایی و جامعه امروز ما نیز به شدت به رسانه با این ویژگی ها نیازمند است».

جهانگیری نقد رسانه‌ها را بزرگ‌ترین سرمایه مسئولان برای اداره کشور برشمرد و بیان کرد که هر کس نتواند نقد رسانه‌های رسمی کشور را تحمل کند حتما به راه اشتباه خواهد رفت و در این اشتباه نیز منابع کشور را به در خواهد داد. جامعه و نظام نیازمند مطبوعات، خبرگزاری و رسانه هایی است که مورد وثوق باشند و مرجعیت سیاسی و اجتماعی در جامعه داشته باشند.  همه به دنبال چنین مطبوعاتی حرکت خواهند کرد.

معاون اول رییس جمهور همچنین بر لزوم فراهم بودن امنیت شغلی برای اصحاب مطبوعات تاکید کرد و گفت: اصحاب مطبوعات اعم از مدیر مسئول، سردبیر، دبیر، خبرنگار، عکاس و … نیازمند امنیت روانی و شغلی هستند و ما به عنوان دولت مکلفیم در این راستا تلاش کنیم. دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در این چارچوب مهم ترین وظیفه بر عهده شان این است که تلاش کنند تا با قانون، مطبوعات در متن جامعه قرار بگیرند و سعی نکنند با استفاده از قانون، مطبوعات را از متن به حاشیه ببرند.

نمایشگاه مطبوعاتی امسال در حالی که در نخستین روزها آرام و بی‌حاشیه بود، با نفس‌های آخر با حواشی زیادی از جمله حضور هر روزه معترضین به سپرده‌گذاران برخی از بانک‌های خصوصی و پدیده شاندیز همراه شد و تا آخرین لحظات و همزمان با مراسم اختتامیه نمایشگاه نیز ادامه پیدا کرد. در این مدت از حضور این معترضین در نمایشگاه و غرفه‌های رسانه‌ها جلوگیری نشد.

بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات در آبان ماه ۹۶

سازمان نظام‌رسانه‌ای؛ از تعدیل تا چند قدم مانده به تصویب

پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای مدت سه سال است که در نشست‌هایی با حضور کارشناسان رسانه بررسی می‌شود و تاکنون با اظهارنظرهای متفاوتی از موافق تا مخالف و منتقد همراه بوده است.

اوایل آبان ماه امسال هیات دولت پس از جلسه خود به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی، از تصویب لایحه سازمان نظام رسانه‌ای با هدف حمایت از حقوق و آزادی­‌های مشروع فعالان رسانه­‌ای و رسانه‌های همگانی ضمن بررسی تعدادی از مواد آن خبر داد؛ خبری که باعث شد تعدادی از روزنامه‌نگاران تصویب این لایحه را جدی بگیرند و نسبت به آن واکنش نشان بدهند.

در این میان آغاز نمایشگاه مطبوعات فرصت خوبی بود تا یکی از مقامات دولتی درباره طرح تصویب  لایحه سازمان نظام رسانه‌ای سخن بگوید؛ بر همین اساس اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات با اشاره به طرح موضوعاتی برای نظارت بر رفتار حرفه‌ای مطبوعات، خاطرنشان کرد: در صنف مهمی مانند پزشکی که با جان مردم سرکار دارد در این زمینه گفته شده که مسئولیت حرفه ای نظارت، کنترل و برخورد با تخلفات بر عهده خود پزشکان است. البته در این زمینه مردم نیز حق مراجعه به دستگاه قضایی دارند. دولت با همین ذهنیت در حال تصویب لایحه سازمان نظام رسانه ای است. این موضوع بیش از یک سال در کمیسیون مربوطه در دولت بررسی شده و وارد دستور جلسات هیات دولت شده است.

حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم اختتامیه نمایشگاه مطبوعات، با اشاره به قانون نظام رسانه‌ای اعلام کرد که با وجود اینکه این قانون در دستور کار دولت است، اما همچنان نظرات مخالف و موافق در حال جمع‌آوری است و جلسه‌ای برگزار خواهد شد تا جمع‌بندی‌ها را داشته باشیم.

