تاریخ انتشار :شنبه ۱۳ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۶:۲۳ ق.ظ

   14484 بازدید

سعید جلیلی كه جایگزین علی لاریجانی در مسئولیت دبیری شورای عالی امنیت ملی می شود، معاون كنونی آمریكا و اروپای وزارت امور خارجه است. وی از گزینه های جدی برای تصدی وزارت امور خارجه هنگام تعیین دولت احمدی نژاد در دو سال پیش نیز بود.

سعید جلیلی 42 ساله متولد سال 1344 در شهر مشهد است. او دانش آموخته دانشگاه امام صادق (ع) در مقطع دكتری علوم سیاسی و از پرسنل باسابقه وزارت امور خارجه است. پایان نامه مقطع دكتری جلیلی در خصوص سیاست خارجی اسلامی به صورت كتاب منتشر شده و در كشور لبنان نیز به زبان عربی ترجمه و انتشار یافته است.

او به زبانهای عربی و انگلیسی آشناست و از سال 1368 در مسوولیت های اجرایی بسیاری فعالیت داشته که از جمله آنها، وابسته سیاسی در سال 1368 ، رئیس اداره بازرسی در سال 1370 ، دبیر سوم در سال 1371 ، دبیر دوم در سال 1373 و دبیر اول در سال 1374 و رایزن سوم در سال 1376 بوده است.

همچنین وی به عنوان معاون اداره آمریکای شمالی و مرکزی در سال 1376 ، رایزن دوم در سال 1377 مشاور رئیس جمهور در سال 1383 و معاون اروپا و امریکای وزارت خارجه در سال 1384 مشغول بوده است.

از جمله تالیفات وی کتاب سیاست خارجی پیامبر اسلام (ص)، الگوی تفکر سیاسی اسلام در قرآن کریم و مقالات مختلف در زمینه روابط بین المللی است.

جلیلی در زمان جنگ تحمیلی به عنوان نیروی بسیجی بارها در جبهه های جنگ حضور یافت و از ناحیه پا مجروح گردید.

وی كه به ساده زیستی در زندگی شخصی شهرت دارد مورد اعتماد فراوان رئیس جمهور در حوزه سیاست خارجی است.

سعید جلیلی، مرد باسابقه سیاست خارجی احمدی‌نژاد، متولد سال 1344 در شهرمقدس مشهد (منطقه طلاب)است. وی كه تحصیلات خود را تا مقطع دكتری علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به پایان رسانده، مسلط به زبان‌های عربی و انگلیسی است.

جلیلی در دورانی كه برخی افراد تحصیل در دانشگاه را، بر دفاع از اسلام وانقلاب مقدم می‌دانستند و این بحث به‌صورت جدی حتی در سطح مدیریت دانشگاه امام صادق نیز مطرح بود، با جمع میان این دو مقوله به عنوان نیروی بسیجی بارها در جبهه‌های جنگ حضور یافت و در راه دفاع از آرمان‌های انقلاب به درجه جانبازی نایل آمد.

وی در دی ماه سال ۱۳۶۵دیده‌بان لشگر نصر خراسان بود كه در عملیات كربلای ۵ از ناحیه پا مجروح شد و در بیمارستان صحرایی منطقه شلمچه به دلیل فقدان امكانات و وضعیت اورژانسی پای راست خود را از دست داد. جلیلی پس از آن در واحد تداركات لشكر به خدمت پرداخت.

جلیلی در بازگشت از جبهه‌های حق علیه باطل، رساله دكترای خود را با عنوان “اندیشه سیاسی در قرآن” در خصوص سیاست خارجی اسلام به رشته تحریر درآورد؛ رساله‌ای كه پروفسور حمید مولانا، در مقدمه‌ای كه بر آن نوشت، به تجلیل از شخصیت این دانش‌آموخته اقدام كرد. این رساله در كشور لبنان نیز به زبان عربی ترجمه و منتشر شده است.

جلیلی، در سال 68 به وزارت امور خارجه رفت و بعد از یك دوره 2 ساله، ریاست اداره بازرسی وزارت خارجه را بر عهده گرفت. مناصب جلیلی در وزارت امور خارجه عبارتند از:

۱۳۶۸: وابسته سیاسی
۱۳۷۰: رئیس اداره بازرسی
۱۳۷۱: دبیر سوم
۱۳۷۳: دبیر دوم
۱۳۷۴: دبیر اول
۱۳۷۶: رایزن سوم

پس از دوم خرداد 76 و تغییر اتوبوسی مدیران، وی به اداره امریكای وزارت خارجه منتقل شد و معاونت این اداره را بر عهده گرفت. در سال 80 نیز به دفتر مقام معظم رهبری رفت و در سمت مدیریت بررسی‌های جاری دفتر رهبر انقلاب به ادامه خدمت پرداخت.

جلیلی كه پس از انتخابات سوم تیر به عنوان گزینه مطرح و مورد نظر رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت امور خارجه مطرح بود، بنا به پاره‌ای مصالح عهده‌دار مهم‌ترین معاونت وزارت خارجه، معاونت اروپا و آمریكا شد. ضمن آن‌كه در طول این دوره، ارتباط علمی خود با نهاد دانشگاه را قطع نكرد و به تدریس در دانشگاه ادامه داد.

