تاریخ انتشار :سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۱۰:۰۲ ب.ظ

   213 بازدید

استاندار : آذربایجان غربی به لحاظ شرایط پیش رو از استان‌های با اهمیت کشور است/ مهم ترین مشکل استان، دریاچه ارومیه است/ مشکل دریاچه ملی است / کمبود اعتبار مشکل اجرای پروژه های احیاست

جوان پرس : استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای اداری استان که با حضور نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در محل استانداری برگزار شد به بیان ویژگی های منحصر به فرد استان آذربایجان غربی پرداخت و گفت: آذربایجان غربی یکی از مهمترین و سوق الجیشی ترین استان های کشور به شمار می رود.
محمد مهدی شهریاری افزود : آذربایجان غربی دروازه ورود کشور به اروپا است و یک پنجم پایانه های کشور در این استان قرار دارد ولی متاسفانه در سالهای گذشته به دلیل جنگ تحمیلی و درگیری با ضد انقلاب این استان دچار عقب ماندگی شده و بسیاری از سرمایه گذاران استان به خارج از کشور و مرکز کشور کوچ کرده اند.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به درخواست و نیازهای استان ادامه داد: یکی از مهمترین مشکلات استان خشک شدن دریاچه ارومیه است که در صورت رسیدن به نقطه بحران باید 20 میلیون نفر جمعیت ساکن در حوزه دریاچه ارومیه کوچ داده شوند.
وی با اشاره به کمبود اعتبار برای اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه بویژه انتقال آب از رودخانه کانی سیب و زاب ادامه داد: تاکنون یک هزار میلیاردتومان برای اجرای این پروژه هزینه شده و یک هزار میلیارد تومان نیز برای ادامه اجرای آن نیاز است.
وی همچنین بر مشارکت جدی مردم در صرفه جویی در آب تاکید کرد و گفت: مشارکت مردم در صرفه جویی و اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه یکی از ضروری ترین و مهمترین برنامه هیا احیای دریاچه ارومیه است.
وی از افتتاح ایستگاه راه اهن ارومیه در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: بدون شک افتتاح این طرح موجب رشد و توسعه اقتصادی استان خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های استان در بخش معدن و زمینه ایجاد اشتغال در این بخش نیز گفت: شرکت های بزرگ می توانند در بخش ظرفیت های معدنی استان و همچنین حوزه دانش بنیان سرمایه گذاری کنند و ما از آنان حمایت می کنیم.
وی همچنین خواستار تامین اعتبار مورد نیاز برای تسریع در احداث راههای مناسب روستایی در آذربایجان غربی شد و افزود: این استان یکی از استان های محروم در این بخش به شمار می رود و 4 هزار کیلومتر راه روستایی استان نیازمند آسفالت است.
استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: متوسط بهره مندی از راه روستایی مناسب در این استان 13.8 درصد کمتر از متوسط کشوری است که برای رسیدن به متوسط اعتبارات زیادی لازم داریم.
شهریاری احداث جاده خوی – قطور برای بهبود وضعیت راه مرزی ایران و ترکیه در مرز رازی و اختصاص اعتبار لازم به استان به عنوان یکی از استان های کریدور شرق – غرب را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: این اقدامات می تواند وضعیت استان را در بخش راه بهتر کند.
وی با اشاره به خسارت های ناشی از تند با اخیر ، سیل و خسارت های سرمازده گی در استان ادامه داد: امیدواری دولت در زمینه جبران بخشی از خسارت های ناشی از بلایای طبیعی به استان کمک کند.
وی از خسارت چهار هزار میلیارد ریالی سرمازدگی به کشاورزان استان در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم با نگاه ویژه دولت، بخشی از این خسارات جبران شود.
وی تامین آب آشامیدنی روستایی با استفاده از منابع آبی مطمئن را یکی دیگر از نیازهای آذربایجان غربی برشمرد و بیان کرد : در بخش گازرسانی با توجه ویژه دولت تدبیر و امید، وضعیت استان در سال های اخیر بهتر شده و در صدد هستیم با جذب 6 هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار اختصاصی به این بخش در سال جاری، 600 روستای دیگر را در مدار خدمت رسانی قرار داده و به متوسط کشوری نزدیک شویم.
شهریاری بهبود سرانه فضای ورزشی و ارتقای رتبه استان در این بخش و همچنین اختصاص حقوق دولتی معادن به استان را از دیگر خواسته های مدیران آذربایجان غربی عنوان کرد و گفت: این موضوع در صورت تحقق می تواند زمینه توسعه بیش از پیش این خطه از کشور را فراهم کند.

 استاندار آذربایجان غربی از رئیس سازمان برنامه و بودجه درخواست کرد : اگر درآمد بیش از هزار میلیارد تومانی در خود استان هزینه شود می تواند کمک زیادی به کاهش مشکلات داشته باشد.

شهریاری در بخشی از سخنان خود خواستار تخصیص ردیف اعتباری ویژه از درآمدهای استان جهت هزینه در خود استان شد.

وی همچنین خواستار 20 درصد تخفیف در گمرکات استان همانند گمرکات جنوب کشور شد و افزود: این طرح می تواند یکی از راه حل های رفع مشکل کوله بری در استان باشد.

شهریاری با اشاره به پایین بودن سرانه فضاهای آموزشی نسبت به میانگین کشوری اظهار کرد: این استان نیاز به 5 هزار کلاس درس جدید و مرمت و بازسازی حدود 4 هزار کلاس درس دارد.

محمدی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی  هم در این جلسه در سخنان کوتاهی گفت : امیدواریم جمله مطالبات فرهنگیان از صفحات رسانه و اذهان پاک شده و هر چه زودتر پرداخت شود.

دکتر جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی خواستار کمک و مساعدت ویژه دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه برای اتمام و تسریع در پروژه های عرصه سلامت شد.

وی با اشاره به پروژه های در حال اجرای عرصه سلامت در سطح استان تاکید کرد : با این حال اگر ۷۰ میلیارد تومان پول بدهید در کوتاه ترین زمان ممکن ۱۲۵۰ تخت بیمارستان تحویل بگیرید.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 113578
دیدگاه خود را به ما بگویید.