صبح روز ۱۶ آبان ماه  محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز با چنین رویکردی، در پاسخ به پرسشی درباره حواشی شکل گرفته پیرامون این لایحه اظهار کرد: دولت در چارچوب منشور حقوق شهروندی، همه تلاش‌های خود را برای اجرایی کردن این منشور به کار بسته و حتی آقای روحانی در احکامی که برای وزرای دولت صادر کرد، دو پیوست عمومی و تخصصی نیز قرار داد که یکی از آن دو، منشور حقوق شهروندی است و حال، یکی از گام‌ها برای اجرایی کردن منشور حقوق شهروندی و تبیین آن، همین بحث نظام رسانه‌ای کشور است.

سخنگوی دولت گفت: از همه اهالی رسانه تقاضا دارم که هرگونه پیشنهادی تبیینی و تقنینی که درباره این لایحه دارند، به دولت ارائه دهند، چرا که ما نیز هیچ عجله‌ای برای تصویب این لایحه نداریم بلکه می‌خواهیم آن را هرچه بهتر ارائه کنیم.

در این میان سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد نیز در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ی طرح برخی انتقادات نسبت به لایحه نظام رسانه‌ای، اظهار کرد که «لایحه نظام رسانه‌ای نگاه اصلی‌اش بر این است که اهالی صنف رسانه مسائل خود را متکفل و آنها را حل و فصل کنند. حتما بحث نگاه دولتی یا تغلیظ و تقویت این نگاه مورد نظر دولت نیست و چنانچه که تاکنون در این لایحه رگه‌هایی از بحث دولتی شدن دیده می‌شود حتما در گام‌های بعدی این نگاه تعدیل خواهد شد.»

پیشکسوتان رسانه و استادان ارتباطات نیز نظرات متفاوتی را درباره لایحه سازمان نظام رسانه‌ای عنوان کرده‌اند که می‌توان گفت در اغلب آنها از مخالف گرفته تا موافق این نکته مطرح می‌شود که این لایحه به هر حال نیاز به بازنگری دارد.

بحران کاغذ و لطمه به جان بی‌رمق مطبوعات

از اواسط سال ۹۶، کاغذ کیمیا شد و بیم کمتر شدن یا تمام شدن همین تیراژ ناچیز مطبوعات به جان مدیران مسؤول و البته دلواپسان فرهنگ افتاد. مساله‌ای که واکنش بسیاری از مطبوعات خصوصی را به دنبال داشت و حتی برخی از روزنامه‌ها از روی ناچاری یا اعتراض اعلام کردند که برای مدتی فقط به صورت الکترونیکی منتشر خواهند شد یا تعداد صفحات خود را کم می‌کنند. این کاهش صفحات و یا توقف در انتشار مشکلی است که همچنان دامن برخی از مطبوعات را گرفته است.

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وقت با اعلام این خبر که «یک محموله کاغذ در حال ترخیص از گمرک است»، گفت: با مساعدت بانک مرکزی که ارز مبادله‌ای در اختیار واردکنندگان کاغذ قرار داد، یک محموله ١٠ هزار تنی کاغذ روزنامه و تحریر در حال ترخیص از گمرک است و تا هفته آینده به انبارهای چاپخانه‌ها می‌رسد. این محموله شامل عرض‌های مختلف مصرفی است که کمک می‌کند التهاب موجود بازار کاغذ مرتفع شود. با نگاه مثبت دولت به حوزه نشر و مطبوعات، موضوع افزایش تعرفه واردات کاغذ منتفی شد تا شایعاتی که در این زمینه موجب بلاتکلیفی واردکنندگان شده بود، خود به خود منتفی شود.»

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز هفتم اسفند ماه از کاهش ٤٩ درصدی ظرفیت تولید کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر خبر داد و اعلام کرد: با کاهش ظرفیت تولید در کاغذ روزنامه و چاپ و تحریر مواجه هستیم و نیاز این بخش از طریق واردات تامین شده است.

این درحالی است که با وجود ورود محموله‌های کاغذ به کشور و وعده‌های معاونت‌ مطبوعاتی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حل این مشکل، اما همچنان بسیاری از مطبوعات خصوصی یا با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و از تعداد و عرض و طول صفحاتشان کم کرده یا از کاغذ به اینترنت پناه برده‌اند و به صورت الکترونیکی منتشر می‌شوند. «آسمان آبی» و «جامعه فردا» از جمله روزنامه‌هایی هستند که یکی از دلایل عدم انتشار کاغذی آنها در سال ۹۶، بحران کاغذ اعلام شد.  