وی كه همچون رئیس‌جمهور در زندگی شخصی به پركاری و ساده‌زیستی شهرت دارد، تا پاسی از شب در جهت تقویت دیپلماسی كشور تلاش می كندو مورد اعتماد رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور در حوزه سیاست خارجی است.

جلیلی در مهرماه 86 پس از استعفای علی لاریجانی به سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی منصوب شد. اما آنچه امروز صحبت از این دیپلمات جوان و متعهد انقلاب را بر سر زبان ها انداخته است، اداره هوشمندانه، مقتدرانه و متعهدانه پرونده هسته‌ای و نحوه مذاكره او و تیم همراهش در مواجهه با كشورهای 1+5 بود.

وی یكی از از رویش های ارزشمند انقلاب اسلامی در عرصه دیپلماسی كشور است و این شكوفایی جز در سایه تعهد، تخصص و تفكر انقلابی به دست نیامده است.

تصاویر زیر عکس‌های منتشر نشده از وی است که سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن‌ها را بر روی خروجی خود قرار داده است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5023
۲۵ دیدگاه

 1. عبدالله گفت:

  سعید جلیلی خیلی خوب است ولی نه برای ریاست جمهوری
  تغییر اتوبوسی مدیران پس از خرداد 76 هم دروغ بزرگی است من در بخش دولتی هستم و شاهد بودم بسیاری از مدیران خاتمی در زمان دولت قبل از او هم مدیر بودند
  ولی در زمان دولت خدمتگزار خدمت همه را رسیدند و از مدیر تا آبدارچی به جرم خدمت به نظام کنار گذاشته شدند تا کسانی به ریاست برسند که
  با آبروی نظام و رهبری گرو کشی کرده و می کنند

 2. کاهنی گفت:

  سعید جلیلی بهترین برای ریاست جمهوری او رای بالای خواهد اورد فقط او دراین شرایط لیاقت این کار را دارد او مرد عمل است وکم شعار میدهد

 3. بلوچ گفت:

  سعید جلیلی مرد خدمت به نظام ورهبری ومردم است ومثل دیگران درحاشیه ها قرارنگرفت وباصداقت درهرپست ومقامی کارمی کند خداوند اورا برای کشور ومردم حفظ کند.

 4. نجف زاده گفت:

  به امید خدا مردم ایران پیروز انتخابات هستند چون جلیلی امد

 5. احمد رضا گفت:

  جلیلی با جلال و شکوه اش می آید تا پیروز میدان انتخابات باشد. او یار و یاور ولایت است پس با گام های استوار می آید و ما چشم به راهییم…

 6. سجاد گفت:

  آقای جلیلی درحد یک رئیس جمهور نیست

 7. محمد از کرج گفت:

  سعید جلیلی گزینه مناسبی برای ریاست جمهوری است ،او توانمند ، مدیر و مدبر است

 8. رضا گفت:

  جليلي در حد يك رياست جمهور نيست بازهم ميشود احمدي نژادفعلي بازهم ما تابع رهبري هستيم

 9. سياوش گفت:

  راي به جليلي ظلم به ملت وكشوراست

 10. ناشناس گفت:

  خدایا به داد ملت برس ادم خوبی توانایی نداره

 11. زهرا گفت:

  باسلام
  امیدوارم جانباز گرانقدر جناب آقای دکتر جلیلی که لیاقت ریاست جمهوری کشورمان را دارد منتخب مردم عزیزمان باشد. آرزوی موفقیت برای ایشان دارم .

 12. زهرا گفت:

  آ آرزویم موفقیت شماست جناب آقای دکترجلیلی
  آ

 13. سعید گفت:

  ان شاله موفق باشید جانباز گرانقدر جناب آقای دکتر جلیلی.

 14. محمود گفت:

  آقای جلیلی هم آدم ضعیفی هستش و آدم های قوی زیر مجموعه این آقا نخواهند آمد

 15. امیدیوسفی گفت:

  مردم عزیز سلام علیکم
  احرترام شهدا و جانبازان واجب هست
  احترام مردم همیشه در صحنه واجب تر
  مردم عزیز شما را به تمام مقدسات احساسی نباشید شما را خود شهدا و جانبازان قسم میدهم آینده فرزندانتان را دوباره به احمدی نژاد دوم نسپارید.ممنون

 16. سهند گفت:

  بدترین انتخاب جلیلیه واقعا افراطیه جلیلی همون احمدی نزاده

 17. حسین. خ گفت:

  انتخابی به جز جلیلی وجود نخواهد داشت دیگران جر محافظه کاری کردن چیزی نمیدانند.

 18. مریم گفت:

  امیدوارم آقای دکتر جلیلی رای بیارن ایشون تو مناظرات سیاسی شجاعانه موضع خود را در مقابل فتنه 88 نشان دادند و آقای دکتر عارف را که افتخار همراهی سران فتنه رامیکردند به چالش کشیدند…..

 19. kosar گفت:

  من که بیش از اندازه اقای جلیلی رو دوست دارم ای کاش میشد یه دیداری با ایشون داشتم یا حداقل یه پیام مکاتبه ای

 20. نیلپر گفت:

  بسیار عالی بود.متشکرم دوست عزیز

دیدگاه خود را به ما بگویید.