تاریخ انتشار :یکشنبه ۱۰ مرداد ۹۵.::. ساعت : ۱:۳۰ ب.ظ

   567 بازدید

بدون شک ضعف بنیادین در یک نظام ساختارمند حوزه اطلاع رسانی و اقدامات اجرایی دستگاه های عضو این ستاد و خود استانداری های حوزه آبریز دریاچه ارومیه یک معضل اساسی است

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : نام آذربایجان غربی وچه بسا ارومیه بنام دریاچه گره خورده ؛دریاچه ای که این روزها اصلاً حالش خوب نیست؛ هر چند در چند سال اخیر هم لطف خدا شامل حال این دریاچه نیلگون شده ؛ و هم در روی دیگر سکه مسوولان و دولت درصدد حفظ شرایط و احیای آن گام برداشته اند و با اجرای برنامه ها و اقدامات شاخص در حوزه های مختلف دستگاهی سعی شده هم مردم نسبت به احیای آن حساس شوند تا همراهی مردمی بدنبال داشته باشد و هم گام های مثبتی در جهت احیا برداشته شود.
از سالیان دور و دراز از اقدامات این حوزه با حواشی همراه بوده است ؛ از موضوع امنیتی و تجمع و اعتراضات پیرامونی گرفته تا موضوع سوء استفاده از بودجه احیاء برای امیال و مقاصد خاص . در این چند سال در کنار موضوع احیا مورد دغدغه قرار گرفته است.
در دولت قبل موضوع امنیتی کردن مطرح می شد. در دولت جدید و با فعال سازی ستاد احیای دریاچه ارومیه سوء استفاده از بودجه ها و جایگاه ستاد برای مقاصد آنچنانی نقل محافل و مجالس می شد و حتی کار به جایی می رسید که اصل احیای دریاچه ارومیه فدای منافع سیاسی و اقتصادی گروهی خاص می گردید اما مهم ترین تکه پازل این حوزه ارتباط احیای دریاچه ارومیه با کشاورزی منطقه و هدایت افکار عمومی و همچنین جایگاه و نقش رسانه ها در حساس سازی موضوع بوده است.
بدون شک طرح احیا رابطه مستقیم با کشاورزی و حوزه توسعه استان دارد و همچنین اجرای سدهای مختلف و طرح های دیگر نیز بر همین محور قرار گرفت؛ اما اساسی ترین نکته این پازل جایگاه رسانه ها در این حوزه و موضوع دریاچه ارومیه بوده است و این خلاء و چالش دراین دولت بیشتر خود را نشان داده است.
رسانه های مخالف دولت گاهاً موضوع کشاورزی ، گاهاً موضوع سدسازی ،گاهاً بودجه های میلیاردی و آنچنانی مطرح می کردند و می کنند و در روی دیگر سکه ضعف اساسی و ساختاری دولت و حوزه اطلاع رسانی ستاد احیاء و بهره برداری از مقاصد سیاسی خاص باعث شده تا دریاچه ارومیه در بسیاری از موارد قربانی این تقابل، جریان ها و منافع شود.
بدون شک ضعف بنیادین در یک نظام ساختارمند حوزه اطلاع رسانی و اقدامات اجرایی دستگاه های عضو این ستاد و خود استانداری های حوزه آبریز دریاچه ارومیه یک معضل اساسی است که تا زمان عملیاتی کردن طرح ها و پروژه ها بایستی این مهم را مد نظر قرار دهند و سیستم مرتبط با دریاچه ارومیه اگر بخواهند در حوزه اطلاع رسانی و آگاهسازی و حساس سازی و همراهی مردمی موفق عمل کند لاجرم بایستی یک تشکل ، تیم روابط عمومی ، کارگروه و هر آنچه دلشان می خواهد را درساختار دریاچه ارومیه طراحی کنند و تمامی اقدامات دستگاهی اجرایی مرتبط در چارچوب همین حوزه حرکت کند و در قالب همین ” نظام نامه  ” تمامی رسانه های گروهی منطقه بخصوص ارومیه را همراه و همسو در راستای حساس سازی جایگاه رسانه برای احیای دریاچه و خروج از مشکلات و بحران های پیش رو و البته در قالب تیم قرار دهند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 93553
دیدگاه خود را به ما بگویید.