سال ۹۶؛ آزمون رسانه‌ها در مواقع بحرانی

سال ۹۶ آبستن حوادث و بحران‌های زیادی بود. از حادثه تروریستی تهران و زلزله در غرب کشور و تهران گرفته تا غرق شدن کشتی سانچی و سقوط هواپیمای تهران ـ یاسوج،  فارغ از غمگین کردن همه ما تمرین خوبی برای رسانه‌های رسمی بود تا یاد بگیرند چطور باید با وجود شبکه‌های اجتماعی ضمن رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای از اخبار مهم جا نمانند؛ اینکه چطور باید ضمن حفظ آرامش عمومی جامعه اطلاع‌رسانی درست و کاملی داشته باشند.

خبرنگاری بحران به دلیل شرایط اضطراب‌آور عمومی و اهمیت حفظ آرامش جامعه در عین اطلاع‌رسانی درست و کامل بسیار حائز اهمیت است؛ موضوعی که بعضاً در هنگام وقوع بحران‌ها فراموش می‌شود.  پوشش رسانه‌ای حوادث مهمی همچون زلزله‌، سیل، آتش‌سوزی، حملات تروریستی و … از این جهت بسیار حائز اهمیت است که رعایت مرز میان اطلاع‌رسانی درست و کامل و در عین حال عدم ایجاد ناامنی در جامعه، مسوولیتی است که بیش از هر نهاد و شخص دیگری، از رسانه‌ها و خبرنگاران حرفه‌ای انتظار می‌رود.

بسیاری از کارشناسان رسانه معتقدند که عملکرد رسانه‌ها در مواقع بحرانی به سه بخش پیش، حین و پس از بحران تقسیم می‌شود؛ پیش به این معنا که پیش از بروز بحران‌هایی همچون حادثه «پلاسکو» که تا اندازه‌ای قابل پیش‌بینی هستند، می‌توان از بروز آنها جلوگیری کرد، حین بحران نیز به عملکرد رسانه‌ها در پوشش اخبار حوادث با توجه به رعایت اصول اخلاقی و پرهیز از انتشار اخبار کذب و بدون منبع موثق برمی‌گردد و پس از بحران به پیگیری علل بروز آن بحران، طرح مشکلات افراد حادثه دیده و جلوگیری از بروز حوادث قابل پیش‌بینی دیگر.

زلزله کرمانشاه- سر پل ذهاب

خاطرات تلخ خبرنگاران …

سال ۹۶ نیز همچون سال‌های دیگر خبرنگاران و عکاسان مطبوعاتی شاهد برخوردهای نه چندان مناسبی از سوی برخی از مسئولان و هنرمندان بودند که در این گزارش به برخی از آنها اشاره می‌شود.

***اولین بار نبود که هنرپیشه‌ای به خود اجازه می‌داد تا نقدی درباره پرسش‌های خبرنگاران را با لحنی تند و گاهی به دور از ادب مطرح کند. در همین راستا بهناز جعفری در نشست خبری سریال رمضانی «زیر پای مادر» در برخورد با خبرنگاران با ادبیات نامناسبی سخن گفت که این لحن او با انتقادهای زیادی از سوی اهالی رسانه‌ و راه‌اندازی کمپین توهین به اهالی رسانه ممنوع همراه شد؛ البته این بازیگر مدتی بعد از رفتار خود پشیمان شد و به صورت رسمی از خبرنگاران حاضر در نشست مذکور عذرخواهی کرد.

در پی حواشی ایجاد شده، حسین انتظامی (معاون مطبوعاتی وقت) در صفحه توئیتر خود، نوشت: خبرنگار معصوم نیست اما توهین به او یعنی نبود بلوغ فکری؛ چه از طرف سیاسیون یا چهره‌های هنری و ورزشی باشد و چه با کارت هدیه! تعامل بهتر از تقابل و تحقیر است.

***برخورد نامناسب فرماندار گلپایگان با یک خبرنگار نیز حواشی زیادی را به دنبال داشت. فیلم منتشر شده از رفتار این مقام مسئول با خبرنگار حاضر در مراسم در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و اعتراض‌ها و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. برخی اصلاً باور نمی‌کردند آن کسی که در فیلم فریاد می‌زند، خط و نشان می‌کشد و دستش را به نشانه زدن بالا می‌برد، مسؤول و یک مقام منطقه‌ای باشد و عده‌ای هم ضمن بیان انتقادها و نقطه‌نظرشان، خطاب به سایر مسؤولان مربوط، خواهان رسیدگی هر چه سریع‌تر به این موضوع شدند.

