تاریخ انتشار :چهارشنبه ۴ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۰۷ ق.ظ

   490 بازدید

دکتر حسن روحانی رئیس دولت دوازدهم در گفتگویی تلویزیونی با مردم صحبت کرد که به نظر می رسد با توجه به اوضاع فعلی و البته برخی موارد قائل ذکر که تا حدود زیادی به بدنه خود دولت بر می گردد

جوان پرس / عبدالسلام معروفي : دکتر حسن روحانی رئیس دولت دوازدهم در گفتگویی تلویزیونی با مردم صحبت کرد که به نظر می رسد با توجه به اوضاع فعلی و البته برخی موارد قائل ذکر که تا حدود زیادی به بدنه خود دولت بر می گردد که در ادامه به آن اجمالا اشاره می شود به نظر می رسد این گفتگو بیش از آنکه به نفع دولت باشد بیشتر به ضرر دولت تمام شد و تاوان کم کاری حوزه اطلاع رسانی دولت تدبیر و امید را خود رییس جمهور باید بدهد و کم کاری آنها را به دوش بکشد.

تاکنون و به کرات و در تحلیل های مختلف از نقاط ضعف اطلاع رسانی دولت تدبیر و امید نوشته و انتقاد کرده ایم ؛ اشتباهات استراتژیکی که تیم اطلاع رسانی، روابط عمومی و نهاد ریاست جمهوری مرتکب شده و تا به امروز نسبت به اصلاح آن گام بر نداشته و چه بسا در کلان کشوری و حتی در استان ها ، بدنه استانداری ها و دستگاه‌های اجرایی این ضعف ساختاری و بنیادین مثل خوره به جان بدنه دولت افتاده است و این مهم در گفتگوی تلویزیونی ناخدای دولت تدبیر و امید، حواشی پیش رو و تحلیل های متفاوت در خصوص این موارد به خوبی آشکار شد.

البته در اين گفتگو موارد و مطالبی مطرح شد که خیلی از وزرا ، رییس بانک مرکزی و روسای سازمان های مربوطه هم می توانستند در قالب نشست های خبری در بدنه دستگاهی خود نسبت به‌ اطلاع رسانی و تبیین شرایط آن اقدام نمایند ؛ تا بار همه مشکلات به تنهایی بر روی دوش شخص رييس جمهور سنگینی نکند ، زیرا همگی واقفند حسن روحانی سکاندار دولت دوازدهم با چالش ها و مشکلات زیادی هم در بعد داخلی و هم در ابعاد خارجی دست و پنجه نرم می کند.

روحانی در این گفتگو سعی کرد در یک فضای آرام و بدون چالش جامعه را با معنای ” وحدت و آرامش ” پیش ببرد و بدون اشاره به برخی از چالش ها ، کمبودها ، نقصان ها و سنگ اندازی های داخلی و بحران های خارجی از امیدها و آرزوها گفت.

روحانی که از ابتدای انقلاب در عرصه های مختلف مدیریتی از جبهه و جنگ ، شورای عالی امنیت ملی گرفته تا مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام تجربه فعالیتی دارد در این گفتگو نشان داد به خوبی می داند در کشور چه خبر است و چه مشکلاتی در پیش داریم. رییس دولت دوازهم به خوبی آرامش را معنا بخشید تا کشور وارد یک چالش ، بحران و حاشیه دیگر نشود و تبیین همه این شرایط و تقویت فضای آرام و معرفی تلاش ها ، اقدامات و فعالیت های دولت تدبیر و امید با این همه چالش و مشکل وظیفه تیم اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری ؛ مدیران کل روابط عمومی وزارتخانه ها ، استانداران و دستگاههای اجرایی است.

چرا رییس جمهور باید مجبور شود تا چگونگی و شیوه رفتنش به مناطق زلزله را توجیه کند؟ چرا بلافاصله بعد از این حاشیه سازی ها و صحبت های رییس جمهور در گفتگوي تلويزيوني باید عکس حضور وی در “منطقه زلزله زده کرمانشاه ” بر روی خروجی شبکه های اجتماعی قرار گیرد؟! خبرگزاری ها و رسانه های وابسته به دولت ، نهاد ریاست جهموری و حوزه اطلاع رسانی در زمان بازدید رییس جمهور چکار می کردند؟ چرا روحانی به تنهایی باید پاسخگویی مسائل پیش روی اوضاع نابسامان موسسات بانکی غیرمجاز دهه اخیر که این دولت میراث دار این بحران است ؛ باشد؟ وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص ساماندهی بازار ارز چه وظیفه ای بر عهده دارد؟ بانک مرکزی رسالتش در حل بحران موسسات بانکی چیست؟

هر چند رشیدپور از حامیان دولت تدبیر و امید در زمان انتخابات بود و در حوزه طنز، برنامه های فرهنگی و اجتماعی و بازی با کلمات مجری ماهری است اما در حوزه سیاست بهتر بود شخص دیگری بغیر از ایشان برای این گفتگو انتخاب می شد ؛ و اينكه چرا نهاد ریاست جمهوری نسبت به انتخاب مجری دیگری در حوزه سیاسی و اقتصادی ورود پیدا نکرد!

شاید رسانه ملی با این کار می خواست هم مردم بیشتری پای تلویزیون بنشینند و یا اینکه دولت توسط حامی اش مورد نقد قرار گیرد.

با این حال نهاد با این برنامه ریزی گفتگوی تلویزیونی رییس جمهور سعی کرد تا مردم بعد از چالش و بحران های اخیر و برخی از مشکلات نسبت به فعالیت های دولت تدبیر و امید و اقدامات پیش رو آشناتر شوند.

دولت تدبیر و امید در حالی پنجمین سال عمر خود را پشت سر می گذراند که در این مدت با چالش اطلاع رسانی و نبود تیم قوی رسانه ای و راهبری فضای عمومی روبرو است و یکی از دلایل هجمه ها همین ضعف ساختاری و بنیادین حوزه رسانه ای دولت است که تاکنون همتی برای اصلاح این رویه انجام نگرفته است.

با نگاهی به مباحث گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور و سوالات مطروحی و همچنین شیوه انتخاب مجری و حواشی بعد از این برنامه هم در داخل و هم در خارج صراحتا باید اعلام کرد این بازی به نوعی بازی دو سر باخت نهاد در حوزه اطلاع رسانی است که شخص رییس جمهور باید به تنهایی جور بسیاری از نقصان های پیش رو و مشکلات فعلی را بر دوش بکشند.

 بدون شک مقصر همه این مسائل و  ضعف ساختاری دولت در بخش اطلاع رسانی و نهاد ریاست جمهوری است و ضروری است شخص رییس جمهور در 3 سال پایانی عمر دولت نسبت به اصلاح این حوزه دستورات لازم را صادر کنند و اگر این مهم انجام نگیرد بدون شک با توجه به اوضاع خراب رسانه ای در کشور و ظهور و حرکت بی برنامه شبکه های اجتماعی روزهای پرتنش بیشتری در حوزه رسانه ، اطلاع رسانی و افکار عمومی برای دولت در پیش خواهیم داشت که باعث ایجاد فاصله بین مردم و بدنه اداری و نهایت امر سیستم حاکمیتی در کشور و افزایش نارضایتی ها و عدم اعتماد دوباره مردم در 1400 خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 111295
دیدگاه خود را به ما بگویید.