تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۳ آبان ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۰۰ ق.ظ

   281 بازدید

جواد آقازاده : در بحث سلامت همه مسئولين بايد هماهنگ با يکديگر کار کنند تا در اين عرصه تأثير گذار باشند و در اين زمينه تنها وزارت بهداشت مسئول نيست و همه مسئولين‌اند.

جوان پرس : رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي گفت: ريزگردهاي نمکي درياچه اروميه که با طوفان‌ها و گردباد از بلند مي‌شوند در سلامتي انسان تأثير دارد ولي هنوز سرطان‌زا بودن آن‌ها را نمي‌توان تأييد کرد و نياز به تحقيقات بلندمدت وجود دارد.
جواد آقازاده در نشست خبري با خبرنگاران آذربايجان غربي اظهار داشت: در بحث سلامت همه مسئولين بايد هماهنگ با يکديگر کار کنند تا در اين عرصه تأثير گذار باشند و در اين زمينه تنها وزارت بهداشت مسئول نيست و همه مسئولين‌اند.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي بيان کرد: بعد از انجام يک آسيب‌شناسي، نقشه راهي بر اساس آن آسيب‌شناسي براي دانشگاه علوم پزشکي تعيين شده و اهداف کوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت براي يک بازه زماني 4 ساله ترسيم شد که يکي از آن‌ها بحث زير ساخت‌ها و بحث طرح تحول سلامت بود.
وي افزود: در سطح دانشگاه نيز در بحث هتلينگ اعتبارات را سريعاً جذب کرده و توانستيم وضعيت نامناسب گذشته را بهبود بخشيده و دسترسي مردم به خدمات افزايش داده شد و تجهيزات زيربنايي نيز بهبود يافت.
آقازاده گفت: در ميان‌مدت نيز احداث برخي پروژه‌ها از جمله خانه‌هاي بهداشت و مراکز جامع شهري و روستايي و پايگاه‌ها در طي 4 سال در دستور کار قرار داده شد به طوري که 183 خانه بهداشت طي يک سال به بهره‌برداري رسيد و دسترسي مردم به خدمات بهداشتي در روستاها افزايش يافت و در بحث حاشيه‌نشيني نيز 450 هزار نفر جمعيت استان را تحت پوشش قرار گرفته و بسياري از مشکلات در حاشيه شهرها حل شد.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي تصريح کرد: ارتقاي کيفيت خدمات بيماري‌هاي غير واگير در دستور کار قرار گرفت و با توجه به درصد بالاي بيماري‌هاي رواني از کارشناس‌ها و نيروهاي شرکتي استفاده شد و نيروهاي شرکتي استخدام شدند.
وي اظهار داشت: در آذربايجان غربي با کمبود تخت‌هاي آي سي يو مواجه بوديم که به همين سبب افزايش تعداد تخت‌هاي ويژه را دستور کار قرار داديم.
آقازاده گفت: براي کاهش بار تعداد بيماران بيمارستان مطهري و بخش زنان و زايمان کوثر اين بيمارستان با ديگر بيمارستان‌ها از جمله ارتش و صولت و عارفيان و آذربايجان قرارداد بسته شد و برخي از بيماران به اين بيمارستان‌ها منتقل شدند.
وي تصريح کرد: سرطان جزو بيماري‌هايي است که بيشتر منجر مرگ مي‌شود و به همين سبب مراکز پايش سرطان را در آذربايجان غربي ايجاد کرديم.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي بيان کرد: بيمارستان امام خميني بار عظيمي از بيماران را به دوش مي‌کشيد ولي تخت و اتاق‌هاي اين بيمارستان محدود بود که به همين سبب توسعه اين بيمارستان را در مساحت 20 هزار مترمربع شروع کرده و کلينيکي به نام تدبير را نيز در نزديکي بيمارستان امام خميني و در محل خيابان عمار احداث شده تا با اين اقدامات بار بيمارهاي بيمارستان امام خميني را کاهش داده شود و رضايت مردم افزايش يابد.
آقازاده اظهار داشت: در اين برنامه‌هاي 4 ساله برخي از بيمارستان‌ها را بايد راه‌اندازي مي‌کرديم که بيمارستان بوکان راه‌اندازي شد و يکسري از بيمارستان‌ها در شهرستان‌هاي چالدران و پلدشت افتتاح شد و اشنويه و پيرانشهر نيز شروع‌شده و تا پايان سال هزار تخت بستري به تخت‌هاي بستري در آذربايجان غربي اضافه مي‌شود و در شاخص‌هاي سرانه تخت، شاخص آذربايجان غربي براي هر هزار نفر 1 بود که در حال حاضر به 1.3 رسيده و تا آخر سال به 1.6 افزايش خواهد يافت.
وي افزود: دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي جزو 7 دانشگاه برتر در کشور است چراکه شاخص‌هاي ما افزايش يافت و 3 سال طول کشيد که حسابرسي اين دانشگاه که مردود بود به مطلوب برسد و از 533 مغايرت به 3 مغايرت کاهش يافت.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي گفت: ريز گرد هاي درياچه اروميه که با طوفان‌ها و گردبادها از درياچه اروميه بلند مي‌شوند در سلامتي انسان تأثير دارد و در بحث بيماري‌هاي ريوي تأثير دارد ولي هنوز سرطان را نمي‌توان تأييد کرد و نياز به تحقيقات بلندمدت وجود دارد.
آقازاده بيان کرد: طرح تحول سلامت شکست نخورده است و بايد به دنبال ايجاد منابع درآمد پايدار و کاهش هزينه‌ها بود که از دولت انتظار مي‌رود اين درآمدهاي پايدار را ايجاد کند و بيمه‌ها به دانشگاه علوم پزشکي آذربايجان غربي 600 ميليارد تومان بدهي دارند و دانشگاه نيز 420 ميليارد به افراد مختلف بدهي دارد که روي‌هم‌رفته تراز اين دانشگاه مثبت 180 ميليارذ تومان است.
وي تصريح کرد: در زمينه اورژانس هوايي اقداماتي انجام شده و از هليکوپترهاي سپاه، ارتش و هلال‌احمر در موارد ضروري استفاده شد و هفته پيش نيز 20 فروند هليکوپتر براي مرکز اورژانس کشور خريداري شده که خواستار آن هستيم حتماً يک فروند اين هليکوپتر ها را در اختيار آذربايجان غربي قرار دهند.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني آذربايجان غربي افزود: سال گذشته 50 آمبولانس خريداري و در سطح استان آذربايجان غربي توزيع شد و تا پايان امسال نيز 50 دستگاه آمبولانس به ناوگان اضافه مي‌شود و اورژانس هوايي را نيز به جد پيگير هستيم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109359
دیدگاه خود را به ما بگویید.