البته این انتقادها و واکنش‌ها تنها شامل حال اهالی رسانه و قلم نشد و برخی از مسؤولان نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و در نهایت در پی برخورد عجیب فرماندار گلپایگان با یک خبرنگار منجر به برکناری او شد.

***در مراسم افتتاحیه موزه لوور در تهران نیز که با حضور مهمانان خارجی برگزار شد، یگان ویژه موزه ملی برخورد نامناسبی با یکی از عکاس‌های رسانه‌های داخلی داشتند که حواشی و اعتراض‌های زیادی را از سوی اهالی رسانه به دنبال داشت.

انتشار تصاویری از برخورد نامناسب فیزیکی با عکاس خبری خبرگزاری تسنیم، آن هم در حضور مقامات مسوول کشورهای خارجی واکنش‌های زیادی از سوی اصحاب رسانه و قلم را به دنبال داشت؛ تا جایی که رییس مرکز روابط‌ عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث‌فرهنگی در نامه‌ای به فرمانده یگان حفاظت خواستار برخورد قانونی با عوامل مقصر و متخلف در برخورد فیزیکی نیروهای یگان با این عکاس خبری شد.

*** انتشار تصویر یکی از نمایندگان مجلس در حال گلابی خوردن نیز باعث ایجاد حواشی زیادی شد؛ تا جایی که این نماینده مجلس عکاسان خبری را با این جمله توصیف کرد که «زمانی که این کار را می‌کردم می‌دانستم اینجا فضول هست و فضول‌ها عکس‌ می‌اندازند».

بر روی عکس‌های منتشرشده نقدها و تحلیل‌ها نوشته و کاریکاتورها کشیده شد و البته جدال‌های لفظی به وجود آمد. حواشی ایجاد شده پس از انتشار این عکس و البته عکس‌هایی از سلفی گرفتن نمایندگان با موگرینی در مراسم تحلیف، این پرسش را بار دیگر در ذهن بسیاری از اهالی رسانه ایجاد می‌کند که آیا انتشار چنین عکس‌هایی از سوی رسانه‌ها اقدامی درست است؟ و اصولا آیا باید مرزی را برای نزدیک شدن یک عکاس خبری به سوژه خود قائل شد؟

*** همچنین هفتم آذر ماه امسال، پس از انتشار خبری مبنی بر احتمال وجود آثاری از دوران مادها در میدان مرکزی همدان، عکاس خبرگزاری ایسنای همدان به همراه تنی چند از عکاسان خبری استان برای کسب اطلاعات بیشتر وارد این محدوده شدند که در جریان این اتفاق، مسؤولان کارگاه علاوه بر فحاشی و توهین، نسبت به ضرب و شتم اقدام آنها کردند.

حضور این عکاسان در محوطه، با هماهنگی‌ قبلی با سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی در میدان امام (ره) صورت گرفته بود اما عوامل اجرای پروژه با الفاظ رکیک نسبت به ضرب و شتم آنها اقدام کردند و دقایقی نیز آنها را در یک کانکس زندانی کردند.

تغییر در معاونت مطبوعاتی

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ پنجم دی‌ ماه محمد سلطانی‌فر که پیشتر مدیریت دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها را برعهده داشته، به عنوان جایگزین حسین انتظامی در معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی و انتظامی به عنوان دستیار ارشد خود معرفی کرد.

انتظامی که از سال ۹۲ به مدت بیش از چهار سال عهده‌دار معاونت مطبوعاتی بود، پیش از اعلام رسمی، با انتشار توئیتی، محمد سلطانی‌فر را به عنوان جایگزین خود معرفی کرد؛ او نوشت: «قرار است به‌زودی دکتر محمد سلطانی‌فر معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد بشوند. سوابق موثر علمی و حرفه‌ای ایشان نویدبخش توسعه و ارتقاء کیفی رسانه‌هاست.»

سلطانی‌فر پس از حدود دو ماه حضور در معاونت امور مطبوعاتی یکی از اصلی‌ترین طرح‌های این معاونت در سال ۹۷ را تسهیل امور مربوط به رسانه‌ها و خبرنگاران و آموزش، حمایت هدفمند و توسعه کیفی رسانه‌ها عنوان کرد.

او همچنین با اشاره به طرح‌هایی درخصوص نوسازی دکه‌های مطبوعات و ایجاد شهرهای رسانه‌ای عنوان کرد که با توجه به ضعف در عرضه مطبوعات، این دو طرح در حال رایزنی با کارشناسان و هماهنگی با نهادهای ذی‌ربط برای اجرا در سال آینده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در تاریخ ۹ اسفند ماه در حکمی حمید ضیایی‌پرور را به عنوان مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها منصوب کرد. پیش از او گیتا علی‌آبادی مدیریت این مرکز را بر عهده داشت.

توقیفی‌ها

شاید بتوان گفت در سال ۹۶ از تعداد روزنامه‌های توقیف‌شده نسبت به سال گذشته کمتر شده است، اما تعداد روزنامه‌ها و نشریاتی که به دلیل شرایط سخت انتشار تصمیم به عدم انتشار گرفتند با افزایش همراه بود. در این گزارش به برخی از روزنامه‌های توقیف شده در سال ۹۶ اشاره می‌شود.

*** روزنامه «کیهان» به دلیل انتخاب تیتر «شلیک موشک انصارالله به ریاض هدف بعدی دوبی» که مغایر با منافع ملی کشورمان دانسته شد، از هیات نظارت بر مطبوعات تذکر دریافت کرد و در روز چهارشنبه (۱۷ آبان ماه) حکم توقیف دو روزه آن صادر شد.

*** روزنامه «مستقل» روز پنجشنبه (۱۲ مهر ماه) در گزارشی درباره‌ی نظام پارلمانی، به انتشار تصاویر نخست‌ وزیران ایران پس از انقلاب اسلامی اقدام کرد که به‌ گفته‌ی سردبیر آن، به‌ همین دلیل توقیف شد.

*** محمد علی نجفی، شهردار تهران (۲۴ مهرماه) از تعطیلی چهار عنوان مجله «همشهری» خبر داد و معیار انتخاب این نشریات را ۸۰ درصد برگشتی اعلام کرد. او در عین حال اعلام کرد که «خواستار تعطیلی نشریات بیشتری بوده است».

از میان ما رفته‌ها…

اهالی قلم و رسانه در سال ۹۶، دوستان و همکاران زیادی را از دست دادند و خبرگزاری ایسنا نیز داغ یکی از همکاران جوان خود را چشید؛ صبح روز ۱۱ دی‌ ماه، علیرضا تلیانی از همکاران قدیمی و جوان خبرگزاری ایسنا بر اثر سکته قلبی درگذشت.

او دبیری سرویس‌های «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» و «دین و اندیشه» این خبرگزاری را بر عهده داشت. دبیری بخش ترجمه گروه فرهنگی هنری و مترجمی گروه‌های خبری ورزشی، فرهنگی هنری و جامعه اطلاعاتی خبرگزاری دانشجویان ایران نیز از سابقه فعالیت‌های خبری او در این مجموعه بوده است.

زنده‌یاد علیرضا تلیانی متولد ۱۳۶۱/۱۱/۲۷ بود و از تاریخ ۱۳۸۳/۰۵/۰۱ به عنوان مترجم کار خبری خود  را با ایسنا آغاز کرد و شروع دبیری خبر او به اول اسفندماه ۱۳۹۱ برمی‌گردد.

زنده یاد علیرضا تلیانی، از دبیران خبرگزاری ایسنا

* وحید سهرابی، نیز از دیگر همکاران از دست رفته ایسنا در سال گذشته بود. زنده‌یاد سهرابی، از عکاسان باتجربه مطبوعات ۱۰ خردادماه در حادثه‌ای ناگهانی در همدان از دنیا رفت. او از سال ۱۳۸۷ به عنوان عکاس با دفتر منطقه‌ای ایسنا در همدان و از سال ۹۰ به مدت دو سال با دفتر اصلی خبرگزاری دانشجویان در تهران همکاری داشت.

این عکاس تجربی که متولد ۸ اردیبهشت ۱۳۶۸ در همدان بود، در سال ۸۹ برنده جایزه تصویر سال در بخش جوان شد.

* حسین توفیق، سردبیر هفته‌نامه طنز «توفیق» نهم فروردین ماه، در حالی از دنیا رفت که از سال ۵۱، تاکنون فعالیت مطبوعاتی نداشت.

* علیرضا سلطانی، عکاس مطبوعاتی نیز شامگاه ۱۱ خرداد ماه در سن ۶۵ سالگی دار فانی را وادع گفت. او سابقه چند سال دبیری در سرویس عکس خبرگزاری‌های ایلنا و موج را در کارنامه حرفه‌ای خود داشت.

احمد فراهانی، خبرنگار و پژوهشگر خبرگزاری ایرنا ظهر سوم تیر ماه به علت ضایعه‌ی مغزی در بیمارستان درگذشت. او متولد سال ۱۳۴۸ و دارای دو فرزند بود و در دوران دفاع‌مقدس در جبهه‌های حق علیه باطل نیز به عنوان نیروی داوطلب بسیجی حضور داشت.

* ایرج باباحاجی، خبرنگار باسابقه ورزشی نیز دوم شهریور ماه بر اثر سکته قلبی در بیمارستان امام خمینی (ره) تهران درگذشت.

* فرامرز درخشنده، سرپرست روزنامه کار و کارگر و خبرگزاری ایلنا در مازندران،  پس از تحمل یک دوره بیماری ۱۲ آبان ماه در سن ۵۴ سالگی دار فانی را وداع گفت.

* نعمت‌الله ناظری، روزنامه‌نگار پیشکسوت و از موسسین سندیکای روزنامه‌نگاران۶ آذر ماه در ونکوور کانادا درگذشت. از فعالیت‌های مطبوعاتی او می‌توان به فعالیت در ماهنامهٔ «صدف»، مجله‌ٔ «امید ایران»، روزنامهٔ «ستارهٔ‌ تهران»، روزنامهٔ «مهرایران» به عنوان نویسنده و مترجم و بعد از آن، سال‌ها سردبیری روزنامه مهر ایران اشاره کرد.

مریم زنگنه، خبرنگار اجتماعی روزنامه «قدس» صبح روز ۹ دی‌ ماه به دلیل ابتلا به بیماری سرطان گوارشی در مشهد درگذشت. زنده‌یاد زنگنه متولد سال ۱۳۵۲ و فوق لیسانس رشته علوم ارتباطات بود و از سال ۱۳۷۸ خبرنگار روزنامه قدس شد. ابتدا در گروه شهری و بعد هم در گروه اجتماعی این روزنامه مشغول فعالیت بود.

* ناصر ملک‌محمدی، روزنامه‌نگار پیشکسوت صبح روز ۲۶ دی‌ ماه در سن ۸۲ سالگی پس از سال‌ها تحمل دار فانی را وادع گفت. او در طول فعالیت‌های مطبوعاتی خود سردبیری چندین نشریه از جمله مجله «صبح امروز» را بر عهده داشت. ملک‌محمدی همچنین در ۲۷ سالگی به ریاست سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات انتخاب شد.

* رضا مقدسی از مدیران و فعالان رسانه‌ای کشور، صبح روز ۱۳ بهمن ماه پس از ماه‌ها تحمل بیماری، درگذشت. زنده‌یاد مقدسی از سال ۹۲ به بیماری سرطان روده مبتلا شده بود و پس از گذراندن دوران شیمی‌ درمانی، برای مدتی بهبود یافت. او از آذر سال گذشته بار دیگر شیمی‌درمانی خود را از سر گرفت که به دلیل ضعف جسمانی پس از مدتی شیمی درمانی متوقف شد و در نهایت پس از ماه‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری، این فعال رسانه‌ای ۱۳ بهمن ماه ۹۶ دار فانی را وداع گفت.

* مصطفی امیر کیانی (باشی)، خبرنگار پیشکسوت روزنامه «کیهان» در دهه‌های چهل و پنجاه خورشیدی پس از تحمل یک دوره بیماری روز ۱۸ بهمن ماه درگذشت. زنده‌یاد مصطفی باشی از خبرنگاران حوادث روزنامه کیهان بود. او پس از انقلاب مجوز انتشار نشریه «مصاحبه» را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 112847
دیدگاه خود را به ما بگویید.